Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Cooler Master Gladiator 600: střední třída

, , recenze
Cooler Master Gladiator 600: střední třída
Po delší době si uvedeme recenzi počítačové skříně střední třídy, tentokrát od společnosti Cooler Master. Jde o model Gladiator 600 - Middle Tower s celkem střízlivým designem, jenž by mohl zaujmout svým uložením zdroje a moderními prvky.
Cooler Master Gladiator 600: střední třída
Kapitoly článku:
Cooler Master popisuje svou novou skříň Gladiator 600 jako kvalitní Middle Tower s elegantním černým zevnějškem, jenž přímo vyzařuje tajemnost a má heroický styl. Pisatel měl asi velký smysl pro fantazii, ale nějakým způsobem se zákazník pochopitelně zaujmout musí. Poté u tohoto modelu firma vyzdvihuje přední panel s perforovaným plechem pro zajištění dobrého průtoku vzduchu a také naleštěný materiál na předním panelu, jenž má zase připomínat vítězný pás opravdového gladiátora. Aspoň tedy že nám bylo vysvětleno, podle čeho si tato skříň vysloužila své jméno.


- klikněte pro zvětšení -Dočkáme se jí v klasicky zbarvené papírové krabici (bílá a fialová), v níž se jako ochrana skříně uplatní dva masivní polystyrenové bloky a pak také igelitový vak. Balení je tedy standardní a postačující; jdeme tedy k důležitějším věcem.

Gladiator 600 je "vzrůstem" naprosto standardní Middle Tower s rozměry 485 x 202 x 440 mm a vyroben byl z materiálu SECC. Výrobce sice nemluví o jeho tloušťce, ale vzhledem k celkové hmotnosti je nám jasné, že to rozhodně nebude 1 mm. Proto přišlo na řadu posuvné měřítko a to určilo tloušťku materiálu na 0,7 mm. To není od Cooler Masteru příliš velkorysé, ale jednak takový materiál používá celkem běžně a pak také záleží nejen na tloušťce plechu, ale také na celkovém zpracování skříně.

Model
Cooler Master Gladiator 600 (RC-600)
Typ
Middle Tower
Rozměry
485 x 202 x 440 mm (H x Š x V)
Materiál
SECC, plast
Hmotnost
7 kg bez zdroje
Pozice disků a mechanik
5x 5,25"
5 x 3,5" interní
1x 3,5" externí
Pozice karet
7x
Kompatibilita
mATX, ATX
Chlazení
1x přední 120mm ventilátor - 1200 RPM, 19 dBA
horní 140mm ventilátor - 1200 RPM, 17 dBA
2x boční 120/140mm ventilátor - volitelné
1x zadní 120mm ventilátor (volitelný)
I/O porty
2x USB 2.0, 1x eSATA, Mic-in a Line-out (HD Audio)
Verze
-

Pro mechaniky tu máme celkem pět externích 5,25" pozic, z nichž jedna lze pomocí redukce předělat na externí 3,5" pozici. Pro pevné disky nám zase výrobce připravil pět pozic otočených o 90 stupňů. Největší základní deska, co se do útrob Gladiatoru vejde, může mít formát ATX a jak můžeme z tabulky vidět, důraz je tu kladen především na chlazení. Vepředu je nainstalován jeden modře prosvícený 120mm ventilátor pracující na 1200 RPM při 19 dBA a nahoře je již 140mm také na 1200 RPM, ale již jen 17 dBA. To jsou oficiální specifikace ze stránek výrobce, i když asi trošku pomatené.

Pro posílení chlazení nám pak Cooler Master nabízí dvě boční pozice pro 120mm, nebo 140mm ventilátory a také zadní pro 120mm kousek. Je to tedy další skříň s posíleným chlazením a především s horní pozicí, což je dnes stále více používanější a takřka módní záležitost. Výrobci se tedy nesnaží odlišit funkčností svých skříní, ale spíše se po sobě jako vždy opičí. Nakonec je ve specifikacích udávané složení předních vstupních a výstupních portů - celkem klasická sestava dvou USB 2.0, jednoho eSATA a pak dvou audio konektorů.

Celkový design Gladiatoru 600 je jinak celkem jednoduchý, takže navenek se tato skříň od ostatních odlišuje právě oním blýskavým pásem, jejž výrobce ve své prezentaci zmiňuje. Nejsou zde žádná dvířka ani jiné vylomeniny, takže se dočkáme prostého předního panelu a na ten se nyní podíváme podrobněji.Předek skříně tedy tvoří dnes tolik používaný jemně děrovaný plech, z nějž se skládá jak dolní průduch pro přivedení vzduchu k přednímu ventilátoru, tak horních pět záslepek externích pozic. Zbytek předku pak tvoří více či méně lesklý plast - metla dnešního hardwaru. Okolní černý rám je jen lesklý a jinak černý, ale "heroický gladiátorský pás" má téměř zrcadlový povrch, kvůli němuž se v něm vše odráží a také jsou na něm vidět sebemenší šmouhy. A když vezmeme v potaz, že právě v této části máme veškerá tlačítka a konektory, je to od výrobce přinejmenším zvláštní a nepraktické zpracování.No nic, vezmeme si bílé sametové rukavičky a podíváme se na konektory zasazené do černého obdélníku. Dobré je, že dvojice USB 2.0 je od sebe odsazena a rozdělena dvěma audio konektory pro mikrofon a sluchátka. Pak už následuje jen konektor eSATA k připojení externího disku.

Tlačítka najdeme hned vedle přímo v zrcadlovém pásu - velký Power, pod nám menší Reset, dvě malinké LED pro indikaci stavu počítače a práce disku a pak je to také tlačítko, které nám dokáže vypnout podsvícení předního ventilátoru, což je dobrý nápad. Ne každý je v noci zvědavý na agresivní modré světlo linoucí se z počítače.


- klikněte pro zvětšení -

Levá bočnice se viditelně i bez ventilátoru přičiní o chlazení vnitřních komponent. Máme v ní totiž dvě pozice pro 120, či 140mm ventilátory, ale ty si případně musíme obstarat sami. Osobně bych je však oželel, protože jednak je bočnice děravá dost na to, aby se dovnitř vzduch snadno dostal sám s přičiněním vyfukujících ventilátorů a pak také pouze 0,7mm plech není zrovna dobrý tlumič vibrací.

Jinak má levá bočnice v sobě pouze zadní úchyt, aby se nám lépe vytahovala, i když ten není ani nutný.Pravá bočnice je již zcela holá, tedy kromě stejného úchytu v zadní části. Umístění je klasické pomocí zasouvajících se pacek a rovněž jištění pomocí dvojice přítlačných šroubků nás nemůže překvapit.Dostáváme se k zadní části skříně a ta nám odhalí, že se zde Cooler Master rozhodl posunout napájecí zdroj, či lépe řečeno jeho pozici, do spodní části, kde si může užívat komfortu vlastního nasávání čerstvého vzduchu. Nožky skříně však nejsou vysoké, a tak bychom jej eventuelně mohli na tlustším koberci spíše udusit a v tom případě se hodí, že jej můžeme i obrátit vzhůru nohama.

Jinak se na nás kovově směje sedmice záslepek, vedle nichž se ukazují části černých plastových zámků a ještě více napravo průduchy. Nahoře to pak je prázdný otvor pro štít zadních I/O portů základní desky a samozřemě také pozice zadního ventilátoru - zde neosazená.Do ní můžeme kromě 120mm ventilátorů zasadit také menší modely, konkrétně s hranou 80 a 92 mm. To je pro mě v dnešní době čím dál více nepochopitelné, protože nevidím žádný důvod, proč by to měl někdo dělat. 120mm modely mají již v šíři výběru nad menšími ventilátory dokonce i převahu a především vynikají lepším poměrem výkon/hlučnost. Takto uzpůsobený rošt je ale omezuje v dosažení maximálního průtoku vzduchu, takže by výrobce už konečně mohl i u levnějších skříní přejít na modernější řešení, když už cpe ventilátory i do horního panelu.Zde se totiž setkáme s dodávaným 140mm modelem s označením Cooler Master A14025-10CB-3BN-F1 a uváděnými 1200 RPM a 17 dBA. Druhé modelové číslo DF1402512SEDN však dle některých informací znamená, že jde o model od DongGuang FMet s otáčkami 1300 RPM, tak uvidíme. Zemí původu je ale každopádně Čína.

Cooler Master se tedy rozhodl, že hlavní tíhu chlazení ponese horní ventilátor a ne zadní, k čemuž by se v případě použití procesorového chladiče typu věž měla ale rovněž přizpůsobit orientace jejího ventilátoru. To bude také hlavním zaměřením teplotních testů, kde se takovéto řešení utká s klasikou. Lehké to jistě nebude, protože Gladiatoru 600 nic nedarujeme a použijeme výkonný Noctua NF-P12.A nakonec tu chybí pohled do spodní části skříně, kde je zajímavý pouze průduch pro ventilátor napájecího zdroje. Všimněte si, že kolem něj je celkem pět pacek. Ty jsou zde pro umístění jemného prachového filtru, jejž nám výrobce dodá v příslušenství (viz další kapitola).
reklama