reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Fractal Design Core 3000: dobrý kompromis

, , recenze
Fractal Design Core 3000: dobrý kompromis
Pokud máte dost velkých skříní a spíše byste rádi pořídili pro své komponenty nějakou menší, můžete si dnes počíst o modelu Core 3000 od Fractal Design. Ten se u nás dobře uvedl již na začátku tohoto roku modelem Define R3, tak doufejme v dobré pokračování.
Fractal Design Core 3000: dobrý kompromis
Kapitoly článku:
Fractal Design popisuje hlavní vlastnosti své skříně Core 3000 v několika bodech, kde můžeme najít podobnost s modelem Define R3. I zde je kladen důraz na čistý a nekomplikovaný design, k dispozici budeme mít velké množství ventilátorových pozic, i když by to jeden do skříně takové velikosti neřekl a tři ventilátory nám výrobce dodá v základní výbavě. Core 3000 se vyznačuje také využitím bíle lakovaných pozic pro pevné disky, což je takový poznávací znak skříní od Fractal Design.


- klikněte pro zvětšení -


Celkově tak má tento model v sobě kombinovat (dle vyjádření výrobce) design, funkčnost, výkonné chlazení a to vše za přívětivou cenu. Ta se pohybuje kolem 1700 Kč s daní, což skutečně není přehnaně mnoho.Tato skříň k nám přišla v krabici s jednoduchým černým potiskem, kde byla chráněná měkkými výplněmi, které ji však dobře neuchránily, jak se dozvíme později.

Model
Fractal Design Core 3000
Rozměry
200 x 430 x 480 mm (Š x V x H)
Hmotnost
7,1 kg
Materiál
SECC, plast
Kompatibilita
Mini ITX, Micro ATX a ATX
Přední I/O
4x USB 2.0 a Audio I/O (sluchátka, mikrofon)
Sloty
7x
délka karet až 270 mm (420 mm po vyjmutí HDD koše)
Šachty
2x 5,25" + redukce na 1x externí 3,5
6x interní 3,5" a 2,5"
Chlazení
1x 120mm zadní @ 1200 RPM
1x 140mm přední @ 1000 RPM
1x 140mm vrchní @ 1000 RPM
1x 120mm přední volitelný
1x 120mm spodní volitelný
1x 120/140mm vrchní volitelný
1x 120/140mm boční volitelný
kontroler pro až 3 ventilátory
Verze
FD-CA-CORE-3000-BL

Ze specifikací můžeme vyčíst, že Fractal Design Core 3000 má skutečně dobře našlápnuto k poskytnutí dostatku prostoru a výkonného chlazení ve středně velkém provedení. Krom toho je zde třeba také uvést, že nainstalovat můžeme až 160 mm vysoký procesorový chladič a napájecí zdroj může mít hloubku také 160 mm, ale pokud se rozhodneme využít spodní ventilátorovou pozici, jako že to asi nebude nutné, budeme moci nainstalovat až 250 mm dlouhý zdroj.


Zpracování skříně


Core 3000 je vyrobený především z ocelových plechů SECC o tloušťce 0,7 mm, což trošku zkresluje černý nátěr po obou stranách. Plast najdeme především vepředu, kde tvoří celý rám vyplněný záslepkami z perforovaného plechu. Toto jsou hlavní materiály použité pro její stavbu.Jak už bylo řečeno, Fractal Design se i zde zaměřil na jednoduchý a účelný design, čemuž tato skříň dle prvního pohledu odpovídá. Její přední panel je jednoduchý černý plastový rám s vyraženým logem Fractal Design nahoře a do tohoto rámu jsou zasazeny menší panýlky z kovu, jejichž šestihranné otvory pro nabírání vzduchu jsou větší, než jsme zvyklí. Jiné skříně používají perforované plechy jako hrubé prachové filtry, ovšem zde tuto práci zastávají tenké kusy molitanu umístěné za všemi předními otvory.

Co se týče mechanikových pozic, pak ty jsou pouze dvě a jedna lze předělat na externí 3,5" pozici. Dvě vypadají jako málo, ale pokud je nehodláte využít pro umístění pevných disků v chladicích a hluk tlumících boxech, mělo by to snad stačit. Však v dnešní době distribuce softwaru po Internetu a velkokapacitních elektronických médií není třeba v řadě případů vybavovat nový počítač žádnou mechanikou.Na samotné hraně pak máme vepředu umístěna veškerá tlačítka, porty a kontrolky. Úzký panýlek tak obsahuje (bráno zleva) dva 3,5mm audio porty pro sluchátka a mikrofon, červenou kontrolku pro úložná zařízení, miniaturní tlačítko Reset, větší Power s integrovanou kontrolkou a nakonec čtyři porty USB 2.0. Zde mohl Fractal Design nabídnout již aspoň jeden USB 3.0 s příslušnými konektory (do desky i do jejího zadního portu), nebo i konektor eSATA. Nicméně je jasné, že jde o skříň z nižšího středního segmentu, takže nemůžeme očekávat tak bohatou výbavu.


- klikněte pro zvětšení -

Bočnice této skříně mají velmi jednoduché provedení. Ta vlevo, skrz niž budeme přistupovat k hlavním komponentám, je vybavena trošku vypoulenou pozicí pro 120mm či 140mm ventilátor, který si musíme opatřit sami. Hodit se bude především pro vhánění čerstvého vzduchu mezi grafické karty, pokud jich budeme mít více, jinak nebude příliš nutný. Ventilátor v bočnici totiž obvykle znamená výrazně zvýšenou hladinu hluku, protože ta působí jako jedna velká ozvučnice.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice je pak již zcela plochá a bez jakýchkoliv prvků. Stejně jako levou ji budeme moci pro vysunutí popadnout za zadní madlo, ovšem předtím je třeba odšroubovat dva přítlačné šroubky.Zadní část skříně snad dnes nikoho nepřekvapí, neboť ze spodní pozice pro napájecí zdroj se již v podstatě stala norma, stejně jako je to s tím spojenými vrchními ventilátorovými pozicemi. Záslepky zde mají stejně jako diskové pozice bílou barvu a drobné větrací otvory, přičemž další průduchy jsou hned vedle a nahoře máme celkem pěkně zpracovaný rošt zadního 120mm ventilátoru s dobře průchozími oky. Nakonec je tu povinnost dnešních skříní - kryté otvory pro protažení vodních hadiček. Zajímavé je, že tyto otvory se masově rozšířily v době, kdy zájem o vodní chlazení spíše upadá, neboť spotřeba procesorů přestala růst a dnešní moderní chladiče prošpikované heatpipe na ně stačí. Tím ale samozřejmě nechcí říci, že vodní chlazení už nemá co nabídnout.Zbývá se podívat do horní části, kde máme jednoduše hned vedle sebe dvě pozice pro 120mm či 140mm ventilátory a jeden 140mm kousek točící se na základní otáčky 1000 RPM je tu již nainstalován. O dostatečný průtok vzduchu skrz skříň tedy bude postaráno.


- klikněte pro zvětšení -

Vespod pak máme u roštu, skrz který bude nabírat vzduch napájecí zdroj, zasunutý plastový prachový filtr, jejž můžeme snadno zezadu vysunout, omýt a zase vrátit na místo. To však nepůjde tak snadno udělat s molitanovými filtry v přední části skříně, kterou budeme muset čas od času prostě vyprášit. Nakonec je tu spodní ventilátorová pozice, která bohužel stejně jako ta boční prachové filtry zcela postrádá, což je velká škoda a tak trochu to snižuje smysl ostatních filtrů.


- klikněte pro zvětšení -
reklama
reklama
reklama