reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Centurion 6: oživlý bojovník

21.2.2013, Jan Vítek, recenze
Cooler Master Centurion 6: oživlý bojovník
Cooler Master nedávno přinesl na trh nový model dlouholeté řady Centurion, která je i u nás velmi známá a za svou existenci se stačila rozšířit i mezi značkové sestavy. Od Centuriona 6 můžeme očekávat, že půjde ve známých šlépějích svých předchůdců.
Řada Cooler Master Centurion je tedy nově obohacena již o šestou generaci, která je rovněž určena jako základ domácího herního počítače a nabídne také hliníkové detaily, jako jsou v tomto případě přední lišty, k nimž budou ladit také tlačítka Power a Reset. A samozřejmě se nezapomnělo na rozhraní USB 3.0 a také pozice pro řadu ventilátorů, jichž může být až devět.
- klikněte pro zvětšení -


Centurion 6 je prezentován jako mainstream, takže můžeme očekávat, že cena bude tomu odpovídat, takže se můžeme připravit na alespoň 2000 Kč s daní. Za ty společně s touto skříní dostaneme také přední 140mm ventilátor s modrým podsvícením, samozřejmě také zadní 120mm ventilátor a nezapomnělo se ani na podporu radiátorů vodních chlazení. Nahoru se vejde velký pro dva 120mm ventilátory a na místo zadního pak také jeden malý.

Cooler Master Centurion 6 přišel v krabici chráněn pomocí pěnových bloků a igelitového vaku.

Model
Cooler Master Centurion 6 (RC-610-SKN1)
Rozměry
200 x 464,5 x 481 mm (Š x V x H)
Hmotnost
5,9 kg
Materiál
SECC, perforovaný plech, plast, hliníkové doplňky
Kompatibilita
Micro ATX, ATX
Šachty
3x 5,25"
7x 3,5"
4x 2,5" (ze dvou 3,5" pozic)
Přední I/O panel
2x USB 3.0, 2x USB 2.0, HD Audio (AC'97)
Sloty
7
Chlazení
Vrchní: 120 / 140mm ventilátor x2 (volitelné)
Přední: 140mm ventilátor s modrými LED x1 (předinstalovaný) nebo 2x 120mm
Zadní: 120mm ventilátor x1 (předinstalovaný)
Spodní: 120mm ventilátor x1 (volitelný)
Boční: 120mm ventilátor x2 (volitelné)
HDD klec: 120mm ventilátor x1 (volitelný)
Verze
černá RC-610-KKN1
černá se stříbrnými lištami RC-610-SKN1

Dle hlavních specifikací je vidět, že tato skříň je součástí nové vlny modelů Cooler Master, ve které se veze například také nedávno recenzovaný CM Storm Scout 2. Ten nabídne velmi podobné specifikace především co se chlazení týče. Centurion má ale na pohled jednodušší zpracování, respektive nemá tak výrazně tvarovaný exteriér, což je z praktického hlediska spíše výhoda.

Vypadá to tedy, že Centurion 6 nemá čím překvapit, ale uvidíme. Spíše to budou asi jen drobnosti v jinak klasickém designu dnešních herních skříní, které se většinou zmůžou jen na nabídku mnoha ventilátorových pozic (zde jich je devět) či rovnou pozic pro radiátory vodního chlazení a také na možnost vyjmutí alespoň části šachet pro pevné disky. Obojí má společné to, že naprostá většina uživatelů takových možností nikdy nevyužije. Co se týče ventilátorových pozic, pak těch je zbytečně moc a podpora karet GeForce GTX 690 a Radeon HD 7990 také není tak zajímavá, aby se jí musel chlubit téměř každý nový Middle Tower.

Centurion 6 tak i s nasazenou vrchní diskovou šachtou nabídne dostatek prostoru pro až 295mm karty (bez ní až 405mm), což nám bohatě stačí i na přetaktované GeForce GTX 680 nebo Radeon HD 7970 vybavené lepšími chladiči se třemi ventilátory. Co se týče maximální možné výšky procesorového chladiče, ta je 162 mm a zde bychom mohli v některých případech už narazit, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory by se vesměs měly vejít.

Zbývá se ještě zmínit o použitém materiálu. Cooler Master neuvádí, jak silný plech použil, ale leccos se dá vytušit už z celkové hmotnosti skříně, která není nijak vysoká. Ukazuje na 0,6mm SECC, i když posuvné měřítko ukázalo 0,7 mm. Jenomže musíme počítat také s vrstvičkou barvy na obou stranách kovu, takže to opravdu bude 0,6mm plech.


Zpracování skříně


Čelo nového Centuriona vypadá naprosto klasicky, tedy až na použitou mřížku. Ta nemá jako obvykle malé kulaté či pravidelné šestihranné otvory, ale výrazně větší zploštělé otvory v tenké mřížce. Ty tak budou daleko lépe prostupné pro vzduch, ovšem také pro prach, ale o to by se měly postarat přední prachové filtry.

K nám dorazil model RC-610-SKN1, takže se můžeme zadívat na hliníkové postranní lišty, jež pěkně dotvářejí celkový vzhled skříně a v levé liště máme obě tlačítka Power a Reset a také kontrolky indikující stav počítače a aktivitu disků. Ty jsou stejně jako mřížky zasazeny v plastovém rámu, v němž můžete vidět také přední záslepky (zde ovšem řádně děravé) předních mechanikových pozic a nad nimi pak veškeré přední porty.

Cooler Master nám přesně v "mainstreamovém duchu" v tomto případě dává k dispozici po dvou portech USB 2.0, USB 3.0 a 3,5mm audio pro sluchátka a mikrofon. Dnes je ještě moderní integrovat do předního panelu regulátor otáček ventilátorů nebo i čtečky karet, ale toho se zde bohužel nedočkáme.
- klikněte pro zvětšení -


Boční panely této skříně také nevypadají nijak zvláštně, tedy až na to, že pokud má pravý dvě pozice pro ventilátory, pak ty jsou obvykle nad sebou a ne vedle sebe, aby mohly posloužit procesoru i grafické kartě. V tomto případě tedy poslouží výhradně jen grafické kartě a uživatel si bude moci zvolit jeden z nich podle umístění ventilátoru na chladiči karty. Popřípadě to samozřejmě mohou být i oba, zejména pokud máte kartu s pasivním chlazením, které samo o sobě nedostačuje, nebo máte naopak kartu s chladičem pokrytým ventilátory a potřebujete maximalizovat chladicí účinek.
- klikněte pro zvětšení -


Levá bočnice je již celá holá a stejně jako pravou ji přidržují vzadu dva přítlačné šroubky, mezi nimiž je madlo. To naznačuje, že bočnice se budou vysunovat směrem dozadu.

Zadní část skříně se od minulých verzí nezměnila snad vůbec. Máme tu obvyklý počet sedmi záslepek grafických karet, které jsou všechny plné, čili bez průduchů. Ty jsou ale ostatně hned vedle. Dále nechybí spodní pozice zdroje s možnost jeho otočení ventilátorem dolů i nahoru a pak Cooler Master využil i prostor nad zadním ventilátorem a udělal do něj dva otvory pro protáhnutí hadiček vodního chlazení a ty zakryl obvyklými gumovými "chlopněmi".

Co osobně moc nechápu, je zpracování roštu zadního ventilátoru, u nějž se výrobce tvrdošíjně snaží nabídnout možnost instalace 92 i 80mm ventilátorů, i když ty jsou na místě skříňových ventilátorů až na výjimky dávno pasé. Takto zpracovaný rošt pouze omezuje průtok zadního ventilátoru.

Zrovna spokojeni nemůžeme být ani ze zpracováním vrchní a spodní části skříně, i když se nedá říci, že by tato situace byla nějak překvapivá. Jde opět o zpracování roštů pro ventilátory, přičemž tu máme dva dole (jeden z toho je určený pro zdroj) a dva nahoře, které mohou být využity také pro 240mm radiátor vodního chlazení.
- klikněte pro zvětšení -


Vespod je pouze pozice pod zdrojem vybavena jednoduchým prachovým filtrem, což je v podstatě jen tenká fólie s otvory zasunutá do připravených pacek. Pak by ale výrobce a potažmo zákazníka asi nezruinovalo, kdyby byl stejný způsob filtrování vzduchu použit i pro volnou spodní pozici pro 120mm ventilátor. On sice není žádný problém vzít kus lepenky a tuto pozici rovnou celou ucpat, ale proč bychom měli napravovat něco, o co se měl postarat sám výrobce?
- klikněte pro zvětšení -


Podobná situace je i na vrchním panelu skříně, i když se dá očekávat, že prach se bude válet především na podlaze, takže jej budou nasávat hlavně spodní otvory. Na druhou stranu je tu zase o to větší nebezpečí, že seshora dovnitř něco nateče a poškodí nám hardware. Proto by mě zajímalo, kdy už začnou výrobci v tomto odvětví, kde se odjakživa kopírují nápady jiných o sto šest, používat způsob firmy Fractal Design s plastovými záslepkami zajištěnými klasickými řeznými šroubky. Ten samozřejmě není převratný, ale zato je praktický a levný.
reklama
reklama