Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Aivia Osmium: Cherry MX + dobrá výbava

5.11.2012, Jan Vítek, recenze
Gigabyte Aivia Osmium: Cherry MX + dobrá výbava
Společnost Gigabyte již má své zkušenosti s herními periferiemi a ani herní klávesnice Aivia Osmium není v její nabídce první. Zaujmout by nás měla především mechanickými tlačítky Cherry MX Red, podsvícením, makro tlačítky, a to zdaleka není vše...
Kapitoly článku:
  1. Gigabyte Aivia Osmium: Cherry MX + dobrá výbava
  2. Instalace a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Dnešním předmětem zkoumání je tedy klávesnice Gigabyte Aivia Osmium, která je svým výrobcem prezentována jako herní. Zajímavé jsou na ní především podsvícené klávesy s tlačítky Cherry MX Red. Jedná se o mechanická tlačítka, která jsou v poslední době čím dál více populární a to je jedině dobře. Nabízí totiž daleko vyšší komfort při psaní a celkovém použití klávesnice vůbec než hybridní membránová tlačítka a také by měla dosahovat velmi dlouhé životnosti. Na druhou stranu jsou takové klávesnice o mnoho dražší, takže můžeme očekávat, že zvláště tato, velmi dobře vybavená klávesnice, nebude výjimkou. Její cena začíná na cca 2600 Kč s daní.
 - klikněte pro zvětšení -


Herní periferie Gigabyte v poslední době přicházejí ve velkolepých obalech, nad nimiž by ekologové moc nejásali. Výjimkou není ani Aivia Osmium, jejíž krabice je téměř dvakrát větší, než je nutné a uvnitř je vyložena tlustými molitanovými bloky.

Podívejme se nyní na specifikace Gigabyte Aivia Osmium:

Model
Gigabyte Aivia Osmium (GK-Osmium)
Materiál, zbarvení
černý matný plast
tlačítka Cherry MX typ Red
Rozměry
454 x 257 x 45 mm
Hmotnost
1,5 kg
Rozhraní pro připojení
USB 2.0, USB 3.0, audio (2x 3,5mm jack pro mikrofon a sluchátka)
Rozhraní na palubě
1x USB 2.0, USB 3.0 (průchozí), 2x 3,5mm jack pro mikrofon a sluchátka
Makro klávesy
G1 až G5
Multimediální klávesy
kolečko pro ovládání hlasitosti
Speciální vlastnosti
modré podsvícení každé klávesy s plynulou regulací intenzity
Kompatibilita
Windows XP/ Vista/ Windows 7

Máme tu tedy klávesnici vybavenou výhradně klávesami s mechanickými tlačítky Cherry MX Red. Jedná se o tlačítka s lineárním stiskem, čili prostou pružinkou, která klade odpor, pro jehož překonání je musíme zatížit alespoň 45 gramy. Zdvih tlačítka je přitom 4 mm, ovšem to reaguje už na půli cesty, čili po 2 mm. Cherry MX Red můžeme přirovnat k jiným často používaným Cherry MX Black, které má například naposled testovaná Steelseries 6Gv2. Jenomže verze Black je třeba zatížit 60 gramy, takže jsou výrazně tužší, což si ověříme v praxi, protože máme k dispozici obě klávesnice.

Dále nás výrobce informuje, že tlustý kabelový svazek, z nějž koukají celkem čtyři konektory, má délku 2 metry +/- 10 %. Dotazovací frekvence rozhraní této klávesnice pak je 1000 Hz a co se týče "key rollover", pak zde dle Gigabyte není omezení. To znamená, že můžete stisknout třeba deset kláves najednou a klávesnice je všechny zaregistruje, takže můžeme mluvit o NKRO (N-Key Rollover).


Zpracování klávesnice


Klávesnice Aivia Osmium přichází v černém zpracování, přičemž její tělo má zdrsnělý povrch a samotné klávesy jsou sice matné, ale už hladší. Její tělo je také slušně pevné a na stole dobře sedí, takže na nějaké prohýbání si nebudete stěžovat ani v nejmenším. To samé platí i pro snadno odpojitelnou podložku pod zápěstí, která sice zabere dost místa, ale je velmi užitečná.
- klikněte pro zvětšení -


Mohutné tělo klávesnice má na levém boku umístěno logo řady Aivia, ale to je jen detail. Zajímavější je umístění pěti programovatelných kláves G, které jsou až nad funkčními klávesami, takže ze základního umístění prstů na klávesách WASD na ně nemáte šanci snadno dosáhnout. Budete muset tedy přesunout celou ruku, což bez koukání není zrovna jisté a přesné. Na fotografii dole můžete také vidět, kam se vetřela klávesa s rourou a zpětným lomítkem - vedle levého Shiftu, což mně osobně nevadí, ale jiným zase ano. V tomto ohledu se ale nelze zavděčit všem.

Dobrou zprávou pro všechny české uživatele snad ale je, že klávesnice je lokalizována, takže má české popisky, což zvláště u podsvícených modelů není vždy pravidlem.

Další speciální prvky jsou hned vedle programovatelných kláves. Jde o dva kruhové ovladače, respektive to jsou v podstatě normální kolečka, která si Gigabyte vypůjčil od počítačových myší. Kolečky tak můžeme otáčet nebo je i stisknout a obě pracují stejně, pouze to levé plynule reguluje podsvícení a pravé zvuk. Stiskem pak LED pod klávesami nebo zvuk pak zapneme či vypneme.

Díky tomu, že známého klávesového cestovatele vedle sebe pustil levý Shift, tak se můžeme těšit z dlouhé klávesy Backspace, dvouřádkového Enteru a pravý Shift se také moc neomezoval. Namísto pravé klávesy Windows však máme přepínač 'fn', který můžeme využít společně s klávesami F1 až F4 pro ovládání mediálních přehrávačů a pak tu je také klávesa 'win lock', která jednu zbývající klávesu Windows zablokuje, abychom se jejím stiskem při hraní nechtěně nepřepnuli do desktopu.

Nakonec tu je na vrchní straně klávesnice již zcela klasicky zpracovaná oblast se šipkami, numerickým blokem a ostatními klávesami. Nechybí ani modře podsvícené kontrolky Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock a rovněž podsvícení logo Aivia. To však může zářit několika barvami v závislosti na zvoleném profilu. A mezi těmi můžeme cyklicky přepínat pomocí tlačítka, které je schované pod těmito kontrolkami.
- klikněte pro zvětšení -


Na opačné straně můžete kromě gumových podložek vidět také čtyři vyklápěcí nožky - dvě velké vzadu a dvě menší vepředu. S jejich pomocí si můžete nastavit větší sklon, nebo jej naopak snížit.

Detail ukazuje, že nožky jsou i na svých hranách opatřeny gumovými podložkami, takže se klávesnice i po vyklopení všech čtyř nebude po stole klouzat.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec se podíváme na klávesnici zboku, kde se ukazují dva audio konektory pro připojení sluchátek a jednoho zařízení s rozhraním USB 3.0. Všechna tato rozhraní jsou jen průchozí, což znamená, že klávesnice zde nefunguje jako zvukovka nebo hub, ale jen jako "prodlužka". V případě jednoho portu USB 2.0, který je umístěn na zadní hraně hned za podsvíceným logem Aivia. A zde už o USB hub opravdu jde, protože klávesnice musí tento port sdílet s vlastním připojením.


Příslušenství


Gigabyte nám společně s klávesnicí poskytne čtyři vyměnitelné čepičky ke klávesám opatřené o různé piktogramy, která nám dovolí se v makrech lépe orientovat. Pro jejich snadnou výměnu pak poslouží malé kleštičky. Nakonec tu je už jen jednoduchý manuál vysvětlující různé funkce.