Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master CM 690 II Advanced: prostě trefa

16.3.2010, Jan Vítek, recenze
Cooler Master CM 690 II Advanced: prostě trefa
Dnešní recenze se bude týkat skříně CM 690 II Advanced od společnosti Cooler Master. Již její název napovídá, že se nejedná jen tak o obyčejnou počítačovou skříň, ale o "obohacenou" verzi základního modelu CM 690, který je prodáván s přízviskem PURE.
Kapitoly článku:
  1. Cooler Master CM 690 II Advanced: prostě trefa
  2. Pohled dovnitř skříně
  3. Instalace a teplotní testy
  4. Závěrečné hodnocení
Cooler Master svou CM 690 II Advanced momentálně řadí mezi čtyři vyvolené middle towery, kterým na svých stránkách dopřává lepší prezentaci než ostatním. Mezi zbylé tři pak patří HAF 922, Centurion 5 II a pak ona zmíněná CM 690 PURE. Dnes testovaná skříň disponuje výbavou, za niž si své označení Advanced skutečně zaslouží a také je na ni vidět, že se Cooler Master snažil ji dovést k dokonalosti. Pokud tedy uvažujeme o dokonalosti jako o přítomnosti všech moderních prvků, které dnešní skříně mají. Naprosto dokonalé ale není v počítačovém světě nic, takže i v této recenzi budeme hledat a upozorňovat na chyby a problémy, se kterými se setkáte.


Skříň přišla v černé krabici zjevně upozorňující na to, že černé barvy se v hojnosti dočkáte i u samotného produktu, a to nejen na vnějším povrchu, ale také uvnitř, což je jeden z moderních rysů počítačových skříní. Uvnitř krabice byla skříň chráněna polystyrénovými bloky a igelitovým vakem.

Nyní se podívejme na její specifikace:

Model
CM 690 II Advanced (RC-692)
Typ
Middle Tower
Rozměry
214,5 x 511,8 x 528,8 mm (Š x V x H)
Hmotnost
9,56 kg
Materiál
0,8mm SECC, ABS plast, perforovaný plech
Pozice
4x 5,25"
6x interní 3,5"
1x externí 3,5" (na úkor jedné 5,25")
2x interní 2,5" (na úkor jedné 3,5")
Sloty
7x standardní, 1x speciální
Kompatibilita
MicroATX / ATX / Mini ITX
Chlazení
Přední 140 mm/1200 RPM/19 dBA ventilátor x1 (modré podsvícení)
Vrchní: 140 mm/1200 RPM/19 dBA ventilátor x1, nebo až dva 140/120mm ventilátory (volitelné)
Zadní: 120 mm/1200 RPM/ 17 dBA ventilátor x1
Spodní: 120mm ventilátor x2 (volitelné)
Boční: podpora 120/140mm x2 (volitelné)
Tray základní desky: 80 x 15 mm x1 (volitelný)
HDD: 120 mm x1 (volitelný)
VGA: 80 x 15 mm x1 (volitelný)
I/O porty
USB 2.0 x2, eSATA konektor x1, HD Audio, SATA "šuplík"
Verze
pouze RC-692

Nejvíce zřetelný je asi fakt, že skříň umožňuje instalaci až jedenácti ventilátorů různých velikostí od 80 x 15 mm po 140 x 25 (nebo i 35) mm, což napovídá, že bude děravá jak řešeto. Ventilátory se tak dají namontovat na všechny její stěny, tedy jeden dopředu, dozadu a do pravé bočnice, dva do levé bočnice, nahoru a dospod a nakonec ještě jeden k pevným diskům a jeden ke kartám. Využití všech těchto pozic najednou je samozřejmě kontraproduktivní (lidově řečeno blbost) a spíše jde o to, že si uživatel může dle instalovaných komponent vybrat ze široké nabídky pozic. Vyplatilo by se ale, kdyby takováto skříň rovněž umožňovala nepotřebné pozice ucpat, aby byl jednak tok vzduchu řízení a potom aby se aspoň trošku umlčela hlučnost vnitřních chladičů. Na druhou stranu je zde prostor k menším úpravám.Hlavním stavebním materiálem je klasická 0,8mm ocel typu SECC, pak nezbytný plast a dnes také široce využívané perforované plechy. Ty najdeme především na předním panelu a nahoře. Pozice pro mechaniky a pevné disky by měly stačit pro každou běžnou sestavu a mezi klasickým počtem sedmi slotů tu je i jeden speciální. Na vrchní stěně pak narazíme nejen na běžné I/O porty, ale také na jeden speciální šuplík, či dok, do nějž bude možné snadno a rychle nasunout disk s rozhraním Serial ATA. To si ostatně ještě ukážeme.


Vnější zpracování skříně


Pojďme si tedy nyní obhlédnout celou skříň dokolečka dokola. Začneme u předního panelu, kde nás nepřekvapí zhola nic, protože plastový rám a jeho vyložení pomocí kovových panelů s otvory je dnes zcela běžné a zrovna Cooler Master má takových skříní v nabídce mnoho. Tento model se snaží oživit jednak šikmými čárkami ve spodních částech plastového rámu a také svislými kovovými lištami. Samozřejmě nechybí ani jeho vlastní logo v místě před předním ventilátorem.

Přední panel se dá také jednoduše sejmout, ale na to se podíváme až v další kapitole.Ihned si ukážeme také I/O konektory a další prvky umístěné seshora hned u předního okraje skříně. Bráno zespoda je to tlačítko pro vypnutí modrého podsvícení předního 140mm ventilátoru, pak rozhraní eSATA, k němuž je až příliš natěsnán první z portů USB 2.0, pak dva audio konektory, druhý USB 2.0 a pak tlačítka Power a Reset s LED kontrolkami.

Pro přímé připojení pevných disků s rozhraním SATA je připraven nakloněný dok opatřený příslušnými konektory pro data i napájení, takže jediné, co musíme učinit, je nasunout disk na své místo. K tomu bude ale zapotřebí velké opatrnosti a disky takto připojovat spíše nouzově, protože následná neopatrná manipulace se skříní by nám je i dok mohla nenávratně poškodit. Otázkou také je, jak moc bude diskům svědčit nakloněná pozice.Skříň z boku ukazuje především dvě pozice pro ventilátory s hranami o velikostech 80, 92, 120 i 140 mm. Ty budou namířeny jednak proti chladiči procesoru a potom napomůžou chlazení grafické kartě či kartám. Zvláště u procesoru ale záleží na typu chladiče, protože se nedá říci, že by byl nějak vhodný pro věžovité modely s heatpipe, pokud by se zároveň s nimi vůbec vešly. Bočnice samotné jsou obě přidržovány pomocí dvou přítlačných šroubků, vysunují se klasicky směrem dozadu a k tomu byly vybaveny zadními úchyty.


- klikněte pro zvětšení -

Ani pravá bočnice není zcela holá. Nabízí totiž jednu pozici pro 80mm ventilátor s tloušťkou 15 mm, který bude určen pro chlazení základní desky v oblasti socketu procesoru zezadu. Osobně jsem však toho názoru, že s jen trochu kvalitním procesorovým chladičem se není čeho bát a také některé základní desky (zvláště Gigabyte Ultra Durable 3) samy o sobě disponují systémem rozvodu tepla díky měděné vrstvě. Jinak pravá bočnice nenabízí nic navíc, takže pojďme dál.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní část již napoví, že černá barva skříně bude opravdu všude, protože jen zvnějšku obarvené skříně typicky mají zadní panel nezbarvený. Zdroj máme kvůli využití vrchních ventilátorů odsunut dolů, kde se může díky spodnímu přísunu vzduchu starat sám o sebe, kromě sedmi záslepek pro rozšiřující karty se dočkáme i jedné speciální pro dodatečný chladicí modul karet (využitelný zvláště pro konfigurace ATI CrossFireX a NVIDIA SLI) a pak tu jsou také velké otvory s chlopněmi pro vedení hadiček vodního chlazení. To vlastní sice zlomek uživatelů, ale otvory pro ně má celá řada moderních skříní.Při prozkoumání roštu pro zadní ventilátor můžeme konstatovat, že Cooler Master se KONEČNĚ vykašlal na montážní otvory pro menší ventilátory, které stejně jen omezovaly průtok vzduchu. Toto je novinka, protože i u aktuálních modelů CM Storm Sniper a CM Storm Scout (CM Storm je herní značka firmy Cooler Master) mají zadní panely původní provedení. Nelze ale asi najisto očekávat, že výrobce bude toto provedení využívat i nadále a zvláště u nižších řad skříní.Svou pozornost si zaslouží také horní panel skříně, který můžeme rozdělit na dvě nestejné části. Jednak je to větší s děrovaným plechem, pod níž prosvítá jedna pozice osazená 140mm ventilátorem a další připravená. Vepředu to pak jsou I/O porty i tlačítka a kouřovým plexi krytý dok pro pevné disky s rozhraním SATA.


- klikněte pro zvětšení -

Spodní část je také děravá jak Titanic, takže se velmi hodí masivní gumové nožky. Máme tu jednak dvě přední pozice pro až 140mm ventilátory (jedna viditelně neúplná), které mohou sloužit také pro umístění velkého radiátoru vodního chlazení, v čemž osobně shledávám jejich jediný rozumný účel. Vzadu pak je prostor pro nabírání vzduchu pro napájecí zdroj, jež na rozdíl od předešlých dvou nemá osazený prachový filtr, ale to není problém, protože jej najdeme v příslušenství.


- klikněte pro zvětšení -

To by bylo pro tuto stránku vše, takže nyní obrátíme na další, kde se ukáže vnitřek skříně CM 690 II Advanced.