DFI vs. Gigabyte: P45 na dva způsoby

DFI vs. Gigabyte: P45 na dva způsoby
, , recenze
Dnes přinášíme velmi pikantní duel. V něm se utkají dvě desky na čipové sadě Intel P45 Express. Jedna z nich má velmi složité, téměř nepřehledné nastavení. Druhá je pravým opakem, plně stabilní a odladěná už od výroby.
K oblíbeným
reklama
V této recenzi naleznete výstižné srovnání obou desek z hlediska rozložení součástek (layoutu), výkonu, možnosti pro přetaktování v BIOSu. Dále jako vždy provedeme odborný rozbor napájecích obvodů. Čipovou sadu Intel P45 Express Vám snad ani nemusíme představovat. Od jejího uvedení neuplynul ani rok a už se těší značné oblibě u široké uživatelské veřejnosti. Většina výrobců základních desek povolila v BIOSu bohaté možnosti nastavení časování pamětí a všech možných hodnot napětí.


Blokové schéma čipové sady Intel P45 Express


Aktuální nabídka


DFI

Není třeba se divit, proč má většina základních desek série LANParty velmi neaktuální BIOSy. Tento výrobce je zaměřený převážně na produkci základních desek pro průmyslové použití. U nich nerozhoduje cena, ale malé rozměry a dlouhá životnost (nedávno jsme o jedné dvojici s Q35 měli aktualitu). Na druhou stranu jsou na těchto deskách použity velmi kvalitní součástky už od dob Pentia 4. V aktuální nabídce naleznete několik modelů s P35, X38, P45, X48 a X58 pro Nehalem. Také nabídka desek pro AMD je pestrá.


Reklamní materiál společnosti DFI

Gigabyte

Nejprodávanější jsou starší desky série Ultra Durable 2, jejich značení jsme v létě věnovali tento článek. Budoucnost však patří nové technologii Ultra Durable 3, a proto se vlajkovou lodí se stala dvojice hi–endových desek pro Nehalem. Více informací o Ultra Durable 3 (včetně fotek plošného spoje přímo z továrny) se dozvíte v nedávné recenzi Gigabyte EP45–UD3: Ultra Durable 3 poprvé a levně.


Srovnání první: layout a příslušenství


Obě desky jsou na tom velmi podobně, počet konektorů pro přídavné ventilátory je poněkud nízký. DFI má navrch v dostatku prostoru u slotů pamětí; za výhodu lze také považovat dva nástavce Smart Connectors pro usnadňující montáž předního panelu. Na druhou stranu výrazně ztrácí díky nedostatku prostoru u patice procesoru.


DFI LANParty DK P45–T2RS Plus a Gigabyte GA–EP45–UD3P
– pro zvětšení klikněte –

Layout (váha hodnocení 7,6%)
základní deska
DFI DK P45–T2RS Plus
Gigabyte EP45–UD3P
přístupné konektory
  front audio
ne
ne
  PCIe + RAM
ano
ne
  chladiče
ne
ano
  clear CMOS
ano
ano
S/PDIF
  vstup
ne
bracket
  výstup
koaxiální, optický
koaxiální, optický
konektory pro ventilátory
  4pin
  3pin
mikrospínače
  power
ano
ne
  reset
ano
ne
  clear CMOS
I/O jumper
ne
  celkem
87 %
89 %


Co si přinesete domů?


V této kategorii z pohledu laika vítězí Gigabyte. DFI nenabízí žádné kvalitní monitorovací nástroje nebo jednoduchou utilitu pro update BIOSu. Z hlediska užitkové hodnoty jde ale o nepodstatné položky. Kabeláž a software se dá koupit, ale malý bonus navíc vždy potěší.


Krabice: DFI LanParty DK P45–T2RS Plus a Gigabyte GA–EP45–UD3P
– pro zvětšení klikněte –

Příslušenství: DFI LANParty DK P45–T2RS Plus a Gigabyte GA–EP45–UD3P
– pro zvětšení klikněte –

Příslušenství (váha hodnocení 1,4 %)
základní deska
DFI DK P45–T2RS Plus
Gigabyte EP45–UD3P
  IDE
  SATA
  FDD
  software zdarma
Norton Internet Security trial
  ladící nástroje
Auto Boost System, Smart Guardian
DES, Easytune 6, Ultra TPM
  celkem
45 %
100 %

Následující dvě kapitoly jsou věnovány popisu desek.

reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek