reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Silencio 550: odhlučněný elegán

30.5.2011, Jan Vítek, recenze
CM Silencio 550: odhlučněný elegán
Společnost Cooler Master se nyní zaměřila na výrobu skříně, která se bude hodit jako základ tichého počítače. Využila k tomu osvědčený model s plnými bočnicemi a hluk pohlcujícími materiály a vše zabalila do jednoho Middle-Toweru s cenou pod 2000 Kč.
Kapitoly článku:
Skříň Cooler Master Silencio 550 má dle svého výrobce poskytnout kvalitní útočiště i pro výkonný hardware a přitom zajistit tichý běh.

Cooler Master dále zdůrazňuje použití zrcadlově lesklého předního panelu, minimalistický design, zabudovaný port pro rozhraní USB 3.0, dokovací stanici pro 3,5" disky a také zabudovanou čtečku karet Secure Digital, která se ve skříních rozhodně nevidí často.- klikněte pro zvětšení -

Silencio 550 přišlo v klasicky zbarvené krabici, kde se o jeho ochranu postaraly polystyrenové bloky, igelitový vak a přední panel byl opatřen přilnavou fólií, z čehož si mimochodem můžeme udělat živý obrázek o tom, jak vypadá jeho povrch. A kdyby snad ne, fotografie s odrazy je hned nahoře.Podívejme se nyní na specifikace této skříně v tabulce:

Model
Cooler Master Silencio 550 (RC-550-KKN1)
Rozměry
210 x 415,5 x 505,2 mm (Š x V x H)
Hmotnost
9,2 kg
Materiál
SECC, plast
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
CPU chladič vysoký až 154 mm
Grafická karta dlouhá až 281 mm (s HDD klecí)
nebo 400 mm (bez klece)
nebo 427 mm (bez klece a předního ventilátoru)
Standardní ATX PS/2 zdroj
Přední I/O
USB 3.0 x1, USB 2.0 x1, Mic x1, Audio x1, čtečka SD karet x 1
Sloty
7
Šachty
2x 5,25"
dokovací stanice pro jeden 3,5" SATA HDD ve třetí 5,25" pozici
3x 3,5"
2x 2,5" (pomocí redukce v 3,5" pozici)
Ventilátory
Přední: 1x 120mm, 800 RPM + další 120/140mm volitelný
Zadní: 1x 120mm, 800 RPM
Verze
pouze černá RC-550-KKN1
Cena
cca 2 000 Kč s DPH

Podívejme se nyní na specifikace této skříně. Dle rozměrů jde o klasický Middle-Tower vytvořený převážně z oceli typu SECC. Dle hmotnosti 9,2 kg to vypadá na použití 0,8mm plechu (výrobce tento údaj neuvádí), ovšem zde je třeba počítat s tím, že na bočnice u odhlučněných skříní se obvykle používají těžké panely, aby nerezonovaly. Podružným materiálem je pak plast, z nějž je vytvořen především přední panel s lesklými dvířky.

Dovnitř můžeme umístit základní desky formátu Micro-ATX nebo plného ATX. Procesorové chladiče s výškou do 154 mm jsou na trhu běžné, ovšem existuje i pár hi-end modelů, které by se nevešly. Zato grafické karty budeme moci vměstnat libovolně dlouhé, i když někdy i za cenu vyjmutí hlavní šachty pro pevné disky.

Specialitou této skříně je integrace čtečky pro karty Secure Digital a potěší rovněž přední port pro USB 3.0 (uvidíme, zda bude pro interní header nebo jako prostá prodlužka pro port na zadním panelu základní desky) a dokovací stanice pro 3,5" pevné disky s rozhraním Serial ATA, které tak budeme moci (snad) zapojovat a odpojovat za běhu počítače, tedy využívat funkci Hot-Swap.

Systém chlazení zde využívá dva 120mm ventilátory, které v duchu tichého provozu běží pouze na 800 RPM, díky čemuž by skříň měla být opravdu velmi tichá. Ovšem bočnice jsou plné a nejsou zde žádné přídavné ventilační otvory, takže nemůžeme očekávat, že komponenty se budou chladit nad poměry dobře. Napájecí zdroj má ale k dispozici vlastní ventilační otvor vespodu skříně, takže ten na tom bude v každém případě skvěle, pokud se tedy budeme svědomitě starat o čistotu jeho prachového filtru.Podívejme se nejdříve na přední panel který je v podstatě jedno velké černé plastové zrcadlo, na něž se ihned po sloupnutí ochranné fólie začne chytat prach. Ten však nejde z tohoto povrchu odstranit, protože je k němu přímo magneticky přitahován a vidět je i sebemenší smítko, takže už po pár minutách skříň vypadá jako právě vytažená z půdy. To je asi představa elegance ve firmě Cooler Master, jejíž logo najdeme v dolní části.Panel drží na místě pomocí magnetů, vyplněn je pěnovým materiálem pro tlumení hluku a otevřít jej můžeme do úhlu přes 90 stupňů. Pod panelem se objeví dvě připravené pozice pro 5,25" zařízení a ze třetí již Cooler Master udělal otevřenou pozici pro zasunutí 3,5" zařízení s rozhraním SATA, tedy především pro pevný disk a případně také SSD. Pod touto pozicí máme už jen odnímatelný prachový filtr, pod nějž se podíváme v příští kapitole. Nyní k předním portům, tlačítkům a konektorům.Ty jsou přesněji řečeno umístěny v horní zkosené hraně a bráno z levé strany jde o nezaměnitelný USB 3.0 s modrým jazýčkem, 3,5mm konektor pro sluchátka, další pro mikrofon, za nimi následuje konektor USB 2.0, pak čtečka karet Secure Digital (sem mohl výrobce přidat ještě možnost využití karet MMC). Nakonec tu jsou vpravo tlačítka Reset, Power a příslušné diody pro indikaci práce pevného disku a stavu počítače.


- klikněte pro zvětšení -

Jak již bylo řečeno, bočnice jsou plné a bez průduchů či oken, aby mohly být vyplněny materiálem pro tlumení hluku. Jsou tedy zcela holé a průduchy se přestěhovaly do hran předního plastového panelu, což je společně se spodním otvorem tomto panelu jediné místo, kudy bude vnikat vzduch k přednímu ventilátoru či ventilátorům.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice je od levé k nerozeznání, takže by měla být s ní i zaměnitelná. Její madlo v zadní části je také stejné a obě bočnice drží za menší černé přítlačné šroubky. Zevnitř si je ukážeme také v další kapitole, takže pojďme dále.Cooler Master nám naservíroval další skříň se zdrojem ve spodní pozici, ovšem tentokráte toho nevyužil k tomu, aby do vrchního panelu nasázel další ventilátorové pozice, což by u skříně pro tichý počítač bylo kontraproduktivní. Zdroj je tedy umístěn dole a má k dispozici vlastní průduchy pro nasávání vzduchu, které jsou opatřené snadno vyjmutelným prachovým filtrem a také je zde výhoda, že se nebude omezovat s velkými chladiči procesoru. Zdroj je také možné díky rozmístění montážních otvorů umístit i ventilátorem orientovaným směrem vzhůru, ovšem to vzhledem k předchozím zkušenostem dělat nebudeme.V minulých recenzích jsem Cooler Master chválil za to, že už konečně asi přestává vyrábět skříně vybavené zadní ventilátorovou pozicí pro 120mm modely, ale také 92mm a dokonce 80mm. A co se nestalo, opět nám jednu takovou naservíroval, aby mohla už tak dost pomalý ventilátor s malým průtokem vzduchu nadměrně omezovat. Kromě ní tu pak je sedm zaslepených pozic pro rozšiřující karty a dva otvory s chlopněmi pro hadičky vodního chlazení.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec v úvodní kapitole ukážeme spodek skříně, kde se zjeví již zmiňovaný prachový filtr u pozice zdroje, na opačné straně otvor v předním panelu a nakonec čtyři nožky s gumovými podložkami.

reklama