Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FX Vishera: nový desktopový král AMD

24.10.2012, Jan Vítek, recenze
FX Vishera: nový desktopový král AMD
Po roce společnost AMD přichází s novou generací desktopových procesorů, které se opět budou prodávat od označením FX Series a namísto modulů Bulldozer nabídnou už nové Piledriver. Od nich můžeme očekávat vyšší výkon a možná i nižší spotřebu, takže hurá na ně.
S novými procesorovými jádry Piledriver jsme se již měli možnost setkat, a to nedávno u testu APU Trinity. Nové desktopové procesory FX s kódovým označením Vishera tak přichází na trh pouze o tři týdny později, takže lze říci, že dorazily ve stínu APU Trinity, od nichž si AMD asi slibuje více. I objektivně lze říci, že procesory Vishera nejsou zdaleka tak zajímavé jako Trinity, však stačí porovnat jejich vlastnosti. Trinity jsou vybaveny oproti svým předchůdcům (Llano) zcela novou procesorovou architekturou a také výkonnějšími grafickými jádry. Oproti tomu Vishera jsou oproti nim pouze mírně upravené staré procesory Zambezi, a tak mohou pouze překvapit.


Procesory AMD FX Series "Vishera"


Nejnovější procesory FX tak nabídnou stejně jako v předchozím případě osm procesorových jader, čili čtyři moduly. Nyní pouze nejde o moduly Bulldozer, ale Piledriver. Ty slibují o cca 15 % vyšší výkon, alespoň dle prezentace AMD, jenomže z ní není vůbec jasné, zda jde o zásluhu upravené architektury, nebo prostě o výsledek toho, že základní frekvence nejlepšího procesoru FX se posunula z 3,6 GHz na 4 GHz. To je ostatně pravděpodobnější vzhledem k tomu, že AMD v materiálech porovnává přímo procesory a ne architektury, ale počkejme si na výsledky.

My jsme dostali k otestování právě nový nejvýkonnější model s označením FX-8350, který AMD přímo srovnává a staví proti modelu Core i5-3570K. Chlubí se, že FX-8350 s nižší cenou má vyšší počet jader, respektive zvládne najednou zpracovávat více threadů (o počtu jader by se totiž dalo polemizovat), má vyšší pracovní frekvence, větší L2 i L3 cache a přitom má stát o 40 USD méně. Pak tu jsou i ostatní procesory Vishera, jež mají také své protějšky (viz obrázek).
vylepšení architektury Piledriver - klikněte pro zvětšení -


Otázkou ale především je, jaký výkon budou tyto procesory mít a zde se máme důvod obávat, že ani 15 % navíc procesorům Vishera nepomůže. AMD se přitom dle své prezentace spoléhá především na schopnost zpracovávat více procesových vláken najednou.

To ostatně ukazuje jedna z dalších obrazovek prezentace, kde AMD jasně ukazuje, že v jednovláknových aplikacích můžeme očekávat výrazně nižší výkon a pro jistotu explicitně píše, že procesory FX jsou určeny pro aplikace schopné pracovat s více vlákny.

My však v dnešním testu nebudeme nový FX-8350 stavět proti procesorům Intel, protože jednak do poslední chvíle nebylo jasné jakého protivníka AMD z řad Intelu vybere a potom by nás mělo zajímat především to, jak si Vishera budou stát proti Zambezi. Na to se ostatně zaměřuje samotný výrobce i v prezentaci a slibuje, že se dočkáme cca 10 - 25% nárůstu výkonu ve hrách. Jenomže za to asi opět bude moci především zvýšená pracovní frekvence, takže co tu máme dále?

Nové procesory jsou pochopitelně také odemčeny, což znamená, že jim můžeme jednoduše nastavit kýžený násobič, a tím i frekvenci. A zde se otevírá možnost nejen pro přetaktování, ale také pro přímé porovnání FX-8150 a FX-8350 na stejných frekvencích, abychom mohli vidět rozdíly neovlivněné odlišnými takty.

Dále už AMD v prezentaci předvádí cenové akrobacie a srovnává sestavu založenou na FX-8350 + Radeon HD 7850 s Intel Core i5-3570K + GeForce GTX 650 Ti, která vychází v jeho prospěch cenově i výkonnostně. Jenomže pokud jde o srovnání FX-8350 a Core i5-3570K se stejnou grafickou kartou, pak to už nevychází tak dobře, což jen dokazuje, jak pečlivě si AMD vybírá své soupeře.

Čipové sady AMD


Přímo pro procesory AMD FX jsou určeny čipové sady AMD řady 900, ovšem ty nejsou žádnou novinkou, protože jsme na desce s AMD 990FX testovali už minulou generaci procesorů Bulldozer. Vezmeme to tedy pouze v krátkosti. K dispozici jsou sady 990FX, 990X a základní 970 a ty se mezi sebou liší v podstatě jen podporou menšího či většího počtu grafických karet.

Pokud tedy nechcete provozovat více grafických karet, jako že to bude platit pro většinu uživatelů, klidně si vystačíte i se základní čipovou sadou AMD 970, která podporuje stejné procesory, sockety, paměti, USB i SATA. Pak už záleží jen na výrobci základní desky, jakou další výbavu zařadí či jakým způsobem dokáže využít nabízené možnosti daného čipsetu. Obecně jako obvykle platí, že to nejlepší je rezervováno pro tu nejlepší verzi, čili 990FX.