www.svethardware.cz
>
>
>
>

FX Vishera: nový desktopový král AMD

FX Vishera: nový desktopový král AMD
, , recenze
Po roce společnost AMD přichází s novou generací desktopových procesorů, které se opět budou prodávat od označením FX Series a namísto modulů Bulldozer nabídnou už nové Piledriver. Od nich můžeme očekávat vyšší výkon a možná i nižší spotřebu, takže hurá na ně.
reklama
S novými procesorovými jádry Piledriver jsme se již měli možnost setkat, a to nedávno u testu APU Trinity. Nové desktopové procesory FX s kódovým označením Vishera tak přichází na trh pouze o tři týdny později, takže lze říci, že dorazily ve stínu APU Trinity, od nichž si AMD asi slibuje více. I objektivně lze říci, že procesory Vishera nejsou zdaleka tak zajímavé jako Trinity, však stačí porovnat jejich vlastnosti. Trinity jsou vybaveny oproti svým předchůdcům (Llano) zcela novou procesorovou architekturou a také výkonnějšími grafickými jádry. Oproti tomu Vishera jsou oproti nim pouze mírně upravené staré procesory Zambezi, a tak mohou pouze překvapit.


Procesory AMD FX Series "Vishera"


Nejnovější procesory FX tak nabídnou stejně jako v předchozím případě osm procesorových jader, čili čtyři moduly. Nyní pouze nejde o moduly Bulldozer, ale Piledriver. Ty slibují o cca 15 % vyšší výkon, alespoň dle prezentace AMD, jenomže z ní není vůbec jasné, zda jde o zásluhu upravené architektury, nebo prostě o výsledek toho, že základní frekvence nejlepšího procesoru FX se posunula z 3,6 GHz na 4 GHz. To je ostatně pravděpodobnější vzhledem k tomu, že AMD v materiálech porovnává přímo procesory a ne architektury, ale počkejme si na výsledky.

My jsme dostali k otestování právě nový nejvýkonnější model s označením FX-8350, který AMD přímo srovnává a staví proti modelu Core i5-3570K. Chlubí se, že FX-8350 s nižší cenou má vyšší počet jader, respektive zvládne najednou zpracovávat více threadů (o počtu jader by se totiž dalo polemizovat), má vyšší pracovní frekvence, větší L2 i L3 cache a přitom má stát o 40 USD méně. Pak tu jsou i ostatní procesory Vishera, jež mají také své protějšky (viz obrázek).
vylepšení architektury Piledriver - klikněte pro zvětšení -


Otázkou ale především je, jaký výkon budou tyto procesory mít a zde se máme důvod obávat, že ani 15 % navíc procesorům Vishera nepomůže. AMD se přitom dle své prezentace spoléhá především na schopnost zpracovávat více procesových vláken najednou.

To ostatně ukazuje jedna z dalších obrazovek prezentace, kde AMD jasně ukazuje, že v jednovláknových aplikacích můžeme očekávat výrazně nižší výkon a pro jistotu explicitně píše, že procesory FX jsou určeny pro aplikace schopné pracovat s více vlákny.

My však v dnešním testu nebudeme nový FX-8350 stavět proti procesorům Intel, protože jednak do poslední chvíle nebylo jasné jakého protivníka AMD z řad Intelu vybere a potom by nás mělo zajímat především to, jak si Vishera budou stát proti Zambezi. Na to se ostatně zaměřuje samotný výrobce i v prezentaci a slibuje, že se dočkáme cca 10 - 25% nárůstu výkonu ve hrách. Jenomže za to asi opět bude moci především zvýšená pracovní frekvence, takže co tu máme dále?

Nové procesory jsou pochopitelně také odemčeny, což znamená, že jim můžeme jednoduše nastavit kýžený násobič, a tím i frekvenci. A zde se otevírá možnost nejen pro přetaktování, ale také pro přímé porovnání FX-8150 a FX-8350 na stejných frekvencích, abychom mohli vidět rozdíly neovlivněné odlišnými takty.

Dále už AMD v prezentaci předvádí cenové akrobacie a srovnává sestavu založenou na FX-8350 + Radeon HD 7850 s Intel Core i5-3570K + GeForce GTX 650 Ti, která vychází v jeho prospěch cenově i výkonnostně. Jenomže pokud jde o srovnání FX-8350 a Core i5-3570K se stejnou grafickou kartou, pak to už nevychází tak dobře, což jen dokazuje, jak pečlivě si AMD vybírá své soupeře.

Čipové sady AMD


Přímo pro procesory AMD FX jsou určeny čipové sady AMD řady 900, ovšem ty nejsou žádnou novinkou, protože jsme na desce s AMD 990FX testovali už minulou generaci procesorů Bulldozer. Vezmeme to tedy pouze v krátkosti. K dispozici jsou sady 990FX, 990X a základní 970 a ty se mezi sebou liší v podstatě jen podporou menšího či většího počtu grafických karet.

Pokud tedy nechcete provozovat více grafických karet, jako že to bude platit pro většinu uživatelů, klidně si vystačíte i se základní čipovou sadou AMD 970, která podporuje stejné procesory, sockety, paměti, USB i SATA. Pak už záleží jen na výrobci základní desky, jakou další výbavu zařadí či jakým způsobem dokáže využít nabízené možnosti daného čipsetu. Obecně jako obvykle platí, že to nejlepší je rezervováno pro tu nejlepší verzi, čili 990FX.
reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek