www.svethardware.cz
>
>
>
>

Corsair Obsidian 700D: černý elegán

Corsair Obsidian 700D: černý elegán
, , recenze
Společnost Corsair se nedá považovat za tradičního výrobce počítačových skříní a také v jeho nabídce dnes figurují pouze tři. Mohutná 700D z Obsidian Series je jednou z nich a chystá se nás zaujmout čistým černým vzhledem i komorovým systémem chlazení.
Kapitoly článku:reklama
Výrobce svou skříň prezentuje jako produkt určený pro nadšence, což však v podstatě určuje už jeho pořizovací cena, která se pohybuje kolem 6000 Kč s DPH. Dále nám jsou slibovány pokročilé prvky, komorový systém chlazení komponent a vůbec široké možnosti pro herní a jiné výkonné sestavy chlazené vzduchovými i vodními chladiči.

Kromě modelu Obsidian Series 700D nabízí Corsair trošku jinak vybavený model 800D, jenž nám nabídne trošku přepracovaný systém chlazení, čtyři šachty pro rychlé zapojení pevných disků (Hot-Swap) a také boční okno. Nakonec to je nižší model 600T, který už vůbec není minimalistická hranatá krabice, ale zakulacený Middle Tower, z nějž ovšem je jasně zřetelná příbuznost k ostatním dvěma modelům.- klikněte pro zvětšení -

Mastodontí krabice s modrým potiskem byla v pořádku, ale skříň je sama o sobě tak velká, že na ochranné polystyrenové bloky již příliš prostoru nezbylo. Ty tak nejsou příliš mohutné, což se na pár místech projevilo jejich rozdrcením, ovšem samotná skříň přežila.

Model
Corsair Obsidian Series 700D
Typ
Full Tower
Rozměry
229 x 609 x 609 (Š x H x V)
Hmotnost
-
Materiál
hliník, ocel
Pozice
5x externí 5,25
6x interní 3,5" a 2,5" HDD
Sloty
7x + 1 ventilační
Kompatibilita
ATX, mATX, EATX
Chlazení
3x 140mm ventilátory (900 RPM +/- 100)
4x 120mm ventilátory (volitelné)
I/O porty
4x USB 2.0
1x IEEE1394 FireWire
3,5mm mikrofon a sluchátka
Verze
pouze celočerná

Corsair 700D můžeme tedy bez všech pochyb zařadit mezi skříně typu Full Tower, protože jde o zástupce těch největších modelů, které se prodávají pro běžně zakoupitelné sestavy. Udávané rozměry skříně jsou správně, takže skříň má při pohledu z boku opravdu čtvercový tvar a skládá se převážně z oceli (nejspíše SECC), jejíž tloušťku je přes nános barvy těžké určit, ale nespíše půjde o 1 mm. Na předním panelu pak výrobce už vůbec nešetřil a využil k jeho stavbě 2 mm tlustý hliník s broušeným povrchem a černým eloxováním.

Možnosti pro instalaci mechanik a disků jsou na Full Tower standardní. V dnešní době rozmachu SSD je ale důležité, aby skříň umožnila instalaci také 2,5" zařízení, což tato splňuje bezezbytku. Sloty pro přídavné PC karty mají také běžný počet, pouze byl pod ně přidán jeden ventilační, což prostě znamená, že je pod sloty jeden podobně tvarovaný průduch.

Chlazení Corsair vyřešil třemi ventilátory s hranou 140 mm a uživateli dal možnost instalace dalších čtyřech 120mm kusů. Uvidíme, zda to bude zapotřebí. Přední I/O porty nabídnou hned čtyři porty USB 2.0 a vedle nich i FireWire a audio konektory, ovšem na eSATA již místo nezbylo.Z okolních fotografií můžete vidět, že design Corsairu 700D je velmi jednoduchý a že se výrobce nesnažil o žádné výstřelky. Skříň vypadá defacto jako z produkce firmy Lian Li, k čemuž napomáhá hliníkové čelo. Ovšem Lian Li své skříně staví výhradně celohliníkové, pokud tedy nejde o modely prodávané pod značkou LanCool.

Čelo skříně je tedy hranaté, čistě provedené a má v sobě kromě vrchního krytého panelu s ovládacími prvky a porty už jen pět hliníkových záslepek zasazených do černých plastových rámečků a dole bílou barvou natisklé firemní logo.Vrchní panel trošku připomíná tzv. stealth pozice pro mechaniky, avšak jde pochopitelně o něco jiného, což ukáže už velké tlačítko Power s mělkým stiskem a LED kontrolka pod ním. Panel otevřeme stiskem v oblasti čtyř teček, po čemž se pomalu otevře a ukáže dvě dvojice portů USB 2.0, mezi něž se vměstnaly 3,5mm konektory pro mikrofon a sluchátka, pak je tu jeden konektor rozhraní FireWire a nakonec malé tlačítko Reset. Osobně se mi příliš nelíbilo, že panel je nutné až příliš silně stisknout, aby se vyklopil.K fotografiím ukazujícím skříň z boku toho nelze příliš říci, protože obě bočnice jsou holé a po celé ploše rovné. Není na nich proto z tohoto pohledu vůbec nic zajímavého, takže se aspoň ukáže tloušťka předního panelu a pozice třech hliníkových podstavců.Přesuneme se k zadnímu panelu, kde již poznáme, že zdroj se bude nacházet ve spodní pozici, přičemž rozložením montážních otvorů nás Corsair nutí k tomu, abychom jej uložili ventilátorem dolů. Opačně by to ani nemělo smysl. Pak si můžeme prohlédnout, co výrobce myslel onou ventilační záslepkou pod sedmi standardními, ukáže ze pozice zadního 140mm ventilátoru, otvory pro hadičky a množství dalších průduchů, z nichž se některé nachází také mezi trayem a pravou bočnicí. Dle informací firmy Corsair tyto průduchy slouží k výfuku vzduchu proudícího od pevných disků.Povšimněte si také dvou horních knoflíků umístěných téměř až v samotných rozích. Díky nim můžeme snadno a bleskurychle uvolnit obě bočnice, takže ty se nijak nešroubují ani jinak neupevňují a drží pouze za horní lištu s packami ovládanou právě těmito knoflíky. Nevýhodou je, že do skříně se ihned nedostanete pouze vy, ale i nepovolaná osoba.Mírné vylepšení se ukazuje u chlopňových záslepek otvorů pro hadičky vodního chlazení, které jsou provedeny tak, aby velmi dobře těsnily. Rošt ventilátoru s tenkou šestihrannou mřížkou je rovněž pěkný, ale zapomnělo se na jeho vypoulení, i když to by nemuselo tak vadit.


- klikněte pro zvětšení -

Nesmíme zapomenout také na horní a spodní části skříně, jež v tomto případě hrají důležitou úlohu. Nahoře je jasně viditelná pozice pro tři 120mm ventilátory upravená tak, abychom na ni mohli bez úprav umístit radiátor vodního chlazení, a to přímo seshora. Proto je zmíněná pozice trošku prohnutá dovnitř, i když i z vnitřní strany by mělo být nad základní deskou pro radiátor dost místa.


- klikněte pro zvětšení -

Z opačné strany se ukáží tři masivní hliníkové podstavce s pryžovými podložkami zdvihající skříň o více než 2,5 cm nad okolní povrch. To je důležité k tomu, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch, přičemž spodní průduchy jsou tím jediným k tomu určeným místem. Osobně si nejsem zrovna jistý, že jde o to nejvhodnější řešení, ale uvidíme.

Jedna výtka putuje ke způsobu uložení prachového filtru. Ten se do své pozice zasouvá zezadu a vůbec v ní nedrží, takže nám může při přenášení skříně snadno vypadnout. Na druhou stranu se s takovou almarou asi nebudeme tahat nikam daleko.
reklama
Nejnovější články
Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem
Nadějný teleskop Jamese Webba (JWST) už je dávno postaven a nyní už má také za sebou úspěšnou zkoušku v komoře, kde byly provedeny testy v prostředí o teplotě blízké absolutní nule. Nyní se chystá do Kalifornie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG
Už před dvěma lety Microsoft zavřel Lionhead Studios, tvůrce populární série Fable. Nyní se mluví o tom, že by ji měl oživit, a to stále jako RPG orientované na příběh, z čehož kouká singleplayer - v dnešní době už téměř ohrožený styl hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem
Google již stačil stáhnout z nabídky čtyři rozšíření pro prohlížeč Chrome, která byla ve skutečnosti malware navržený tak, aby postižené počítače generovaly útočníkům zisk. To zasáhlo přes půl milionů počítačů a jejich uživatelů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp
Absurdní zvyšování cen karet především v západních obchodech přináší také absurdní situace. Jeden z majitelů karty AMD Radeon RX Vega 64 totiž svou kartu prodal, koupil TITAN Xp ze sběratelské edice a ještě ušetřil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware
Stalo se v podstatě to, co jsme mohli očekávat. Objevují se falešné softwarové záplaty, které využívají všeobecného zmatení, nejistoty a především neinformovanosti běžných uživatelů ohledně exploitů Meltdown a Spectre. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek