reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm QuickFire TK: malá, podsvícená a mechanická

26.11.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm QuickFire TK: malá, podsvícená a mechanická
Cooler Master se opravdu ve velkém pustil do výroby mechanických klávesnic a uvádí na trh další model v podobě QuickFire TK. Ten je velmi podobný již testované klávesnici QuickFire Rapid, ale nabídne jiné rozložení kláves a k tomu i červené podsvícení.
Kapitoly článku:
  1. CM Storm QuickFire TK: malá, podsvícená a mechanická
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Stejně jako se ve světě monitorů začala konečně podstatně rozšiřovat nabídka modelů s jinými obrazovky než TN, tak se ve světě klávesnic začaly rozmáhat mechanické modely vybavené tlačítky Cherry MX. Klávesnice od CM Storm (respektive Cooler Master) QuickFire Rapid byla otestována již letos v létě. Nabídne nám tlačítka Cherry MX Black (popřípadě Blue a Brown) a kompaktní tělo, jemuž byla useknuta numerická část. To nová QuickFire TK je také malá, ale od verze Rapid se výrazně liší.
 - klikněte pro zvětšení -


Má totiž ve výbavě tlačítka Cherry MX Red (v jiných verzích Brown a Blue), které mají výrazně lehčí stisk a zde navíc červené podsvícení s několika režimy. A pak má také numerickou část spojenu se střední částí klávesnice (šipky, Insert, Delete, atd.). Výsledkem je hybrid, u nějž budeme přepínač Num Lock využívat daleko častěji než u normální klávesnice. Se zapnutým Num Lockem totiž nebudeme moci využít směrové šipky, a zde už je třeba zpozornět, protože takováto vlastnost se rozhodně nebude líbit každému. Osobně bych řekl, že spíše málokomu.

O historii klávesnic si můžete počíst v našem starším článku.

QuickFire TK k nám přišla v čistě bílé krabici, takže její balení si ukazovat nebudeme a rovnou se podíváme na specifikace:

Model
CM Storm QuickFire TK (Cherry MX Red)
Rozměry
377,5 x 138 x 33 mm
Hmotnost
544 gramů
Rozhraní
USB (n-key rollover)
Speciální funkce
podsvícení - 3 režimy, 5 úrovní intenzity
ovládání multimédií a hlasitosti zvuku
Dotazovací frekvence
1000 Hz (1 ms)
Verze
SGK-4020-GKCR1 (Cherry MX Red)
SGK-4020-GKCM1 (Cherry MX Brown)
SGK-4020-GKCL1 (Cherry MX Blue)
Cena cca 2400 Kč s daní

I tato klávesnice je tedy k dispozici ve třech verzích lišících se nabídkou tlačítek Cherry MX, ovšem s velkou pravděpodobností to bude opět tak, že se k nám dostane jen jedna jediná, a to Cherry MX Red. Ostatní Cooler Master dodává na vybrané trhy, a to především tam, kde bude zajištěn slušný odbyt. Jednotlivé verze klávesnic se také trošku liší svým zpracováním. Naše klávesnice měla ze zjevného důvodu červené pozadí za klávesami a červené podsvícení, u modré to bude dle očekávání modré pozadí i podsvícení, ovšem u Cherry MX Brown bude sice hnědé pozadí, ale bílé podsvícení.


Zpracování klávesnice


CM Storm QuickFire TK je prezentována jako klávesnice vhodná pro hraní i vážnou práci, a to především díky přítomnosti kompletního numerického bloku, jenž však byl spojen dohromady se šipkami a klávesami Insert, Delete, Home, End, Page Up/Down, Print Screen, Scroll Lock a Pause. Až na poslední trojici máme všechny uvedené klávesy i na klasickém numpadu v podobě sekundárních funkcí (či primárních, jak se to vezme).
- klikněte pro zvětšení -


A zde je asi největší potenciální kámen úrazu této klávesnice. Pokud máte na své klávesnici obvykle neustále zapnutý Num Lock, pak se vám QuickFire TK nebude moc zamlouvat. V takovém případě si totiž budete muset vybrat, zda jsou pro vás důležitější směrové šipky, nebo číslice. Další možností je neustálé přepínání Num Locku, ale z toho by se jeden musel za chvíli zbláznit. Toto je tedy zásadní věc, která bude rozhodovat o případné koupi či dalším hledání vhodnějšího modelu. A troufám si říci, že většina uživatelů si vybere druhou možnost.

Rozložení kláves hlavní části klávesnice je klasické a popisky jsou vyvedeny stejným fontem jako u modelu QuickFire Rapid. Horní řada kláves však byla obohacena o nové funkce, které se týkají nastavení podsvícení (F1 až F4), ovládání multimédií (F5 až F8) a ovládání zvuku plus uzamknutí kláves Windows (F9 až F12).

Nakonec tu je na klávese Escape přepínač mezi režimy 6KRO a NKRO (6-key rollover a N-key rollover). V prvním dokáže klávesnice najednou zaznamenat stisk maximálně šesti kláves, zatímco v druhém není v tomto smyslu omezení. Přepínat můžeme po zapnutí FN Lock (podržíte klávesu FN, až se rozsvítí), a to na 6KRO pomocí kombinace kláves Esc a 6 (v hlavním poli, ne v numerické části) a zpět na NKRO pomocí kombinace Esc + N. Klávesnice pak na moment vypne své podsvícení na znamení, že změna proběhla. A k čemu to vše je? Lepší je samozřejmě NKRO, ale to prý v některých případech znemožní boot systému a také nefunguje na počítačích s Mac OS.

QuickFire TK má s verzí Rapid společné také provedení kláves Enter, Backspace a Shift. Klávesa s rourou a zpětným lomítkem tedy v tomto případě uzmula prostor Enteru, díky čemuž se můžeme těšit z dlouhých kláves Backspace a Shift. Pod tím pravým pak najdeme výše zmíněný přepínač Fn. Pokud jej podržíme déle než tři sekundy, zapne se jeho dioda a přepínač se uzamkne. Pak budeme moci ovládat třeba hlasitost zvuku či přehrávání multimédií stiskem pouze jedné klávesy.

Nyní se pořádně podívejme na tento zvláštní numerický blok. Rozložení kláves bylo nutné trošku upravit, aby se dolů vešly všechny šipky. Klávesa 0 tak byla rozdělena na dvě, a to 0 a 00. Až na toto je provedení numerické klávesnice naprosto standardní, tedy co se týče funkcí pro zapnutý Num Lock. Jinak je celý koncept od základu překopán, neboť standardem je umístění směrových šipek na klávesy 2, 4, 6 a 8 a klávesy 1, 3, 7 a 9 pak nesou funkce End, Page Down, Home a Page Up. Zde je ale rozmístění v podstatě identické s tím, co najdeme ve střední části běžné klávesnice. Šipky jsou tedy dole, šestice Insert, Delete a ostatních nad nimi a pak zbylo ještě místo na Print Screen, Scroll Lock a Pause.
- klikněte pro zvětšení -


Když si klávesnici obrátíme na druhou stranu, vykouknou na nás čtyři gumové podložky. Ono je jich tedy v podstatě šest, pokud počítáme i ty umístěné na vyklápěcích nožkách. Bez nich má klávesnice jen velmi mírný sklon.

Dále tu máme také jasně zřetelné kanálky, do nichž můžeme nacpat USB kabel. Ten na fotografii není, protože je odpojitelný díky tomu, že je zakončen běžným konektorem mini USB. Ten se zapojuje hned nad samolepkou a uživatel si pak díky kanálkům může zvolit, zda má kabel vyústit přímo ven ze zadní strany, nebo nalevo či napravo.

Poslední foto ukazuje klávesnici z boku, aby byl vidět sklon s vyklopenými nožkami a také její mohutné tělo. Na jeho zpracování jsem si opravdu nemohl stěžovat, ovšem to by mělo být u těchto produktů standardem, když nejde o hybridní membránový spotřebák za 200 Kč.


Příslušenství


Společně s touto klávesnicí dostaneme 1,8metrový USB kabel s pletenou bužírkou a pozlacenými konektory, vedle nějž tu jsou také jednoduché kleštičky, s nimiž se budou snadno vytahovat čepičky kláves. To se bude hodit třeba při čistění nebo jejich výměně, protože je možné si dokoupit náhradní sadu, jiné barvy, s odlišnými popisky, apod. Tvar kláves je vesměs standardizovaný.reklama