www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chieftec Scorpion: sklo middletoweru ukrývá displej

Chieftec Scorpion: sklo middletoweru ukrývá displej
, , recenze
Chieftec vyslal na trh skříň Scorpion, dle jejíhož názvu nemůže být pochyb o tom, že jde o herní model. Zaujmout nás má jednak cenou a pak také bočním panelem z temperovaného skla nebo i funkčním displejem schovaným pod svým čelem.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Chieftec Scorpion: sklo middletoweru ukrývá displej
  2. Pohled dovnitř skříně
  3. Instalace a teplotní testy
  4. Závěrečné hodnocení
reklama
Nedá se nic dělat, dnes holt mezi výrobci počítačových skříní letí RGB světelné diody a sklo, takže se nám v podstatě vrací doba před 10 lety, kdy se však namísto skla využívalo plexisklo a diody byly především modré a vysokosvítivé. Sklo je ušlechtilejší materiál, který je méně náchylný k poškrábání, ale zase na druhou stranu těžší a křehčí. RGB LED zase dávají další možnosti, jak se vyřádit na nabídce různých efektů. 
 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Nicméně Chieftec se v případě skříně Scorpion (GL-01B-OP) RGB diodám vyhnul a namísto toho nabídl něco jiného, a sice displej schovaný pod předním panelem, kterým budeme moci sledovat teploty a ventilátory. Právě k tomu má tato skříň v horní části svého čela 3 malá tlačítka. 
 
  
Chieftec Scorpion dorazil v prosté krabici s černým potiskem a už dle ní jde spíše o levný produkt. S reálnou cenou mezi 1500 a 2000 Kč s daní tedy rozhodně nepatří mezi nejlevnější skříně, ale která z nich má také boční a přední sklo a vepředu navíc displej pro ovládání ventilátorů? Ale nepředbíhejme, musíme se také podívat na to, co konkrétního umí. 

Model
Chieftec Scorpion (GL-01B-OP)
Celkové rozměry
436 x 202,5 x 505 (H x Š x V)
Hmotnost
6,9 kg
Materiál
0,6mm SPCC, plast, sklo
Kompatibilita
Micro ATX, ATX
max. 160mm vysoký CPU chladič
max. 350 mm dlouhé karty
Šachty
0x 5,25" externí
2x 3,5" interní
2x 2,5" interní
Přední I/O panel
HD Audio, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0
 
displej pro sledování teplot a ovládání ventilátorů
Sloty
7x
Chlazení / vodní chlazení
1x 120mm vzadu (volitelný)
3x 120mm vepředu (červené podsvícení)
2x 120mm nahoře
 
1x přední 240mm radiátor
 
Scorpion je další herní model firmy Chieftec a my jsme si už zvykli na to, že takové levnější skříně nemívají pro tuto firmu tradiční materiál, a sice 1mm SECC. Plechy jsou zde tlusté 0,6 mm, což se podepíše na jejich pevnosti i na celkové hmotnosti skříně. V dané cenové kategorii jde ale o naprostý standard. To spíše boční a přední temperované sklo tlusté 4 mm je nadstandardní.
 
Co se týče kompatibility s hardwarem, místa by se mělo najít dost i pro velký věžovitý chladič pro 120mm ventilátor, desku ATX a až 350mm dlouhé karty. To bohatě stačí pro vytvoření výkonného počítače, ovšem co se týče pozic pro úložná zařízení, máme tu pouze po dvou 2,5" a 3,5" pozicích. To by leckomu stačit nemuselo, ale dnes je holt doba, kdy můžeme úložiště snadno vyřešit pomocí M.2 SSD přímo na desce a ostatní data můžeme mít na NASu. V takovém případě nemusíme využít ani jednu z těchto pozic, a tak není divu, že jejich počet se obecně ve skříních snižuje a už dávno se nedělají modely, které měly 3,5" a 5,25" šachty odshora až dolů.

Chlazení této skříně obstarají 120mm ventilátory, jichž nám Chieftec v základní verzi dodal rovnou 3 s červeným podsvícením, což lze brát jako plus. Můžeme je nahradit 240mm radiátorem a krom toho tu máme dle specifikací už jen možnost instalovat zadní 120mm ventilátor. Skříň však nese nahoře další dvě 120mm pozice kryté magneticky přichyceným prachovým filtrem, ale otázka je, zda budou reálně využitelné. 


Zpracování skříně

 
Už jsme se podívali na výběr materiálů, jimž vévodí 0,6mm SECC a 4mm sklo, ale samozřejmě tu jsou také plasty, a sice především na předním panelu. Vrchní panel vypadá také, že by měl být plastový, ale ve skutečnosti je celý z kovu, což je příjemné zjištění. Čelní sklo je silně zatmavené, a tak částečně funguje jako zrcadlo, pod nímž vykukují 3 předinstalované ventilátory. Především tu ale máme 3 malá tlačítka s funkcemi nastavit, dolů a nahoru, přičemž ihned nad nimi je menší displej, na nějž se zaměříme později.
 
 
Z levého boku také vykukují velké přítlačné šroubky přidržující boční sklo. Ono samo ostatně i z čelního pohledu vystupuje mimo půdorys skříně, a to i kvůli měkkým podložkám, které slouží k jeho ochraně, abychom mu snad přílišným přitažením šroubků neucvakli roh. Bohužel to pak ale celé vypadá, že boční sklo bylo ke skříni přidáno až dodatečně a její původní návrh s ním nepočítal, takže o elegantním řešení se nedá moc mluvit. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Přední ventilátory nebudeme muset vůbec honit na nejvyšší výkon, protože už tak bude přísun vzduchu velice omezen. Jak je vidět z fotografií boků skříně, vzduch bude nasáván pouze přes průduchy v bocích předního panelu a ty by svou plochou daly tak na jeden 120mm rošt.  
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Pravý panel je jako obvykle už celokovový, zcela plochý a přichycený pomocí zadních šroubků. Drží tak klasicky za kovové packy. Vytvořen je stejně jako zbytek skříně z 0,6mm plechu, takže se nám trochu kroutí a mohl by být stabilnější.  
 
 
Zadní část skříně prostě a jednoduše nepřekvapí. Máme tu volnou 120mm pozici pro ventilátor a pod ní vylamovací otvory určené primárně pro hadičky vodního chlazení. Dnes už jsou ale obvyklé spíše systémy vše v jednom, které se vejdou celé do skříně, takže tyto otvory můžeme vidět jako relikvii dob minulých. Na druhou stranu mohou posloužit pro cokoliv, co budeme potřebovat vyvést z/do skříně. 
 
Záslepek tu máme 7, tak akorát pro desky ATX a lze kvitovat, že nejsou vylamovací. Každá z nich je tak zvlášť přišroubovaná. Nakonec tu máme spodní pozici zdroje. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Vrchní kovový panel nese dvě 120mm ventilátorové pozice, které seshora kryje tenký prachový filtr přichycený pomocí magnetických pásků. Lze je tak snadno a rychle sejmout pro vyčištění. 
 
I/O panel v přední části má výbavu jednoho USB 2.0, dvou USB 3.0 a dvou audio konektorů. Velké tlačítko je hlavní vypínač a malé na opačné straně zase reset. Obě mají velice nízký zdvih, takže pokud vám po domácnosti chodí něco, co velice rádo šplhá po všem možném nebo mačká vše možné, bude lepší zapínání zapojit na tlačítko Reset a to velké vůbec nevyužívat.  
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Vespod máme dva další prachové filtry, a to jednak pod pozicí zdroje a pak vepředu. Ty se tváří, jako že je bude možné snadno vysunout a zase vrátit zpět, ale ve skutečnosti v packách drží velice pevně a je celkem problém je dostat zpět. Alespoň zapomeňte na to, že by to šlo se stojící skříní.
reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů