Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DT Ultimate 3.0: rychlých 32 GB

7.3.2011, Jan Vítek, recenze
Kingston DT Ultimate 3.0: rychlých 32 GB
Po 16GB verzi flash disku Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 pro rozhraní USB 3.0 se k nám dostala i 32GB verze. Tu si tak budeme moci přímo porovnat s již testovaným modelem a očekávat můžeme minimálně stejné, ale spíše ještě vyšší přenosové rychlosti.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DT Ultimate 3.0: rychlých 32 GB
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Náš testovaný DataTraveler Ultimate 3.0 (DTU30/32GB) spadá do střední třídy USB flash disků Kingstonu, neboť ty nejvýše položené Enterprise/Corporate se zaměřují především na bezpečnost danou i hardwarovým AES šifrováním. Něco takového však DT Ultimate 3.0 postrádá a zaměřuje se čistě na výkon. V tomto ohledu je v dnešní nabídce Kingstonu bezpečně nejlepším, neboť slibuje rychlost čtení až 80 MB/s a zápisu až 60 MB/s (rozhraní USB 3.0). A pokud jej zapojíte do USB 2.0, pak by měl být limitovaný pouze propustností tohoto rozhraní, tedy co se týče sekvenčního čtení či zápisu.


Flash disk dostaneme zatavený do plastových výlisků a na vloženém letáku se nachází základní informace o přenosových rychlostech, kapacitě a použitém rozhraní.

Model
Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 32 GB
Materiál
bílý plast, hliník
Rozměry
73,70 x 22,2 x 16,1 mm
Hmotnost
26 gramů
Kapacita
32 GB (dále 16 a 64 GB)
Rozhraní
USB 3.0
Záruka
pětiletá
Čtení (sekvenční)
80 MB/s
Zápis (sekvenční)
60 MB/s

Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 se skládá z bílého plastu a broušeného hliníku, přičemž jeho tělo působí mohutně a odolně, k čemuž příspívá i hmotnost 26 gramů. Ta je mezi dnešními flash disky spíše vyšší. Kromě 32GB a 16GB verze je k dispozici i největší 64GB, která se dá sehnat už od ceny mírně přesahující 3000 Kč, což není ani dvakrát víc, než kolik stojí dnes testovaný model.Zpracování je jinak naprosto klasické, takže se setkáme s nasazovací krytkou USB konektoru, kterou lze při používání nasadit na jeho opačný konec, abychom ji neztratili. Na tomto konci máme i velké hranaté očko, pod nímž je za plastem umístěna modrá dioda, která jej prosvětluje. To je dnes stále oblíbenější způsob instalace těchto stavových diod, čímž je myšleno to, že se schovávají za průsvitný materiál a jinak než v zapnutém stavu nejsou patrné.Krytka konektoru drží na svém místě velmi pevně, takže není možné, že by se sama o sobě uvolnila. Kvůli tvaru flash disku ji lze umístit pouze v jedné orientaci.

Co se týče příslušenství, kromě malého a tenkého poutka, které se pro použití s takovým flash diskem příliš nehodí, je v balení i krátká USB redukce. Při pohledu na ní je jasné, že jejím úkolem je posílit napájení flash disku pomocí druhého USB portu a výrobce pomocí malůvek a upozornění na obalu výslovně říká, že disk nemáme při zapojování do USB 2.0 bez redukce vůbec používat. My jsme však s tímto problém neměli, protože notebook Asus B80A zvládnul Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 napájet i z jednoho portu.