www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Kindle Paperwhite: to nejlepší pro čtení knih?

Kindle Paperwhite: to nejlepší pro čtení knih?
, , recenze
Když před lety vydal Amazon svojí první čtečku elektronických knih, způsobil tím takovou menší revoluci. Nyní se i do českých obchodů dostává nejnovější generace Paperwhite, která by mohla být obdobnou revolucí. Jaká je top čtečka od Amazonu?
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Kindle Paperwhite: to nejlepší pro čtení knih?
  2. Praktické zkušenosti
  3. Celkové hodnocení
reklama

Kindle Paperwhite


Jistě to znáte. Večer si lehnete do postele, partner/ka již usíná, ale vám se ještě spát nechce. Přečíst si knihu je nejen obohacující, ale také i zábavné. Ale ve tmě se špatně čte a za světla špatně spí. Jak toto skloubit? Buď začnete číst knihu na tabletu, nebo to vezme Amazon do svých rukou a přidá do e-knihy podsvícení. Samozřejmě máte možnost si pořídit malou USB lampičku, ale kdo s ní někdy četl, ví, že tato lampička přináší neduhy v podobě odlesků. V tomto ohledu je tedy podsvícení daleko lepší. Ale o tom později. Nyní se podíváme na samotnou čtečku zvenčí.


Konstrukce je s předchozí generací prakticky stejná. Také co vymýšlet na čtečce knih, že? Velikost displeje je stále 6" a jemnost 212 dpi. A právě rozlišení displeje je oproti předchozí generaci o poznání vyšší. 212 dpi oproti 167 dpi u předchozí generace je zkrátka znát. Naopak oproti Kindle čtvrté generace je nový Paperwhite o trošku větší. Je to dáno hlavně tím, že je v něm opět baterie s dvojnásobnou kapacitou, která by měla vydržet stejně jako u nejslavnějšího Kindle Keyboard - tedy dva měsíce. Kapacita paměti zůstala však stejná, a to 2 GB.

Jsou zde však drobné změny v konstrukci a designu. Asi největší se odehrává na zadní straně tabletu. Plast je totiž pogumován, a díky tomu se čtečka o něco lépe drží. Tento pogumovaný povrch je však o poznání náchylnější na poškrábání a zatím jsem se nesetkal se zařízením, kterému by se tento povrch po čase nezačal loupat. Samozřejmě to nemusí být případ Kindlu, ale zkušenost je zkrátka taková. Také otisky prstů jsou na samotném povrchu výrazně více znatelné.

Naopak po designové stránce je Kindle Paperwhite o něco lepší než předchozí generace. Rozdíly jsou sice minimální: tu menší zaoblení, tu menší schod atd., ale při manipulaci to zkrátka poznáte. Díky dotykovému displeji je čelo knihy zbaveno jakéhokoli tlačítka, a to včetně těch pro otáčení stránek. Zkrátka je zde jasně cítit snaha přiblížit se modernímu dotykovému trendu. Displej je schopen rozpoznat maximálně dva dotyky, což na čtečku bohatě stačí. Díky dvěma dotykům můžete zvětšovat písmo, což je asi jediné využití. Přesto je pohodlné. Hlavně z toho důvodu, že prsty jsou na tento pohyb již natolik navyklé, že jej zkrátka provádíte zcela automaticky.

Ale zpět ke konstrukci. Ve spodní hraně je umístěn mini USB konektor, který slouží pro nahrávání vašich knih, které jste si zrovna nekoupili na Amazonu. Vedle něj je jediné tlačítko sloužící pro zapínání tabletu. Po jeho stisknutí jste ještě navíc vyzváni k notoricky známému "swipe to unlock", což pokládám za zcela zbytečné. Sice se tlačítko může omylem v batohu stisknout, ale vzhledem k výdrži baterie bych to nebral jako velký problém. Čtečka se navíc sama po chvilce opět vypne. Tak proč ještě odemykat obrazovku? Nevím a zůstane mi to záhadou.
Specifikace
Velikost displeje
6" s podsvícením
Rozlišení displeje
758×1024 px
Rozměry (Š x V x H)
114×166×8,7 mm
Paměť
2 GB (1,2 využitelná na knihy)
Předpokládaná výdrž na baterii
2 měsíce
Možnosti připojení
Micro-B USB, WiFi
Podpora formátů
AZW, TXT, PDF, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPG, GIF, PNG
V balení
USB Kabel
reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik11 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů