Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Laserová multifunkce: Canon i-Sensys MF-4690PL

2.4.2009, Michal Koláček, recenze
Laserová multifunkce: Canon i-Sensys MF-4690PL
Prvním testem multifunkčního zařízení v rámci našeho tématu "Bez papíru to nejde" prošel černobílý laserový model Canon i-Sensys MF-4690PL. Papírově jde o všestranné zařízení s profesionálním výstupem ve vysoké kvalitě. Podívejme se, jak si povede v praxi.
Na úvod musíme poznamenat, že se v následujících recenzích uvažovaných zařízení setkáte s dalšími dvěma (barevnými) modely od předních výrobců na trhu. Našim cílem bylo vybrat produkty, u nichž průměrná cena pořízení nepřesahuje 15 000 Kč včetně daně. Důraz byl kladen na profesionální kvalitu výstupu (tiskárny) formátu A4, a to v černobílém i barevném podání (pokud to bylo možné). Užitná hodnota scanneru byla posuzována subjektivním dojmem. Ohledně datového zapojení jsme uvažovali pouze port USB 2.0. Nepředbíhejme však a pusťme se do testu prvního zástupce.


Canon i-SENSYS MF4690PL


Canon je japonský výrobce známý pro své digitální fotoaparáty a tiskové technologie. Působí ale i v jiných odvětvích, jako jsou videokamery, projektory, služby a řešení pro správu dokumentů. Svou nabídku multifunkčních zařízení primárně rozděluje do dvou kategorií - inkoustový a laserový tisk. Produkt i-SENSYS MF4690PL vychází z nižšího modelu s označením MF4660PL a disponuje navíc funkcí faxu a SEND pro skenování přímo do e-mailových zpráv, paměťové jednotky USB atp.- Čelní pohled -

Z přiložených fotografií můžete získat povědomí o celkovém vzhledu uvažovaného zařízení. Je vyvedeno v plastovém provedení s masivním (tmavým) ovládacím panelem v přední části. Rohy jsou povětšinou zaoblené, což působí příjemným dojmem. Horní část je tvořena víkem scaneru se světle šedým automatickým podavačem dokumentů (ADF). Na něj se dále umísťuje světlá prodlužovací část ADF, přičemž její upevnění je řešeno pomocí čtyř nožiček. Na boční straně v dolní části je hlavní vypínač, na druhé pak v optickém středu jemné žebrování - malé čtvercové otvory. Zvláštností je možnost upevnění základny pro telefonní sluchátko (strana se síťovým vypínačem). Pro pořádek musíme napsat, že na dodaném kusu bylo hodně znát jeho předešlé používání.


- Čelní pohled s podavači-

Manipulace je díky vykrojeným otvorům po stranách vespod velmi snadná. Celková hmotnost nepřesahuje 14 kg a s fyzickými rozměry 390 × 455 × 442 (š × v × h) se pohodlně vejde na pracovní stůl. Jestliže nemáte dostatek místa, doporučovali bychom zakoupení vhodného samostatného stolku. Pokud máme pohovořit o zásobnících médií, přítomny jsou tři. Ten vstupní (na fotografii zobrazen nejníže) má kapacitu až 250 listů. Otvor pro ruční vložení (uprostřed) dovoluje umístění jednoho samostatného papíru a ADF nad částí scaneru jich pojme až 35. Jejich provedení je fixní, kdy dochází pouze k vysouvání/zasouvání teleskopických pacek. Tato činnost není nijak náročná ani obtížná. Nevýhodou je usazování prachu na médiu, kterému z části předejdete s protiprachovým krytem (součást dodávky).


- Čelní pohled s rozložením scaneru -

Na přítlačné části scaneru není nic zvláštního. Uchycení je vyřešeno pomocí dvou "pantů", kdy jeden je hlavní/pevný (tmavý) a druhý jistící (světlý). Stabilita dvířek je v pořádku, samotná polohovatelnost také bez nějakých problémů. Celý mechanismus se dá vysunout zhruba o 3 cm, což řeší problém s objemnějšími materiály/publikacemi atp. Maximální úhel otevření je zachycen na přiloženém obrázku. Jak ukazuje fotografie níže, pro pohodlné ovládání slouží poměrně velký panel. Všemu dominuje podsvícený dvouřádkový LCD displej uprostřed, jenž umí zobrazit až 16 znaků. Nad ním je trojice průhledných tlačítek s popisem činnosti. Podle stavu je vždy jedno z nich zeleně podsvětlené. Funkce ostatních (číselných, doplňkových, ovládacích, potvrzovacích aj.) jsou popsány v základní příručce, která je součástí balení. Vpravo dole je ještě viditelná signalizační dioda.


- Detail displeje (pro zvětšení klikněte) -

Postupně se dostáváme k přípojným místům alias konektorům. Ty jsou umístěny převážně v zadní části, ke které se za chvíli dostaneme. Výjimkou je osamocený USB 2.0 port na čelní straně. Je schovaný pod výše zmíněným ovládacím panelem vpravo. Přístup k němu je snadný, což dokumentuje i přiložený detailní výřez.


- Detail USB na přední části -

Při pohledu na zadní stranu celého zařízení rozhodně nezaujme rozměrná světlá bužírka (vpravo nahoře), jež chrání kabeláž pro scaner. Kromě toho dále vidíme otvor pro síťový kabel (vpravo dole) a řadu zdířek umístěných ve sloupci pod sebou (vlevo na straně). Žebrovaná dvířka uprostřed šasi jsou zároveň výklopná a více si o jejich smyslu povíme v kapitole o spotřebním materiálu.


- Zadní část -

Nesmíme zapomenout na detail důležitých konektorů. Na prvním obrázku jsou seshora vidět pozice pro USB typ B, RJ-45 (10BASE-T/100BASE-TX) a RJ-11 (3x). Poslední jmenované jsou určeny pro přiložené sluchátko, externí přístroj a vlastní přívodní telefonní kabel. Na druhém snímku je vyfocený síťový konektor 220 V typ F (samice).


- Detaily na přípojná místa v zadní části -

Mezi přibaleným příslušenstvím toho je opravdu dost. Nechybí telefonní a USB kabeláž, základní uživatelská příručka, CD s ovladači a aplikačním vybavením, štítky s popisky, různé reklamní brožury atp. Dále jsou to potřebné díly jako protiprachový kryt, zásobník papíru, zásuvky s kolíky, sponky a základna pro uchycení dodávaného sluchátka. V krabici jsme také našli přiloženou kalkulačku HS-1200TCG (390 Kč), která není součástí standardní dodávky. Zapůjčitel chtěl zřejmě poukázat pouze na skutečnost, že je vyrobena z 100% recyklovaného materiálu kopírek uvažované společnosti.


- Model kalkulačky HS-1200TCG s recyklovaným horním a spodním krytem (není součástí dodávky)-

V závěru této kapitoly přikládáme tabulku základní specifikace, kde se jako obvykle můžete podívat na shrnutí stěžejních vlastností uvažovaného modelu. Výrobce u něj zmiňuje především vestavěnou duplexní jednotku, integrované síťové rozhraní, funkci SEND nebo některé bezpečnostní funkce. V případě zájmu o podrobnější formu vám doporučujeme stránky výrobce, jež jsou dostupné přes odkazované modelové značení u titulku.

VlastnostiParametry výrobce
Funkce tisku / kopírování / skenování / faxAno / Ano / Ano / Ano
Rychlost tisku / kopírování formátu A4 (str./min.)až 20 / 20
Doporučené / maximální měsíční zatížení- / 10 000 stránek
Rozlišení tisku / kopírování (dpi)600 / 600
Rozlišení skenování - optické / rozšířené (dpi)600×1 200 / 9 600×9 600
Minimální / maximální rozlišení faxu (dpi)200×100 / 400×400
Barevná hloubka skenování (I/O)24 / 24 bitů
Procesor-
Rychlost modemu (kb/s)33,6
Tiskové jazykyPCL5e, PCL6, UFRII-LT
Gramáž médií v g/m2 (zásobník / ruční / automatický podavač)64-128 / 64-163 / 40-105
Kapacita vstupního / výstupního zásobníku tiskárny250 / 100 listů
Datová rozhraníUSB 2.0, RJ-45, 3x RJ-11
Instalovaná paměť / možnost rozšíření128 MB / -
Příkon ve W (maximální / průměrný / pohotovostní režim / úsporný režim)až 730 / - / 12 / 3
Hlučnost v dBA (provoz / pohotovostní režim)až 66 / 0
Rozměry v mm (š × v × h)390 × 455 × 442
Hmotnost (kg)13,4
- Tabulka s vybranými parametry modelu Canon i-Sensys MF-4690PL -