Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kingston DT Ultimate 3.0: USB rychlík

7.10.2010, Jan Vítek, recenze
Kingston DT Ultimate 3.0: USB rychlík
Do rukou se nám dostal nový USB flash disk Kingston z řádu těch nejrychlejších. Model DataTraveler Ultimate 3.0 nám totiž nabídne vysoké přenosové rychlosti, a to i díky podpoře rozhraní USB 3.0. Ve specifikacích jeho výrobce slibuje až 80 MB/s.
Kapitoly článku:
  1. Kingston DT Ultimate 3.0: USB rychlík
  2. Testy a závěrečné hodnocení
Kingston je jedním z výrobců, kteří nabízí mnoho různých modelů USB flash disků. Rozděluje je přitom do 3 řad - Everyday Storage, Mid-Range a Enterprise/Corporate. Volně je můžeme přeložit jako modely pro každodenní použití, střední třídu a podnikovou třídu. Náš testovaný DataTraveler Ultimate 3.0 (DTU30/16GB) spadá do střední třídy, i když to rozhodně nereflektuje jeho udávané přenosové rychlosti, které patří mezi to nejlepší, co lze dnes od flash disků s rozhraním USB získat. Na druhou stranu však tento disk nemá žádné zabezpečení dat, a tak do řady Enterprise/Corporate patřit nemůže.


Flash disk dostaneme klasicky zatavený do plastových výlisků a na vloženém letáku se nachází základní informace o přenosových rychlostech, kapacitě a použitém rozhraní. Ostatní specifikace si uvedeme v tabulce:

Model
Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 16 GB
Materiál
bílý plast, hliník
Rozměry
73,70 x 22,2 x 16,1 mm
Hmotnost
26 gramů
Kapacita
16 GB (dále 32 a 64 GB)
Rozhraní
USB 3.0
Záruka
pětiletá
Čtení (sekvenční)
80 MB/s
Zápis (sekvenční)
60 MB/s

Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 se tedy skládá z bílého plastu a broušeného hliníku, přičemž jeho tělo působí mohutně a odolně, k čemuž příspívá také hmotnost 26 gramů. Ta je mezi dnešními flash disky spíše jedna z těch vyšších.Zpracování je jinak naprosto klasické, takže se setkáme s nasazovací krytkou USB konektoru, již je možné při používání nasadit na jeho opačný konec, abychom ji neztratili. Na tomto konci máme také velké hranaté očko, pod nímž je za plastem umístěna modrá dioda, která jej prosvětluje. To je dnes stále oblíbenější způsob instalace těchto stavových diod, čímž je myšleno to, že se schovávají za průsvitný materiál a jinak než v zapnutém stavu nejsou patrné.Krytka konektoru drží na svém místě velmi pevně, takže není možné, že by se sama o sobě uvolnila. Kvůli tvaru flash disku ji je také možné umístit pouze v jedné orientaci.Co se týče příslušenství, kromě malého a tenkého poutka, které se pro použití s takovým flash diskem příliš nehodí, je v balení také krátká USB redukce. Při pohledu na ní je jasné, že jejím úkolem je posílit napájení flash disku pomocí druhého USB portu a výrobce pomocí malůvek a upozornění na obalu výslovně říká, že disk nemáme při zapojování do USB 2.0 bez redukce vůbec používat. My jsme však s tímto problém neměli, protože notebook Asus B80A zvládnul Kingston DataTraveler Ultimate 3.0 napájet i z jednoho portu.