reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Cosmos II: hi-end pro nejnáročnější

3.1.2012, Jan Vítek, recenze
CM Cosmos II: hi-end pro nejnáročnější
Již v létě Cooler Master představil světu prototyp skříně Cosmos II, která se má zařadit na pomyslný vrchol svého druhu. Jde o skutečného velikána, za nějž hovoří už jen hmotnost 22 kg, která napovídá, že Cosmos II bude určen pro opravdu náročné uživatele.
Kapitoly článku:
Dnes testovaná skříň Cooler Master Cosmos II je pokračovatelkou modelu Cosmos 1000, který byl za dlouhé 4 roky několikrát upraven, avšak pouze mírně. Nyní se na začátku roku 2012 dostává na trh zbrusu nový nástupce, jehož koncept sice vychází z původního Cosmosu, ale přesto jde o zbrusu novou počítačovou skříň, jejíž design by měl reflektovat poslední trendy. Cosmos 1000 byl totiž představen v době, kdy vůbec nebylo běžné, aby skříně měly zbarvený interiér, otvory v trayi pro kabely, natož pak zvenčí přístupné šuplíky pro pevné disky a samozřejmě ani porty pro rozhraní USB 3.0.

 - klikněte pro zvětšení -


Cosmos 1000 by ale i tak dokázal obstát i dnes, protože šlo o dobře zpracovanou skříň s progresivním designem, jež za své kvality získala naše ocenění TREFA. My se tak můžeme těšit, co předvede nový model, u nějž bychom mohli čekat podobnou dávku invence. Jednou za čas se totiž stane, že některý z výrobců skříní přijde s modelem vybaveným něčím, co zanedlouho začnou ostatní kopírovat. Ono samozřejmě není nijak lehké nabídnout zajímavou inovaci u produktu, který má de facto sloužit především jako chladicí bedna pro ostatní komponenty.

Cooler Master Cosmos II k nám dorazil ve velmi objemné a těžké krabici. Specifikace skříně jsou následující:


Model
Cooler Master Cosmos II (RC-1200-KN1)
Rozměry
344 x 704 x 664 mm (Š x V x H)
Hmotnost
22 kg
Materiál
hliník, SECC, perforovaná ocel, plast
Kompatibilita
Micro ATX, ATX, XL-ATX, E-ATX, SSI CEB, SSI EEB
Šachty
3x 5,25"
13x 3,5" (2 v X-docích, 5 ve střední kleci, 6 ve spodní kleci)
11x 2,5" (na úkor 3,5" pozic)
Přední I/O panel
2x USB 3.0, 2x USB 2.0, 1x eSATA, HD Audio
Sloty
10+1x
Chlazení
Přední 1x 200mm LED ventilátor (700 RPM, 19 dBA)
Vrchní 1x 120mm ventilátor (1200 RPM, 17 dBA), nebo 1x 200mm, 2x 140mm či 3x 120mm
Zadní 140mm ventilátor (1200 RPM, 19 dBA), nebo 120mm
Spodní 2x 120mm ventilátor (1200 RPM, 17 dBA)
Boční 2x 120mm volitelné
HDD 2x 120mm volitelné
Verze
pouze černá RC-1200-KKN1

Je vidět, že Cooler Master byl ochoten stvořit mamutí skříň pro uživatele, kteří budou potřebovat opravdu velké a solidní úložiště pro své komponenty.


Zpracování skříně


Pokud jen dle pohledu porovnáme původní Cosmos s novou verzí, pak podobnost je více než zřejmá. I Cosmos II má nahoře a dole mohutné zohýbané tyče působící jako madla pro přenášení, respektive oporu skříně a rovněž má zkosené hrany i vícestranné bočnice zasazené do mohutných plastových rámů. Ovšem kdybychom dali vedle sebe Cosmos 1000 a Cosmos II, pak novinka by na sebe rozhodně strhla pozornost už jen kvůli svým rozměrům. Osobně jsem snad nikdy neviděl větší počítačovou skříň typu Tower a co se týče hmotnosti 22 kg, pak zde již chybí pouze 4 kg k tomu, aby se Cosmos II vyrovnal skříni Zalman TNN500AF, jež byla ve své době schopna zcela pasivního chlazení celého počítače.

Zde již se můžeme zamyslet nad tím, jaký účel taková skříň bude mít. U těch ještě normálních modelů spadajících do kategorie Big Tower často píšu, že mají smysl pouze u rozlehlých sestav čítajících výkonný procesor, alespoň dvě grafické karty a kupu disků. Toto je ale Big Tower na druhou, nebo Ultra Tower, jak jej nazývá sám Cooler Master a už to ani není počítačová skříň, jako spíš kus nábytku. Nebude mu tedy stačit vyhrazený prostor pod stolem, kam se nejspíše ani nevejde, ale vedle, kde k němu budete mít dobrý přístup. Tím myslím i k jeho zadní části, protože s takovou skříní určitě nebudete chtít často hýbat a abyste se přes ni jen nahli a třeba zapojili nějaký kabel, to také nebude dost dobře možné.

