www.svethardware.cz
>
>
>
>

Kingston KC600 1 TB a HW šifrování téměř v praxi

Kingston KC600 1 TB a HW šifrování téměř v praxi
, , recenze
Už i zákazník se spíše malým rozpočtem na pořízení nového PC může uvažovat o tom, že o bude vybaveno pouze elektronickou pamětí. Pak vyvstává mimo jiné také otázka, zda by měl či neměl využít hardwarové šifrování dat, třeba na 1TB Kingstonu KC600. 
K oblíbeným
reklama
Kingston KC600 s kapacitou 1 TB je klasické 2,5" SSD s rozhraním SATA 6 Gb/s a přívětivou cenou pod 3500 Kč s daní. Jeho výkon ovšem už dávno není zajímavý, neboť jeho třída už je řadu let omezena použitým rozhraním a dnes už výkon posunují dopředu jiná SSD, a sice z hlediska běžných uživatelů M.2 SSD s rozhraním PCIe, a to nejlépe ve verzi 4.0. Nebudeme ale řešit otázku toho, jak důležitá je pro moderní počítače propustnost SSD a jak výrobci s pomocí SLC cache čarují s jejich specifikacemi. Máme tu jiné téma, a sice levná SSD pro nikterak výjimečné sestavy a nabízené hardwarové šifrování dat. 
 
 
Především je nasnadě otázka, kdo a proč by vůbec měl mít zájem o šifrování svého SSD, a to i ve světle událostí posledního roku, které zmíníme především. Právě v listopadu 2018 se totiž objevila informace, že některé modely SSD mají hardwarové šifrování provedeno tak nešťastně, že není vůbec žádný problém jej obejít. 
 
Šlo konkrétně o SSD Crucial a Samsung, a to produkty MX100, MX200, MX300, 840 EVO, 850 EVO, T4 a T5. Ve zkratce jde o to, že kryptografické klíče v těchto SSD nejsou vůbec vytvořeny z hesla, které použije samotný majitel. Skrz debugovací rozhraní tak lze SSD přimět k tomu, aby akceptovalo jakékoliv heslo a v takovém případě už není problém s využitím univerzálního klíče obsah dešifrovat. Taková SSD navíc využívají stejný klíč pro všechny zašifrované oblasti, v jejichž případě uživateli nabízí použití různých hesel, což je pak v podstatě naprosto zbytečné a jde o chybnou implementaci standardu, v tomto případě TCG Opal. 
 
Jde zatím o první podobný případ, ale ten ukazuje, že s nějakým opravdovým zabezpečením spotřebitelských SSD si výrobci své hlavy zrovna nelámou, což pak nahrává i k rozšiřování přesvědčení, že zadní vrátka jsou zcela běžná věc a rozdíl je jen v tom, kdo k nim má a nemá přístup. 
 
Tím se dostáváme k otázce, proč hardwarové šifrování vůbec používat. Pokud někomu jde o to, aby ukryl data na domácím PC před někým, kdo k němu má běžný přístup, pak k tomu mohou posloužit jen možnosti dané operačním systémem a jeho uživatelskými účty. Šifrovat bychom měli spíše taková data, která by mohla být zcizena a zneužita, takže to asi těžko bude hudební databáze nebo sbírka starých her. Chránit se budeme spíše v případě osobních nebo pracovních dat, v jejichž případě hrozí zneužití a neocenitelné je šifrování samozřejmě třeba i pro zločince, což je ostatně hlavní udávaný důvod, proč státní administrativy řady zemí proti silnému šifrování v rukou běžných občanů bojují. 
 
Z toho všeho ostatně vyplývá, že pokud někdo bude chtít využít šifrování dat na svých úložištích, logicky by měl žádat opravdu bezpečný způsob a ne jen něco, co odolá před pokusy vlezlého člena domácnosti nebo náhodného zlodějíčka. Právě proto je bezchybná implementace bezpečnostních standardů pro hardwarové šifrování disků naprosto základním předpokladem a pokud toto není splněno, nelze se divit tomu, že Microsoft raději jako výchozí způsob šifrování zapíná ten softwarový, ačkoliv je k dispozici i hardwarový.  
reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
17.1.2020, aktualita, Jan Vítek