Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Corsair H70: návrat kompaktního vodníka

12.11.2010, Jan Vítek, recenze
Corsair H70: návrat kompaktního vodníka
Corsair nepatří zrovna mezi tradiční výrobce chladičů komponent a co se týče vodních chladičů pro procesory, pak zde má za sebou pouze jeden model s označením H50. My si dnes vyzkoušíme jeho vylepšenou verzi s označením H70, která také patří do Hydro Series.
Kapitoly článku:
  1. Corsair H70: návrat kompaktního vodníka
  2. Instalace
  3. Teplotní testy
  4. Závěrečné hodnocení
Corsair nás na svých stránkách nezapomněl upozornit, že jeho Hydro Series H70 má být ještě výkonnější, a to jednak díky většímu radiátoru a také díky použití 2 ventilátorů, snadnější na montáž a zkrátka má být vhodným následovníkem pro starý Hydro Series H50. Kromě těchto dvou však již podobný produkt v nabídce Corsairu nenajdeme, tedy ne že by to bylo u jiných firem lepší, ale samozřejmě existují i výjimky, jako je např. Thermaltake.

Jiné firmy zase své vodní chladiče prodávané v celku průběžně obměňují a příkladem budiž Zalman. Ovšem je pravda, že růst spotřeby procesorů se stejně v posledních letech zastavil, a tak není ani třeba vyvíjet výkonnější chladiče, jako spíše je aktualizovat pro moderní sockety. A z aktuální nabídky Zalmanu, která u vodních bloků zamrzla na socketech AM2 a LGA 775, či grafických čipech AMD 3870 a NVIDIA 8800, lze usoudit, že oblast vodního chlazení není alespoň pro tuto firmu už příliš zajímavá.- klikněte pro zvětšení -

Corsair však představil svůj H70 teprve před několika málo měsíci, a tak se u něj dočkáme podpory i moderních socketů AMD AM3 a Intel LGA 1156 a 1366. Nové sockety však již pomalu klepou na dveře, ale otázkou je, jestli bude či nebude zachována kompatibilita starších montážních mechanismů pro procesorové chladiče.Chladič přichází dobře zabalen v pěkné papírové krabici, kde je bezpečně uložen v pevné skořápce z recyklovaného papíru a kolem něj je uloženo příslušenství. Podívejme se nyní na jeho specifikace.

Produkt
Corsair Hydro Series H70
Číslo dílu
CWCH70
Radiátor
120 x 120 mm
hliníkový
120 x 152 x 48 mm
Ventilátory
dva 120 x 25 mm
1600 / 2000 RPM
50 / 61 CFM
1,8 / 2,3 mm H2O
26 / 31,5 dBA
Vodní blok
měděný univerzální
Kompatibilita
LGA775, LGA1366, LGA1156, AM2/AM3
Záruka
standardní dvouletá

Pokud se řekne vodní chlazení, pak si někteří vybaví nutné součásti v podobě vodního bloku či bloků, vodní pumpy, radiátoru s/bez ventilátorů a expanzní nádoby, což je vše pospojováno hadičkami. V tomto případě je vše až na expanzní nádobu integrováno do jednoho celku, který má uzavřený oběh, z nějž nemá dle Corsairu díky nepropustným hadičkám výrazně unikat chladicí médium, takže jde o bezúdržbové chlazení a expanzní nádoba není potřeba.

Zde je navíc stejně jako u H50 vodní pumpa integrována přímo do vodního bloku, jenž je v našem případě výrazně menší. Větší, či přesněji tlustší je naopak radiátor, což je jen dobře. Přimontovat na něj budeme moci oba dodávané ventilátory s klasickými rozměry 120 x 120 x 25 mm, pro něž tu existuje možnost snížení otáček z 2000 na 1600 RPM. Je ale jasné, že i na nižší otáčky bude hluk dvou ventilátorů ve spojení s tenkými žebry radiátoru velmi silný a že Corsair opět pozapomněl na hlavní smysl existence vodních chladičů. Na druhou stranu jej tak trochu popírá už celkový návrh tohoto chladiče.


- klikněte pro zvětšení -

Corsair H70 tedy sestává z vodní pumpy/měděného vodního bloku a radiátoru. Tyto části spojují dvě tenké ohebné hadičky, které dovolí, abychom mohli radiátor umístit na pozici zadního vyfukujícího skříňového ventilátoru. Před jeho koupí se tedy uživatel musí přesvědčit, že jeho skříň má vzadu pozici pro 120mm ventilátor.

Co se týče orientace toku vzduchu, pak Corsair doporučuje, aby jej ventilátory tahaly přes radiátor dovnitř skříně. Správně argumentuje tím, že pak budeme využívat chladnější vzduch a dosáhneme lepších výsledků. Jenomže na druhou stranu budeme zvyšovat teplotu vzduchu uvnitř skříně a obrátí se nám směr toku vzduchu, na nějž byla většina skříní navržena. Pak je velmi vhodné mít vepředu či v boku další ventilátor nebo i víc, které se postarají o odvětrávání.Podívejme se ještě podrobněji na vodní blok, o němž bohužel výrobce prozradí pouze to, že je měděný, na což bychom ale snadno přišli i sami. Dovnitř se pochopitelně podívat nemůžeme, protože by bezesporu došlo k narušení uzavřeného obvodu, a chladič by se tak mohl znehodnotit.Na broušenou styčnou plochu byla nanesena anonymní šedá teplovodivá pasta, jíž výrobce na můj vkus použil tolik, že by vystačila i natřikrát. Před testováním jsem ji tedy odstranil, aby měly chladiče jednak stejné podmínky dané pastou Arctic MX-2 a pak jsem neměl zájem na čištění zapatlaného procesoru a jeho okolí.


Příslušenství


V krabici se nachází vedle chladiče také potřebné příslušenství. Jednak to jsou krátké obrázkové manuály bez jediného slova pro každý socket zvlášť, pak anglický manuál s popisem dílů, informační brožurka o dalších produktech Corsair a upozornění o způsobu uplatnění reklamací (krátce - nevracet produkt do obchodu, ale kontaktovat podporu).Dále tu jsou další dva sáčky s horními a spodními rámečky pro sockety AMD a Intel, pak rozdvojovací kabel pro napájení ventilátorů, dva kabely s odpory pro snížení otáček a ostatní drobné příslušenství.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec jsou ve výbavě dva černé ventilátory Corsair. Ty mají být dle výrobce optimalizované pro nasávání i tlačení vzduchu a poskytnout "šokující" průtok vzduchu. Jenomže už dle prvního pohledu je jasné, že jde o běžné 120mm ventilátory s ostrými a ne zrovna dobře vylisovanými lopatkami.


- klikněte pro zvětšení -