www.svethardware.cz
>
>
>
>

SSD jako další bezpečnostní hrozba kvůli chybám v šifrování dat

SSD jako další bezpečnostní hrozba kvůli chybám v šifrování dat
, , aktualita
Carlo Meijer a Bernard van Gastel zveřejnili studii, dle níž jsou systémy šifrování dat v SSD různých výrobců napadnutelné kvůli závažným chybám. Má tak být možné zašifrovaná data snadno přečíst i bez znalosti hesla. Reagovat už stačila firma Samsung. 
K oblíbeným
reklama
Pevné disky mají oproti moderním SSD jednoduché kontrolery. Právě na těchto čipech velice závisí výkon moderních SSD a funkce jich samotných zase závisí na kvalitě firmwaru. Zvyšující se složitost těchto čipů a jejich firmwarů však logicky dává větší prostor pro chyby, a to včetně těch bezpečnostních spojených se šifrováním dat.  
 
 
Upozorňují na ně Carlo Meijer a Bernard van Gastel, výzkumníci z The Radboud University, dle nichž lze hardwarové systémy šifrování dat zabudované do moderních SSD snadno obejít, takže pak lze i přečíst uložená data v nešifrované podobě, kvůli čemuž jsou i technologie jako Windows BitLocker nepoužitelné. 
 
Dnes prodávaná SSD vesměs nativně nabízí možnost hardwarového šifrování dat, které na rozdíl od softwarového způsobu nezatěžuje hlavní systém a jeho CPU. Právě v těchto hardwarových implementacích mají být bezpečnostní chyby a dle výzkumníků se to týká dle jejich vědomí značek Crucial a Samsung a konkrétně produktů MX100, MX200, MX300, 840 EVO, 850 EVO, T4 a T5. Takový široký záběr ukazuje, že jde nejspíše o rozšířený problém, který se má týkat standardu TCG Opal, který je dle nich velice složité správně implementovat. Dle Meijera a Gastela by se tak výrobci měli zamyslet nad tím, zda je tento standard vůbec užitečný pro snahy zajistit vyšší bezpečnost a pokud ne, jak by to šlo napravit. 
 
Že na celé věci něco je, už ukázal Samsung, který nedlouho po publikaci studie (PDF) vydal prohlášení, v němž prozatím doporučuje se spolehnout na různé způsoby softwarové enkrypce dat. Samotný Samsung nyní věc prošetří a případně přijde s opravnými firmwary. To vše se samozřejmě týká pouze těch uživatelů, kteří šifrování dat na svých SSD vůbec používají. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10 Microsoft vylepšil Game Bar ve Windows 10
Microsoft ohlašuje, že po instalaci nové verze Windows 10, takzvaného květnového update z tohoto roku, budeme mít k dispozici také nový Game Bar. Podívejme se na to, co ten nám nabídne nového. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší Cyberpunk 2077 bude na E3, veřejnost si jej však nevyzkouší
Studio CD Projekt Red už ohlásilo, že jejich toužebně očekávaný titul Cyberpunk 2077 se objeví v červnu na E3, takže se můžeme těšit na novinky. Ještě nikomu z návštěvníků ale nebude umožněno si jej vyzkoušet.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec Trpasličí planeta Haumea má dva měsíce a navíc prstenec
Brazilští astronomové s využitím dat Hubbleova vesmírného dalekohledu vytvořili model, v němž vznikl prstenec kolem vzdálené trpasličí planety Haumea. Nahrazují si tak to, co jim upírá obrovská vzdálenost ztěžující přímé pozorování.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek