www.svethardware.cz
>
>
>

Dell U2913WM: král na poli 21:9

Dell U2913WM: král na poli 21:9
, , recenze
Nemáte rádi éru 16:9 monitorů? Co teprve 21:9! Tento ultraširokoúhlý monitor však umí překvapit pohodlnou prací v operačním systému. Jaký tedy je u nás historicky první test monitoru s tímto poměrem stran? Navíc rovnou v podání Dellu.
K oblíbeným
reklama

Dell U2913WM: 21:9 v akci!


Vzpomínáte na recenzi monitoru Dell U2713HM? Ten ukázal, že i v dnešní době se najde monitor, co umí překvapit kvalitou za rozumnou cenu. Dnešní Dell U2913WM stojí o cca 2 500 Kč méně (to je 17%) a má o 25% méně pixelů. Takto však porovnávat monitory zcela nelze , ale pro představu je jistě dobré si provést menší srovnání. Nyní se podíváme na samotný Dell U2913WM. Ten poskytuje na dnešní dobu zcela tradiční "bezrámečkový" design. Plocha obrazovky je tedy srovnána až ke krajům do jedné roviny a pouze tenký 2mm rámeček drží obrazovku tak říkajíc pohromadě. To má za následek trošku horší tovární zpracování než u 27" bratříčka a monitor zkrátka při manipulaci trošku vrže. - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Pokud se podíváte na první fotografii monitoru, tak zjistíte, že poměr stran 21:9 je opravdu hodně širokoúhlý. Výška 1080 px se může zdát pro práci docela málo. Na druhou stranu tímto monitorem prakticky získáte dva 19" monitory vedle sebe. Tedy co se týče rozlišení. 2560/2=1280 a 1080 vs 1024 už tak velký rozdíl není. Takže pokud jste zvyklí pracovat na dvou 4:3 monitorech vedle sebe, tak může být 21:9 slušnou bezrámečkovou náhradou.


 - pohled zepředu

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Čelní pohled je ještě kritičtější. Na něm vidíte pěkně poměr stran v plné kráse. Čelní pohled odhaluje také docela tenký rámeček, který je pouze na spodní hraně vystouplý. Ve spodní hraně jsou umístěna dotyková tlačítka, která vydávají docela nepříjemné a hlasité pípnutí. To však lze vypnout v OSD.


 - náklon

Náklon monitoru


Na boční straně jsou umístěny dva USB 3.0 konektory. Další dva naleznete v prostoru s ostatními konektory. Náklon monitoru je více než dostatečný, hlavně co se týče náklonu vpřed. Stojan však nenabízí funkci pivot, což ale asi ani nikdo nečekal. Otočit monitor s 21:9 na výšku by asi nikomu vhod nepřišlo.


 - tlačítka

Ovládací prvky

Již zmiňovaná tlačítka jsou rozmístěna v dostatečné vzdálenosti od sebe, a tak asi nikdy nenastane přehmat. Popisky tlačítek se objeví až po stisku libovolného tlačítka. Tento princip je asi nejlepší, protože ovládání je nezávislé na okolním osvětlení či grafické podobě symbolů, které se třeba časem setřou.


 - zdvih

Zdvih je na takto velký monitor docela slušný


Výška zdvihu činí celých 13 cm, což je velmi slušný výsledek. I přestože jde o opravdu hodně širokoúhlý monitor, tak při vytažení monitoru do maximální výšky není problém s ergonomií.


 - pohled zezadu

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Zadní strana je docela standardní. Vzhledem k LED podsvícení zde nejsou žádné větrací otvory a celý zadní plast je z jednoho kusu. Bohužel při manipulaci trošku skřípe a oproti Dell U2713WM je zkrátka celá konstrukce o poznání skřípavější.


 - konektory

Konektory


Pokud se podíváme na zadní stranu monitoru, tak získáte docela vtíravý pocit, že se výrobce snažil využít celou šířku panelu pro konektory. Jsou tu DVI, HDMI, DisplayPort a MiniDisplayPort a dokonce i postarší D-Sub. Nechybí zde ani USB 3.0, ale co je opravdu nezvyklé, je DisplayPort výstup.

Dodávané příslušenství:
  • DVI kabel
  • Napájecí šňůra
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

Dell U2913WM
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
29" (21:9)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (2 000 000:1)
Výrobní technologie
eIPS
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,26 mm
Nativní rozlišení
2560×1080
Vestavěné reproduktory
Ne
USB HUB
Ano 4x USB 3.0
Vstupy
DVI, HDMI, DisplayPort, Mini DisplayPort, D-Sub
DisplayPort out
Výstup pro sluchátka
Ano
Možnost montáže na stěnu
VESA 100×100mm
Hmotnost
5,76 kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
Ne
Spotřeba
32 W
Rozměry
358 až 487×700×194 mm
Různé variace tohoto modelu
Ne
Speciální vlastnosti
-

Docela nezvyklé je osazení DisplayPortem pro výstup. Na jednu stranu se může zdát tato funkce téměř k ničemu, ale kdo ví, někdo ji může třeba použít. Jinak jsou specifikace vzhledem k poměru stran zcela standardní. Jde o e-IPS panel s roztečí 0,26 mm. Na webu výrobce se dočtete rozteč jinou horizontální a jinou vertikální. Jde však pouze o to, že horizontální udávají jako rozteč subpixelů a ne pixelu.
reklama
Nejnovější články
Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek