reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Epson WorkForce WP-4515 DN: kancelářský rebel

25.1.2012, Milan Šurkala, recenze
Epson WorkForce WP-4515 DN: kancelářský rebel
Epson tvrdí, že do kanceláře nepatří jenom laser. Jeho nová řada kancelářských multifunkcí WorkForce řady 4500 totiž využívá inkoust a podle výrobce s ještě nižšími tiskovými náklady než u laseru. Jak moc nás přesvědčí nejlevnější kancelářský rebel této řady?
Nové multifunkce Epson WorkForce řady WP-4500 jsou určeny do kanceláří, ale trochu nezvykle pro toto určení disponují tiskem pomocí inkoustů. Zatímco se laser pomalu dostává i do domácností, Epson jde opačným směrem a chce více protlačit inkoust do kanceláří. Slibuje podobnou rychlost, kvalitu tisku a zejména ještě nižší tiskové náklady. Není v tom ale sám, inkoustové kancelářské tiskárny mají v určité míře i u konkurence. My se v dnešní recenzi podíváme na nejlevnějšího člena této řady, model WorkForce WP-4515 DN. Oproti dražším modelům není vybaven třeba faxem, automatickým podavačem dokumentů, chybí mu i Wi-Fi připojení. Na druhou stranu stále nabízí klasické síťové spojení LAN a USB. Potěšit by měla i technologie pigmentového tisku DuraBrite Ultra, která slibuje nadprůměrnou výdrž výtisků včetně odolnosti vůči vodě i na běžném papíru.Nejde o žádného drobka, na inkoustovou multifunkci je to docela velký a těžký přístroj. Příjemně mě potěšily úchyty po bocích přístroje, díky čemuž je jakákoli manipulace s tiskárnou opravdu velmi snadná. Instalace tiskárny je už typicky pro Epson dosti komplikovaná. Návod je vyveden v mnoha jazycích najednou a čeština je nějaký šestý sedmý jazyk seshora. Najít v té kupě nejrůznějších písmenek právě češtinu rozhodně není snadné. Některé důležité animace pro jistotu nejsou popsané vůbec. To se týká třeba instalace inkoustů, ale k tomu se vrátím za chvíli.

Nahoře vidíte odklopné víko skeneru. K dispozici je pouze snímač CIS, podsvícení řeší LED diody, a tak je zahřívání velmi krátké, často nulové (při rychlém skenování po sobě). Příznivě hodnotím to, že víko není pevně spojené se skenerem, a tak je možno skenovat v podstatě neomezeně vysoké předlohy, víko jen na předlohu položíte. Samozřejmě musíte počítat s určitou nosností, sklo skeneru rozhodně nevydrží vše.

Zajímavý je zejména ovládací panel, který obsahuje docela velké množství tlačítek. U vyšších modelů s faxem a Wi-Fi se připravte na ještě větší počet.

Základem je rozhodně 2,5" LCD displej (úhlopříčka 6,3 cm). Nemá nikterak velké rozlišení a pozorovací úhly jsou opravdu minimální, pro čitelnost textu je to ale naprosto dostačující.

Nalevo od displeje je tlačítko pro zapnutí tiskárny, LEDka signalizující případné chyby a dole připojení k LAN síti. Dále tu najdete dvě tlačítka pro rychlé kopírování a skenování. Díky tomu nemusíte multifunkci ovládat z PC, ale vše vyřešíte docela pohodlně pomocí těchto tlačítek.

Dále je tu displej, dole pod ním tlačítko pro nejrůznější nastavení a nápovědu. Následuje čtyřsměrný ovladač, pomocí kterého se pohybujete v menu nabídkách na displeji. Uprostřed je potvrzovací tlačítko OK, ale pozor, pro konečné spuštění skenování a kopírování je potřeba stisknout barevná tlačítka úplně napravo. Nechybí tlačítka pro vstup do menu a návrat zpátky.

Alfanumerická tlačítka jsou převzata z modelů vybavených faxem, kde slouží např. k vyťukání faxových čísel a podobně. U WP-4515 DN tak tomuto panelu zbyla spíše funkčnost nastavování počtu kopií a podobné drobnosti. Červené tlačítko Stop/Reset již dle názvu pozastavuje tisk. Dole jsou pak dvě tlačítka Start, které slouží jako potvrzovací tlačítko pro spuštění tisku, kopírování nebo skenování. To šedivé logicky spouští černobílou variantu (ve stupních šedi), modrozelené pak barevné skenování nebo tisk.

