Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani

22.9.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani
V dnešní době by nás asi měly zajímat především flashdisky vybavené rozhraním USB 3.0, které zajistí maximální propustnost dat, kterou zvládnou jejich paměti a kontroler. Kingston DataTraveler R500 však poskytne něco jiného - kapacitu 128 GB v malém provedení.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DataTraveler R500: 128 GB v dlani
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Když společnost Kingston Digital na konci minulého roku představila nové flash disky DataTraveller R500, hovořilo se pouze o 16, 32 a 64GB verzích. Nyní však máme před sebou i 128GB verzi, která nám v podobě malého pryžového válečku nabídne kapacitu, která byla ještě před několika lety nemyslitelná, ale dnes v podstatě už nejde o nic výjimečného. V nabídce jsou dnes 128GB flash disky od firem Pretec, Lexar, Patriot a jiných a samotný Kingston také nabízí 256GB DataTraveler 310. Jeho přenosové rychlosti 25 MB/s při čtení a 12 MB/s při zápisu nás ale nijak neohromí.


Kingston DataTraveler R500 slibuje namísto toho 30 MB/s a 20 MB/s, což již je o něčem jiném, i když nejvýkonnějším modelům s USB 3.0 se to nemůže rovnat. Na druhou stranu flash disky s USB 3.0 jsou v těchto kapacitách stále velmi drahé, pokud vůbec jsou k dispozici a jejich přenosové rychlosti přitom nejsou zase tak úžasné, aby normální člověk byl schopen zaplatit kolem 10 tisíc korun.Dnes testovaný flash disk přišel zataven v plastovém obalu, odkud ho musíme vystříhat. Na štítku výrobce zcela jasně udává, jaké rychlosti můžeme při přenosech dat o čekávat a také jak dlouhou záruku nabízí...

Model
Kingston DataTraveler R500 - 128 GB
Materiál
pryž - černo/oranžové provedení
Rozměry
70 mm x 22,7 mm x 12,4 mm
Hmotnost
19 gramů
Kapacita
128 GB (dále 16, 32 a 64 GB)
Rozhraní
USB 2.0
Záruka
pětiletá
Čtení (sekvenční)
30 MB/s
Zápis (sekvenční)
20 MB/s

Záruka je tedy pětiletá, což je od Kingstonu vstřícný přístup. Ostatně nám slibuje, že jeho DataTraveler R500 je mechanicky odolný, což ovšem neposoudíme, leda bychom jej trápili až do jeho konce. Na zpracování se hned podíváme.


Zpracování flash disku


Kingston DataTraveler R500 má tělo vyrobené z měkké pryži o dvou barvách - černé a křiklavě oranžové. Osobně bych se nebál, že vydrží i tvrdý pád z mnohametrové výšky a nebude mu vadit ani vlhkost, ovšem pokud jej budete nosit třeba v zadní kapse, mohli byste jej poškodit neustálým ohýbáním. Vodotěsný však také není, protože je možné snadno odchlípnout obal od USB konektoru a odhalit kousek útrob.Tělo disku není po celé délce stejně tlusté. Směrem od krytky konektoru se svažuje, což umožní, abychom tuto krytku mohli z druhé strany na disk nasadit a neztratili ji. Nesmíme mít ale do očka zastrčený třeba kroužek od klíčů, pak by to samozřejmě nebylo možné. A blízko u tohoto očka můžete vidět lichoběžníkový tvar kontrolky, jež při aktivitě bliká modrou barvou.Krytka USB konektoru drží na svém místě velmi dobře a nehrozí, že by samovolně sklouzla. Nicméně otázkou je, jak tomu bude po pár měsících, až se "ochodí". Celkově je zpracování pěkné, i když osobně bych raději volil flash disk uzavřený v pevném kovovém obalu.


Příslušenství


Dodávané příslušenství se skládá jen z jednoho malého a tenkého, ale pevného očka s kovovým kroužkem. Za ten si můžeme DataTraveler R500 přichytit třeba na klíčenku.