Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Fractal Design Node 605: i pro výkonné HTPC

22.11.2012, Jan Vítek, recenze
Fractal Design Node 605: i pro výkonné HTPC
Už dlouho jsme neměli v recenzi počítačovou skříň, která by se svým designem zapadla mezi ostatní techniku v obývacím pokoji a přitom poskytla dostatek prostoru i pro velkou sestavu se základní deskou Full ATX. A přesně tím je dnes zkoumaná Node 605.
Kapitoly článku:
Společnost Fractal Design původem ze Švédska se na našich stránkách naposled představila počítačovou skříní Define R4, čili nástupcem oblíbeného modelu Define R3. Vedle toho jsme si vyzkoušeli i jednoduchý modelem Core 3000 pro méně náročné zákazníky. Dnes se ale zaměříme na něco kompletně jiného, čili ne na skříň typu Tower, ale na klasický desktop, čili skříň položenou naplocho. Ty v dnešní době slouží spíše jako základ pro sestavy typu Home Theatre PC a Node 605 rozhodně není výjimkou. To nám ostatně napoví už první pohled na její přední broušený panel vyrobený z hlíníku. A jako obvykle se mohou těšit především příznivci minimalistického designu.



- klikněte pro zvětšení -


Fractal Design si totiž obvykle dává velmi záležet na tom, aby jeho skříně byly elegantní a designově čisté. Node 605 už od prvního pohledu není výjimkou, neboť nám zepředu ukáže pouze černý broušený hliník s hlavním vypínačem a logem.






Skříň k nám dorazila v nízké krabici, která není přehnaně honosná. Má pouze jednoduchý potisk, ale zato svou skříň uvnitř díky pěnovým blokům dobře chrání. Nyní ke specifikacím:

Model
Fractal Design Node 605 (FD-CA-NODE-605-BL)
Rozměry
445 x 164 x 349 mm (Š x V x H)
Hmotnost
6 kg
Materiál
SECC, hliník
Kompatibilita
ATX, microATX, Mini ITX, DTX
Přední I/O
2x USB 3.0, IEEE1394 FireWire, mikrofon, sluchátka
čtečka karet micro SD, SD a Compact Flash
Sloty
7
délka karet až 290 mm
Šachty
1x 5,25" (pouze s deskami Micro ATX či menšími)
4x interní 3,5" / 2,5" pozice
Chlazení
5 ventilátorů (3x 120 mm + 2x 80 mm)
2x 120mm Silent Series R2 fans součástí balení
odnímatelné prachové filtry pro boční ventilátory a zdroj
integrovaný regulátor otáček
Verze
pouze základní FD-CA-NODE-605-BL

Stejně jako jiné skříně značky Fractal Design i Node 605 zahrnuje nějaké to odhlučnění, ovšem to se zde omezuje pouze na jedno - zatížení vrchního panelu tlustou fólií, aby v ní případně nerezonovaly vibrace od pevných disků. Tento výrobce si dobře uvědomuje, že na vibrace jsou nejnáchylnější právě velké plechové plochy, čili u normálních skříní bočnice. Zde však je třeba takto opatřit jen právě onen jeden panel.


Node 605 celkově není velká skříň a je jasné, že pokud si v ní má najít místo i sestava založená na základní desce ATX, bude třeba nakládat s prostorem velmi efektivně. Už z výšky samotné skříně (164 mm) je také jasné, že můžeme zapomenout na velké věžovité chladiče jako Noctua NH-U12P. Jistotou je BOXovaný chladič, případně jiný stejného typu a když už věž, pak spíše jen pro 92mm ventilátor. Lze ale předpokládat, že takováto skříň bude spíše základem jen domácí multimediální sestavy (HTPC) a do ní dnes bohatě stačí procesor s nižší spotřebou, a tedy i nižšími nároky na chlazení.

Výhodou zde také jistě bude nejen rozhraní FireWire, pokud tedy pro ně najdete použití, ale také čtečka karet se třemi sloty připravenými pro karty microSD, SD a CompactFlash. Pro napájení ventilátorů poslouží jednoduchý regulátor otáček využívající napětí dodávané přímo ze zdroje. Jde o přepínání mezi 12, 7 a 5 V.


Zpracování skříně


Přední část skříně tedy naoko ukazuje jen hlavní vypínač a logo Fractal Design, pod nímž je výmluvný nápis Home Theatre PC. Na silných kovových kloubech však visí výklopný panýlek ukrývající jednak záslepku optické mechaniky a pak ostatní rozhraní. Mechaniku je mimochodem třeba zvolit z nabídky tenkých (slim), aby se dovnitř vůbec vešla. Panel stačí jen trošku pošťouchnout ze strany a on už sám pomalu a elegantně sjede. Zavřený pak drží díky magnetům.




- klikněte pro zvětšení -


Složení nabízených rozhraní je nám dobře známu už ze specifikací. Konektory jsou zapuštěny přímo do hliníku a bráno zleva jde o FireWire, dva audio, dva USB 3.0, pak přestávka vyplněná stavovou kontrolkou disků a nakonec tu je trojice slotů pro paměťové karty.





Node 605 má na svém levém boku pouze jednu pozici pro 120mm ventilátor, která je již od výroby osazena. Hned vedle to vypadá, že je tu další pozice pro ventilátor, ale ve skutečnosti je tento průduch určený pro chlazení napájecího zdroje. Oba tyto průduchy jsou vybaveny prachovým filtrem a je snadné obě pozice rozmontovat.




- klikněte pro zvětšení -


Na pravé straně již jde v obou případech o ventilátorové pozice, z nichž je však osazena pouze jedna, a to opět ta přední. Máme zde však ještě něco navíc, a sice hned za předním panelem umístěný malinký třípolohový přepínač pro regulaci napětí pro ventilátory.




- klikněte pro zvětšení -


Zadní strana už jasně ukáže, jak budou hlavní komponenty uvnitř umístěny. Není tu nic zvláštního, však kdybychom Node 605 postavili na jeho levý bok, byl by to v podstatě moderní Middle Tower. Tak to ale nefunguje, tato skříň musí zůstat ležet naplocho.

Našlo se tu místo pro dva 80mm ventilátory, standardní počet sedmi záslepek pro rozšiřující karty (ty je možné díky jednomu plechovému kousku zajistit všechny najednou jedním šroubkem). Zdroj pak můžeme umístit ve dvou polohách - ventilátorem ven či dovnitř.




- klikněte pro zvětšení -


Nakonec zbývá pohled na spodní část skříně, kde však vidíme pouze klouby předního panelu a také nohy. Ty přední jsou o poznání hezčí, však také ty jediné budou na očích.




- klikněte pro zvětšení -


Z tohoto pohledu je také jasné, že základní deska se bude montovat přímo na spodní panel, tedy pochopitelně přes distanční sloupky. Veškerou kabeláž tak budeme muset vést kolem základní desky, nebo, pokud se tam vejde, mezi deskou a spodním panelem, ale tady je třeba velká opatrnost.