Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DT Ultimate 3.0 G2: nová generace

2.6.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston DT Ultimate 3.0 G2: nová generace
Společnost Kingston nám před asi dvěma měsíci poslala na testy svůj 32GB flash disk DataTraveler Ultimate 3.0 a už nyní jej pohřbívá novým modelem. Ten má stejný název, který je ale zakončen dodatkem Generation 2 (G2). Pojďme se na něj podívat.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DT Ultimate 3.0 G2: nová generace
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Dle webových stránek firmy Kingston je nový DataTraveler Ultimate 3.0 G2 náhradníkem za předchozí verzi, která tak z přehledu vyráběných flash disků zmizela, takže bezpochyby zmizí i z obchodů.Dnes si tak vyzkoušíme zatím nejrychlejší flash disky z nabídky firmy Kingston. Oproti první generaci získáme 20 MB/s navíc při čtení a 10 MB/s navíc při zápisu, takže se maximální přenosové rychlosti vyhoupnou na 100 MB/s a 70 MB/s, což je na flash disk velmi slušné. Teoreticky tak tento 32GB flash disk můžeme zcela zaplnit za necelých 8 minut.

Dostaneme jej zatavený do plastových výlisků a na vloženém letáku se nachází základní informace o přenosových rychlostech, kapacitě a použitém rozhraní.

Model
Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 32 GB
Materiál
bílý plast, hliník
Rozměry
73,70 x 22,2 x 16,1 mm
Hmotnost
26 gramů
Kapacita
32 GB (dále 16 a 64 GB)
Rozhraní
USB 3.0
Záruka
pětiletá
Čtení (sekvenční)
100 MB/s
Zápis (sekvenční)
70 MB/s
Cena přibližně 1 900 Kč s DPH

Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 G2 má naprosto stejné provedení jako předchozí generace. Skládá se tedy z tvrdého bílého plastu a broušeného hliníku, který tvoří spíše jen vnější opláštění než celistvou schránku. Jeho tělo působí mohutně a odolně, k čemuž příspívá i hmotnost 26 gramů, která je ve světě flash disků nadprůměrná. Kromě 32GB a 16GB verze je k dispozici stejně jako v předchozím případě i největší 64GB. Ta v případě první generace stála necelé 3 tisíce korun a my uvidíme, jak Kingston nastaví cenu nové generace. Mohli bychom očekávat, že ceny se moc lišit nebudou, pokud tedy budou vůbec nějak odlišné, ale to se uvidí, až se nová generace rozšíří do nabídky více obchodů.Zpracování je jinak naprosto klasické, takže se setkáme s nasazovací krytkou USB konektoru, kterou lze při používání nasadit na jeho opačný konec, abychom ji neztratili. Na tomto konci máme i velké hranaté očko, pod nímž je za plastem umístěna modrá dioda, která jej prosvětluje. Krytku konektoru je možné nasadit pouze jedním způsobem, neboť konektor není umístěn přímo ve středu flash disku.

Zařízení je totiž celkem tlusté, takže kdyby mělo konektor uprostřed, mohlo by v řadě případů zamezit využití sousedního portu USB 3.0. A vzhledem k tomu, že v dosavadních základních deskách byla nejčastěji pouze dvojice portů USB 3.0 a navíc těsně u sebe, by to bylo špatné.Krytka konektoru drží na svém místě velmi pevně, takže není možné, že by se sama o sobě uvolnila. Kvůli tvaru flash disku ji lze umístit pouze v jedné orientaci.Co se týče příslušenství u starší verze, kromě malého a tenkého poutka, které se pro použití s takovým flash diskem příliš nehodí, byla v balení i krátká USB redukce, kterou ukazujeme na fotografii dole. Jejím úkolem bylo posílit napájení flash disku pomocí druhého USB portu, což tedy dle našich zkušeností ani nebylo nutné. Nová verze však tuto redukci u sebe přibalenu nemá, což vypovídá o tom, že Kingston usoudil, že u druhé generace, která pravděpodobně využívá lepší kontroler, nebude zapotřebí v žádném případě.