reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

BitFenix Colossus: originální velikán

, , recenze
BitFenix Colossus: originální velikán
Dnes si odbydeme premiéru společnosti Bitfenix, která nám pro test dodala svou počítačovou skříň Colossus. Ta má jednak netradiční vzhled s podsvícenými bočnicemi, ale také slibuje pokročilé funkce, takže určitě bude stát za to se na ni podívat podrobněji.
Kapitoly článku:
BitFenix je podle všeho novou společností, která se snaží prorazit na trhu s počítačovými skříněmi, ventilátory a různým s tím spojeným příslušenstvím. Ve své webové prezentaci nám toho o sobě (kromě řečí o vynikajícím designu a nejnovějších technologiích) moc neřekne, a tak můžeme pouze dle uvedeného kontaktu usuzovat, že jde o Tchaj-wanského výrobce.
 

- klikněte pro zvětšení -

Pokud se zaměříme pouze na počítačové skříně, pak v nabídce BitFenix najdeme pouze tři řady skříní, a to Colossus (tři verze), dva typy Survivor a stejně tak Shinobi. My jsme si vybrali model Colossus s modelovým označením BFC-CLS-600-KKLB1-RP, což je verze s černým zbarvením, vedle níž je k dispozici ještě bílá.Přišel k nám v mohutné černé krabici, která po cestě utržila pár šrámu a na jednom místě byla proražena, avšak skříň samotnou to naštěstí nijak nepoznamenalo, neboť má od stěn krabice dostatečný odstup díky pěnovým výplním. Specifikace jsou následující:

Model
BitFenix Colossus
Rozměry
245 x 558 x 582 mm (Š x V x H) - Full Tower
Hmotnost
cca 16 kg
Materiál
SECC, ABS plast
Kompatibilita
Mini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Vrchní I/O
2x USB3.0, 2x USB2.0, eSATA, Audio
Sloty
8x
Šachty
5x 5,25"
1x externí 3,5" (redukce pro jednu 5,25")
7x interní 3,5" / 2,5" (redukce z 3,5")
Ventilátory
přední 230mm
zadní 120/140mm (volitelný)
vrchní 230mm, nebo 2x 120/140mm (volitelné)
spodní 120/140mm (volitelný)
Verze
černá nebo bílá

Výrobce na svých stránkách neuvádí hmotnost této skříně, jež by dle jiných zdrojů měla být 16 kg. A opravdu je to pořádný macek, který rozhodně není určený pro časté přenášení a bude spíše dominantou pracovny. Vyroben je především z plechu SECC, u nějž bych vzhledem k hmotnosti očekával 1mm tloušťku a pevnou konstrukci.

Dovnitř pak máme možnost instalovat základní desky čtyř formátů včetně Extended ATX, což platí spíše pro profesionální serverové desky, nebo naopak malé Mini-ITX, které by v Colossu působily jako VW brouk převážený Antonovem An-225. Dále BitFenix nezapomněl na moderní rozhraní USB 3.0, kde je však otázkou, jakým způsobem bude přivedena konektivita (zda ze zadního panelu základní desky, nebo z jejích interních headerů, případně obojího), pak nám nabízí 8 záslepek pro sloty a co se týče chlazení, využívá velké 230mm ventilátory.

Ty jsou dva - vepředu a vzadu, přičemž nikde nejsou uvedeny jejich maximální a minimální otáčky (budeme je moci regulovat), natož pak ostatní specifikace. Do ostatních pozic si musíme další ventilátory kdyžtak dokoupit.

Co bychom o této skříni měli dále vědět, je, že její povrch (který nutně musí mít vlastní ochrannou známku SoftTouch) má být příjemný na dotek a především nemá zvýrazňovat otisky, o čemž se přesvědčíme. Dále tu jsou bočnice s prosvícenými kusy klikatého plastu, horní uzamykatelná schránka pro drobné příslušenství (nebo třeba mobilní telefon) a také "externí správa kabeláže", tedy možnost vést kabely skrz přední panel tak, aby nepřekážely.


Zpracování skříně


Po prvním ohmatání skříně se potvrdilo podezření, že onen proklamovaný povrch SoftTouch není nic jiného než pogumovaný plast (kovových částí se to netýká), jaký dobře známe třeba z periferií. Pokud se chceme pídit po tom, co vše se podílí na vysoké hmotnosti skříně Colossus, pak krom tlustých plechů to budou také tlusté plastové panely a bočnice opatřené několikamilimetrovými plexiskly, jež jsou ještě navíc kryty panely vyrobenými z plastu. Bočnice tak nejsou nijak lehké, ale právě díky tomu si aspoň dobře sednou a nebudou tak náchylné k rezonování. Nicméně celá skříň působí neohrabaně a je velmi těžké s ní manipulovat, přičemž pokud by se výrobce tak moc nezaměřil na vzhled, mohlo by to být daleko lepší.Přední panel skříně je tedy celý z plastu a hloubku skříně navyšuje o více jak 6 cm. Díky němu bychom se měli dočkat utlumení hluku od předního ventilátoru a snad i pevných disků či mechanik, ovšem také utlumení proudu vzduchu, který bude k přednímu ventilátoru proudit. I když rošt ve spodní části předního panelu, který je vidět pouze při pohledu zespoda, vypadá dostatečně prodyšně. Jinak v tomto panelu máme pouze pět vodorovných zapuštěných pruhů z průsvitného plastu, které stejně jako bočnice mohou být prosvíceny červenými nebo modrými LED.Tento panel mimochodem drží na místě díky magnetům a výrobce nám dal možnost přehodit jeho panty na druhou stranu. Maximální úhel jeho otevření je asi 100°.Pod dvířky se objeví jednak veliký spodní panel z perforovaného plechu, za nímž můžeme tušit přední 230mm ventilátor, nad ním je pět záslepek 5,25" mechanikových pozic, ještě výše dvě kontrolky (Power a HDD) a úplně nejvýš lesklý kulatý zámek vrchního panelu.


- klikněte pro zvětšení -

Naprosto netradiční je zde způsob uložení předních I/O portů. Ty máme ve stěnách úložného prostoru v horním panelu skříně, kde jsou rovněž veškeré ovládací prvky včetně tlačítek Power a Reset. Abychom se dostali pod zaklápěcí dvířka, bude většinou třeba otevřít přední panel, pokud je tedy nechceme nepohodlně páčit nehty, i když ten pravý grif lze po chvíli pochytit. BitFenix nám také dal možnost je uzamknout pomocí klasického kulatého zámku, a schovat si tak ve skříni třeba mobil. Mám ale takový pocit, že nepovolaný návštěvník by k jejich otevření nepotřeboval více než trošku hrubší sílu vlastních prstů. Proti nenechavým rukám členů domácnosti to ale bude stačit.


- klikněte pro zvětšení -

Stěny hlubokého úložného prostoru (jeho rozměry jsou cca 13 x 16 x 4 cm) jsou tedy opatřeny porty a konkrétně jde o eSATA napravo, 2x USB 2.0 a audio nalevo a 2x USB 3.0 vzadu. Stříbrná tlačítka vepředu mají složení (bráno zleva) Reset, Power, ovládání otáček ventilátorů, změna barvy podsvícení, změna módu podsvícení. A nyní si všimněte všemožných záhybů a drážek. Ty tvoří tzv. systém externí správy kabeláže, jenž nám dovolí vést kabely od vrchních konektorů podél mechanikových pozic a pak ven, aby nám volně neplandaly vedle skříně a nepřekážely. To je skutečně originální a využitelný prvek.Skutečně originální jsou u této skříně také bočnice, které mají za klikatými výřezy viditelný bílý plastový panel, skrz nějž budou prosvítat barevné LED. My uvidíme, jakým způsobem k nim v BitFenix přivedli energii, ale prozatím se zaměřujeme na vnější zpracování. Zde jsem si již všiml, že na pravé bočnici nahoře byl panel u jednoho ze šroubků naprasklý, což je ale naštěstí jen malá vada na kráse, která nebude mít žádný vliv na funkčnost.Obě bočnice jsou stejné, ale ne zaměnitelné. Přidržují je na obou koncích dva přítlačné šroubky a zde se již dostáváme k zadnímu panelu.


- klikněte pro zvětšení -

Zcela nepřekvapivé je, že tu máme další skříň se spodní pozicí napájecího zdroje (nasávat vzduch bude nejlépe zespoda skrz vyjímatelný prachový filtr), nad ním je osmero záslepek portů s perforací a zadní rošt je tu určen pro 140mm ventilátor. Ve specifikacích je ovšem uvedena také možnost instalovat i 120mm ventilátor, což by tedy v tomto stavu nešlo, ale třeba najdeme v příslušenství potřebnou redukci. Nakonec nám výrobce připravil hned čtyři kryté otvory pro hadičky vodního chlazení a případně také kabeláž.
reklama
reklama
reklama
reklama