Všímejme si ale už jejího zpracování a designu, který mi subjektivně přišel jako velmi povedený a oku lahodící. Výrobci se podařilo dobře skloubit 4 materiály - ocel SECC, hliník, plast a perforovaný plech - do jednoho dobře fungujícího celku. Nedá se tedy říci, že jistá část je vyrobena třeba z 1mm plechu, což poznáme především na velmi tlustých bočnicích, kde se uplatnil hliník, ocel i plast. Cosmos II tak není velký jen proto, že má uvnitř místa jak v katedrále, ale i kvůli svému nadutému opláštění.

Když si prohlédnete jeho čelo, uvidíte jednak vrchní I/O porty a pod nimi také plastovo-hliníkový panel s logem výrobcem přidržovaný nahoře magnety, který můžeme přesunout do spodní polohy, kde zakryje perforovaný plech. Za tím je mimochodem přední 200mm ventilátor určený pro horní diskovou klec.

Když panel odsunete, objeví se tři zaslepené pozice pro 5,25" zařízení, které můžeme snadno vyklopit a zasunout dovnitř mechaniku nebo jiný kus hardware. Na těchto záslepkách můžeme také vidět motiv, jenž se u Cosmosu II neustále opakuje, a sice zploštěné šestihrany. Ty jsou i ve dvou uzamykatelných záslepkách vespod, kde je několik z nich proděravěno, aby dovnitř mohl proudit vzduch. Jde totiž o Hot-Swap pozice určené pro 3,5" disky či SSD s rozhraním Serial ATA.

Komandérský panel umístěný na samotné hraně mezi přední a vrchní částí skříní obsahuje jednak vždy přístupné porty umístěné na svislé ploše, kam patří dva 3,5mm audio pro sluchátka a mikrofon, jeden eSATA, dva USB 3.0 s jasně viditelným modrým jazýčkem a 4 klasické USB 2.0.

Pod vrchním posunovacím panelem s logem Cosmos pak máme kromě kontrolek (Power a HDD) uř jen tlačítka. Zde bych Cooler Masteru mohl vyčíst, že zakomponoval Reset mezi šest tlačítek určených pro ovládání ventilátorů. Reset by se i s hlavním vypínačem dle mého názoru měl odsunout někam opodál, aby nehrozilo, že jej náhodně stisknete při pokusu o přenastavení chlazení.

Ovládání otáček je velmi jednoduché. Máme zde celkem 4 kanály - Front (přední - 1 ventilátor), Top (vrchní - až 3 ventilátory), HDD (až 3 ventilátory) a GPU (až 2 ventilátory). Stačí pak mačkat jednotlivá tlačítka, přičemž otáčky se budou cyklicky nastavovat na nízké, střední a vysoké, což ohlásí malá LED uprostřed piktogramu v každém tlačítku barvami modrá, fialová a červená.
- klikněte pro zvětšení -

Přesuneme se k bočnicím, na nichž není z těchto fotografií vidět žádný montážní mechanismus ani šroubky, ale na to teprve dojde. Tyto bočnice mají broušený povrch z hliníku a několikacentimetrovou tloušťku, kterou výrobce patřičně zdůraznil a vytvořil v obou hluboké podlouhlé otvory, za nimiž se ukazuje hrubá plastová mřížka. To se také podílí na celkovém dojmu z této skříně, že nejde o jen tak ledajaký model. Co se týče funkčnosti, pak na levé bočnici máme horní sadu průduchů pro nabírání vzduchu ke grafickým kartám a obě pak mají i spodní průduchy, které zase poslouží pro chlazení pevných disků - levou stranou dovnitř a pravou ven.
- klikněte pro zvětšení -

Na zadní část skříně již zpoza mohutného opláštění vykukuje poctivý plech, který má v sobě celkem 10 hlavních záslepek (běžných je jinak 7) plus jednu, která je na ně postavena kolmo. Pozice pevného zdroje byla nastavena pomocí odšroubovatelného rámečku, díky čemuž budeme moci použít i velmi dlouhé napájecí zdroje, pak tu máme pozici zadního 140mm ventilátoru, 3 otvory pro hadičky vodního chlazení a pak si můžete všimnout pod chlopní zcela vlevo přítlačného šroubku. Ten nám umožní snadno sejmout vrchní panel, pod nějž se bez problémů vejde radiátor vodního chlazení pro až dva 120 mm ventilátory (ty samotné se sem ale vejdou 3).

Co se týče zajištění bočnic, pak ty drží na místě díky kovovým zámkům ovládaným plastovými páčkami. Ty stačí zmáčknout směrem dolů a bočnice se uvolní.

Nakonec se ještě v krátkosti podíváme na vrchní a spodní část skříně, kde však už není moc k vidění. Nahoře je dnes už obvyklý perforovaný panel, skrz nějž bude moci unikat vzduch od vrchních ventilátorů a my si budeme muset dát pozor, aby naopak dovnitř nevnikla nějaká tekutina. Proto bude asi doma vhodné vysvětlit, že mírně zapuštěná děravá plocha, i když k tomu může svádět, opravdu není vhodná pro umístění kytek a odkládání čaje.
- klikněte pro zvětšení -

Ve spodní části je pouze prachovým filtrem opatřený rošt pro vstup čerstvého vzduchu k napájecímu zdroji. Cosmos II tak už nemá dodatečnou spodní pozici pro ventilátor, který by se do jeho interiéru jednak už nehodil a potom už u Cosmosu 1000 byl jeho přínos diskutabilní. Zde jej také nahradí boční ventilátory a průduchy.- klikněte pro zvětšení -
reklama