Konečně se dostáváme k inkoustům. Po koupi a odklopení předního panelu musíte pochopitelně odstranit veškeré nálepky a kryt tiskové hlavy a až pak lze instalovat inkoustové kazety.

Tiskárna využívá čtyři inkoustové kazety, černou, žlutou, purpurovou a azurovou. Zde právě narážím na problém s návodem. Na obrázku je kazeta a šipka ukazující do dvou směrů, textový popisek nikde, jen informace o pěti sekundách. Čeho se ale tyto sekundy týkají, nikdo neříká. Takže následoval pohled do plného elektronického manuálu, který byl ještě veselejší. Na jednom řádku je napsáno "netřepejte s inkoustovými kazetami, mohl by uniknout inkoust", aby hned o řádek níže bylo napsáno něco ve smyslu "inkoustové kazety důkladně protřepejte po dobu 5 sekund na vzdálenost asi 5 centimetrů, viz obrázek". Takže třepat nebo netřepat? Instalace tiskáren Epson podle návodů je často hotová maturita.

V balení dostanete základní kazety s výdrží na 800 stran (barevné) a 1200 stran (černobílá). Později si ale můžete kupovat objemnější XL kazety s výdrží na 2000, resp. 2400 stran nebo dokonce XXL kazety s výdrží na 3400 stran (u černobílé i barevných).

Na pravé straně je USB port. Vložená USB klíčenka pak může sloužit jako úložiště naskenovaných dat. Podle všeho nelze tisknout data umístěna na USB klíčence.

Dole je zásobník pro 250 listů. Pokud by vám to nestačilo, můžete si dokoupit ještě druhý totožný zásobník, do kterého uložíte dalších 250 listů. Umisťuje se pod tiskárnu.

Nad tímto zásobníkem je výstupní podavač vytištěných listů. Hodně mě zklamalo zpracování, kdy se tento podavač opravdu hodně viklá. Vysokou zátěž patrně vydrží, ale nepůsobí dojmem kvalitního dílenského zpracování.

WorkForce WP-4515 DN má ještě zadní zásobník na 80 listů, kam se dávají především nestandardní média jako fotografické papíry, obálky, papíry pro tisk plakátů a další. To vás ale samozřejmě neomezuje dávat sem i normální papíry. Nad zásobníkem je průhledná krytka, aby se v případě jeho nevyužití neprášilo dovnitř tiskárny.

Zezadu vidíte druhý zásobník a přípojku k elektrické síti. Vlevo je šedá kazeta údržby.

Po odjištění dvou pojistek dole můžete sundat duplexní jednotku a např. v případě uvíznutí papíru tento problém snadno vyřešit.

Poněvadž jde o základní model, najdete tu jen přípojku k síti LAN a USB port. Ač je to pochopitelné, i tak mě zklamala absence USB kabelu v balení. Ten si musíte v případě nutnosti dokoupit.


Po stisku tlačítek Skenovat nebo Kopírovat se zobrazí tyto nabídky. Samozřejmostí je možnost nastavení počtu kopií i další parametry. U skenování je pak na výběr cíl, kam se výsledek uloží.


I zde lze nastavit rozlišení, formát (JPEG nebo PDF) a další parametry. Ukazuje se i volná kapacita USB disku.


V menu Nastavení si můžete nechat zobrazit stav inkoustů, provést údržbu (zarovnání hlav, čištění hlavy,...) a další detaily.Samozřejmostí je i nápověda, není ale přehnaně obsáhlá. Raději bych doporučil manuál. Tiskárna využívá technologii tisku DuraBrite Ultra, která je jednou z několika zajímavých tiskových technologií Epsonu.
  • Claria Photographic - Až 6inkoustové dye-based řešení, vhodné pro fotografii s živými barvami, životnost tisku proti vyblednutí až 200 let v albu (98 let v normálních podmínkách, např. v rámečku). Na lepších fotografických papírech Epson by měla nabízet odolnost proti otěru nebo vodě.
  • DuraBrite Ultra - Pigmentové inkousty, obvykle 4inkoustové řešení, nabízí i vysokou kvalitu tisku fotografií. Voděodolnost a otěruvzdornost i na běžných papírech, fotografie by měly vydržet 200 let bez vyblednutí.
  • UltraChrome - Sedm pigmentových inkoustů (vyměnitelná fotografická černá nebo matná černá, šedá, světle šedá, azurová, světle azurová, žlutá, purpurová a světle purpurová). Pigmentové částice mají malé a rovnoměrné rozměry, zapouzdřené v pryskyřici, což zvyšuje odolnost. Barevné výtisky nevyblednou po dobu 75 let, černobílé pak 200 let. Využívá se tisková hlava Micro Piezo.
  • UltraChrome GS - Osmibarevný pigmentový tisk pracující s azurovou, purpurovou, žlutou, černou, světle azurovou, světle purpurovou, oranžovou a zelenou barvou. Oranžová a zelená zvyšuje tónový rozsah, inkousty jsou odolné vůči poškrábání. Vhodný především pro komerční tiskové aplikace. Výrobce se soustředil také na co nejvyšší zdravotní nezávadnost inkoustů a nulový zápach.
  • UltraChrome HDR - Pracuje s vyměnitelnou fotografickou černou nebo matnou černou, šedou, světle šedou, azurovou, světle azurovou, výraznou purpurovou, výraznou světle purpurovou, žlutou, zelenou a oranžovou barvou, tedy s 10 inkousty. Výtisky by měly mít obrovský rozsah tónů barev a okolní světlo by mělo mít minimální vliv na vnímání barev. Barevné výtisky vydrží nevyblednout po dobu 75 let, černobílé dokonce po dobu 200 let. Využívá se pigment zapouzdřený v pryskyřici, díky čemu jsou výtisky odolné vůči vodě.
  • UltraChrome Hi-Gloss 2 - pro vysoce kvalitní pigmentový tisk fotografií, výdrž proti vyblednutí až 200 let (na světle 80 let), 8 samostatných inkoustových pigmentových náplní (azurová, purpurová, žlutá, matná černá, fotografická černá, červená, oranžová a optimalizátor lesku "Gloss optimizer".
  • UltraChrome K3 - vylepšené purpurové inkousty, 3 různé úrovně černých inkoustů pro co nejlepší přechody. Pigmentový 8inkoustový tisk (vyměnitelná fotografická černá, matná černá, šedá, světle šedá, azurová, světle azurová, žlutá, výrazná purpurová a výrazná světle purpurová). Vysoká hustota pigmentu zesiluje modré a fialové odstíny. Tři inkousty pro černou a šedou barvu zajišťují velmi hladké barevné přechody bez barevného nádechu. Výdrž je 75 let u barevného a 200 let u černobílého tisku.

V dalších kapitolách se podíváme na výkony této kancelářské multifunkce.

Technické specifikace: Epson WorkForce WP-4515 DN
Tiskárna
Inkoustová technologie Epson DuraBrite Ultra
Minimální velikost kapky 3 pl
Max. rozlišení 4800×1200 dpi
Rychlost tisku A4 černobíle 26 str/min (16 str./min podle ISO/IEC 24734)
Rychlost tisku A4 barevně 24 str/min (11 str./min podle ISO/IEC 24734)
Rychlost tisku fotografie 10×15 cm -
Inkousty 4 (černá, azurová, purpurová, žlutá)
Duplexní tisk ano
Podporovaná gramáž papíru 64- 256 g/m2
Zásobník papíru 250 + 80 listů, lze dokoupit druhý podavač na dalších 250 listů
Skener
Max. rozlišení 1200×2400 dpi
Snímač CIS
Rychlost skenování černobílé -
Rychlost skenování barevné -
Ostatní
Spotřeba 17 W (při provozu), 6,5 W (pohotovostní režim), 2,1 W (sleep), 0,3 W (vypnuto)
Rozměry 460×420×299 mm
Hmotnost 12,6 kg
Připojení USB 2.0, LAN 10/100Mbit
LCD displej úhlopříčka 6,3 cm
Hluk 48 dB(A) při provozu
Dodaný software Epson Scan, Epson Event Manager, ABBYY FineReader Sprint, Presto! Page Manager
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama