Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Canon i-SENSYS MF3010: laser za hubičku

2.4.2012, Milan Šurkala, recenze
Canon i-SENSYS MF3010: laser za hubičku
Další multifunkcí, která se k nám dostala do redakce, je Canon i-SENSYS MF3010. Jde o nejlevnější laserovou multifunkci této značky s černobílým tiskem a barevným skenerem. Podíváme se, co dokáže nabídnout za cenu zhruba 3000 Kč s DPH.
Dnešní recenze se podívá na nejlevnější laserovou multifunkci z dílen společnosti Canon. Jedná se o model i-SENSYS MF3010. Má zvláštní hranatý černý design s lesklou přídí (na kterou se hodně chytá prach) a naopak matnějším zbytkem. Tato multifunkce zvládá jen černobílý tisk a nepodporuje duplexní tisknutí. Na horní straně najdete skener a celý přístroj tak může fungovat jako kopírka. Ocenit je třeba zejména velmi malé rozměry, multifunkce je opravdu velmi kompaktní, až byste nevěřili, že jde o laserovou tiskárnu, navíc se skenerem.Na přední straně vidíte dole zásobník až na 150 listů, nad ním je výklopný nástavec a zarážka papíru. Vlevo dole (z tohoto pohledu) vidíte tlačítko pro zapnutí tiskárny. Pokud jste zvyklí na inkoustové tiskárny, asi vás překvapí zvláštní hlučnost.

Zásobník na 150 listů je výklopný směrem dolů se třemi zarážkami. Oproti inkoustovým tiskárnám si musíte zvyknout na to, že se bude tisknout na horní a nikoli spodní stranu (a také to, že papír vyjede z tiskárny potištěnou stranou dolů).

Nahoře je pak výklopný nástavec a zarážka papíru zabraňující jeho vylétnutí.

Horní panel se skenerem lze vyklopit směrem nahoru. Dole je podavač vytištěných papírů.

Tento podavač můžete také vyklopit směrem vzhůru a přichytit jej k hornímu panelu. Díky tomu pak máte přístup k toneru.

Dole je vidět základní toner dodávaný s tiskárnou označený jako 725 Starter. Podle Canonu vydrží na 700 stran. Normální tonery 725 mají ale vyšší kapacitu a výdrž až na 1600 stran.

Přední LCD panel je schopen zobrazit jen základní digitální číslice a písmena. První tlačítko vybírá mezi prioritou rychlosti a kvality. Druhé tlačítko pak umožňuje přepínat mezi různými úpravami kopírování. Prvně je tu nastavení sytosti, pak možnosti tisku dvou stran na jeden papír a jako poslední zvětšení a zmenšení počtu kopií. Pro ovládání těchto vlastností pak slouží dvě tlačítka "minus" a "plus". Červené tlačítko ruší aktuálně zpracovávanou úlohu, zelené pak zahajuje kopírování.

Odklopením horního víka se dostanete ke skeneru. Vůle víka je minimální, což vylepšuje dojem dílenského zpracování, na druhou stranu není možno s tímto skenerem skenovat tlusté knihy.

Zezadu je jen zdířka pro připojení k elektrické síti a USB kabelu. Bohužel jak je už u Canonu zvykem (ale také u některých řad tiskáren jiných výrobců), nenajdete v balení USB kabel, takže ten musíte dokoupit. Proč tak levnou záležitost Canon ani někteří jiní výrobci nepřibalují, je mi záhadou. Zbytečně se tak vše jen komplikuje.

V dalších kapitolách se podíváme na software i praktické výsledky skenování a tisknutí.

Technické specifikace: Canon i-SENSYS MF3010
Tiskárna
Technologie tisku -
Max. rozlišení 1200×600 dpi (priorita rychlosti 600×400 dpi)
Rychlost tisku A4 černobíle 18 str/min
Rychlost tisku A4 barevně -
Doby výtisku prvního dokumentu 7,8 s
Tiskové kazety kazeta 725 (max. 1600 stran)
Duplexní tisk ne
Podporovaná gramáž papíru 60 - 163 g/m2
Zásobník papíru 150 listů
Kopírka
Max. rychlost 18 str/min
Max. rozlišení 600×600 dpi
Doby výtisku prvního kopie 12 sekund
Skener
Max. rozlišení 600×600 dpi (interpolované 9600×9600 dpi)
Snímač -
Rozhraní TWAIN, WIA
Barevná hloubka 24 bitů
Rychlost skenování černobílé 3 sekundy / list
Rychlost skenování barevné 8 sekund / list
Ostatní
Spotřeba 960 W (maximálně), 450 W (při provozu), 1,4 W (sleep)
Rozměry 372 × 276 × 254 mm
Hmotnost 8,2 kg
Připojení USB 2.0
LCD displej -
Hluk 43 dB(A) v pohotovosti, 65,3 dB(A) při provozu, 50,4 dB (akustický tlak)
Dodaný software Presto! PageManager, Canon MF Toolbox
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.