reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Laserová multifunkce: Samsung CLX-3175N

, , recenze
Laserová multifunkce: Samsung CLX-3175N
Dnes testovanou laserovou multifunkcí je Samsung CLX-3175N. Mezi její hlavní přednosti patří rychlost černobílého tisku, tichý provoz a příjemné rozměry vzhledem k funkcím. Zda zařízení potvrdilo svá papírová specifika, to se dočtete v dnešní obsáhlé recenzi.
Laserová multifunkce: Samsung CLX-3175N

Samsung CLX-3175N


Samsung svými aktivitami zasahuje do oblastí digitálních médií, polovodičů, informačních a komunikačních přístrojů a domácích elektrospotřebičů. Je průkopníkem na trhu paměťových modulů a LCD obrazovek, či specializovaných čipů. V oblasti IT patří k tomu lepšímu, ne-li nejlepšímu. V kategorii barevných multifunčkních zařízení u této společnosti najdeme celkem šest modelů. Převážnou většinu jich tvoří řada začínající označením CLX-317x, jež se vyznačuje velmi podobnými parametry. Odchylky jsou dané například přítomností faxu a automatického podavače dokumentů, datového rozhraní Ethernet, podpory standardu IEEE 802.11 b/g, možností skenování do aplikace nebo sítě atp.

Výjimku tvoří produkt CLX-6210FX, jenž má o poznání lepší technické parametry, zejména pokud jde o rychlost tisku nebo kopírování a údajně i nízké náklady na stránku. Jelikož byl náš výběr omezený horní cenovou hranicí 15 000 Kč včetně daně, tak jsme se rozhodli pro velmi kompaktní řešení v podobě produktu CLX-3175N. Výrobce jej nejčastěji srovnává s inkoustovými multifunkčními tiskárnami a zdůrazňuje u něj vyšší rychlost černobílého výstupu a kvalitu barevných výtisků, nehlučný provoz a příjemné fyzické rozměry. My jsme měli možnost recenzovat zcela nový výrobek.

Už při prvním kontaktu bylo jasné, že výroky ze strany Samsungu nejsou reklamní klam. Po vybalení celého kompletu se vám naskytne pohled na relativně skladné zařízení tmavé barvy. Vše můžete pozorovat na přiložených fotografiích. Největší viditelnou změnou oproti předešlým modelům je absence ADF - automatického podavače dokumentů na dvířkách scanneru. Celá vnější konstrukce je plastová a musíme zde napsat, že na nás nepůsobila dvakrát dobře. To je ovšem pouze náš subjektivní dojem.


- Čelní pohled -

Při větším tlaku na jednotlivé díly dochází k jejich prohnutí a šasi celkově není tak odolné jako u dvou předešlých modelů. Jak to tak bývá, popředí tiskárny dominuje jednoduchý a přehledný panel s LCD displejem (o něm až za chvíli). Pod ním je výstupní šachta na potisknutá média (až 80 listů) společně s jedním přípojným místem. Ve spodní části je viditelný interní zásobník papíru, jenž jako prázdný mírně přesahuje dopředu. Nad ním jsou výklopná dvířka pro manipulaci se spotřebním materiálem.

Jak bylo již několikrát napsáno, celkové provedení je velice kompaktní, a tak tuto tiskárnu s klidem umístíte i na menší pracovní stůl. K této skutečnosti přispívají také další okolnosti, o nichž se více rozepíšeme v průběhu recenze. Zakulacení rohů tiskárně sluší a celkový design je velmi líbivý. Dvířka scanneru na horní straně jsou samozřejmě výklopná/polohovatelná a velmi diskrétní - jejich tloušťka je neobyčejně malá. Po stranách nesmí chybět jemné žebrování ukrývající vnitřní mechanismy, tištěné spoje a ventilátor.


- Čelní pohled s podavači-

Rozložení jednotlivých částí nečiní žádné problémy s manipulací atp. Po stranách dole uprostřed jsou vykrojené otvory pro snadné uchycení a následné přenášení. Jak jsme psali o kousek výše, prázdný vstupní zásobník papíru není ukrytý uvnitř tiskárny, ale mírně ji přečnívá (< 2 cm). Pokud do něj chcete vložit papír, je třeba jej povytáhnout a odklopit matné plexisklo. Provedení je jakýmsi hybridem mezi obvyklejšími zcela ukrytými variantami a těmi "obnaženými", kdy konečný přesah dosahuje až jednoho decimetru.

Úložný šuplík s kapacitou až 150 listů lze samozřejmě zcela vyjmout a přenastavit dle libosti (formát vstupního média). Jeho provedení se nám opět moc nepozdávalo - objevily se tenké prohýbající se plasty mající za důsledek náš (subjektivní) dojem levného skládacího mechanismu. Výstupní stránky se odebírají z šachty nad dvířky pro údržbu a správu tonerových kazet. Výrobce zde zkombinoval výsuvnou plochu s výklopnou zarážkou. Fyzické rozměry 415 × 311 × 360 mm (š × v × h) jsou vzhledem k typu zařízení velmi dobré. Slabší jedinci ocení také hmotnost, jež nepřesahuje 15 kg. Celý komplet nevykazuje rušivé vibrace a jeho stabilita na pracovní ploše je perfektní.


- Čelní pohled s rozložením scaneru -

Po odklopení horního krytu scanneru narazíte na standardní skleněnou plochou. Samozřejmostí je možnost vysunutí obou fixačních pantů v případě objemnějšího materiálu pro scan. I když to z fotografií není příliš vidět, šasi celého výrobku včetně vyklápěcího víka trpí na otisky prstů. Po chvilce testování jsme se podivovali, kolikrát jsme danou část uchopili. Při obsluze několika účastníky by situace v tomto ohledu nebyla nejlepší.

Ovládací panel, jenž je zachycený na níže uvedeném obrázku, je velmi lesklý a taktéž trpí zmiňovaným neduhem. V jeho levé části můžete vidět dvouřádkový LCD displej a podlouhlou signalizační diodu s výmluvným nápisem "Status". Zhruba uprostřed je směrový kříž s potvrzovací volbou pro pohyb v menu. Kolem něj je opět dioda, která v zapnutém stavu modře problikává (světlo obíhá dokola). Další prvky představují nástroje pro skenování a kopírování v dostupných režimech. Celkové ztvárnění se výrobci povedlo, hodnotíme ho proto kladně.


- Detail displeje (klikněte pro zvětšení) -

Dostáváme se k přípojným místům a detailu vpravo na přední části. Jedná se o samostatný konektor USB 2.0 s obrázkovým logem, jenž může sloužit pro skenování předlohy přímo do složek na USB zařízení (flash disk atp.). Přístup k němu je velmi dobrý, žádné překážky se v jeho blízkosti nenachází.


- Detail USB konektoru na přední části -

Další várka dostupných konektorů je vyvedena v zadní části. Její podobu znázorňuje přiložená fotografie. Dominují jí žebrovaná výklopná dvířka, která využijete v případě problémů se zaseklým papírem atp. Způsob, jakým jsou veškeré výklopné díly uchyceny, nás příliš nenadchnul. Musíme se opakovat a napsat, že použité plastové díly by mohly být kvalitnější. Několikrát se stalo, že celý mechanismus do sebe nezapadl tak, jak bylo potřeba. Mimo to jsme ocenili, že potřebné prvky pro zapnutí jsou seskupeny na jednom dobře přístupném místě.


- Zadní část -

Následný detailní výřez nám znázorňuje, jaké zdířky jsou na tiskárně k dispozici. Především to jsou konektory pro připojení k PC (USB typ B) a počítačové síti pomocí konektoru RJ-45. Od nich napravo je síťový vypínač ON/OFF a zásuvka 220 V typ F (samice) pro přívodní šňůru. V horní části je dále signalizační dioda a dvě pozice pro rozšíření. Ty jsou pravděpodobně vyvedeny u modelů s širším příslušenstvím (faxová jednotka atp.).


- Detail na přípojná místa v zadní části -

V poslední části úvodního popisu bychom se zmínili o dodávaném příslušenství. V zásilce naleznete mimo vlastní multifunkci rychlý návod pro instalaci s podporou češtiny, dvojici optických disků s tiskovým softwarem (ovladače a utility) a uživatelským manuálem, síťový kabel a tzv. warranty card. A na konec vám přinášíme už známou tabulku základní specifikace, kde se jako obvykle můžete podívat na shrnutí stěžejních vlastností uvažovaného modelu.

Výrobce u něj zmiňuje rychlost černobílého tisku, informaci, že se jedná o nejtišší tiskárnu co do vibrací a průměrné hlučnosti a malý půdorys šetřící cenné místo na vašem stole. V případě zájmu o podrobnější formu vám doporučujeme stránky výrobce, jež jsou dostupné přes odkaz v modelovém značení u titulku.

VlastnostiParametry výrobce
Funkce tisku / kopírování / skenování / faxAno / Ano / Ano / Ne
Rychlost černobílého tisku / kopírování formátu A4 (str./min.)až 16 / 12
Rychlost barevného tisku / kopírování formátu A4 (str./min.)až 4 / 4
Doporučené / maximální měsíční zatížení- / 20 000 stránek
Rozlišení tisku / kopírování v režimu Foto (dpi)2 400×600 / 1 200×1 200
Rozlišení skenování - optické / rozšířené (dpi)1 200×1 200 / 4 800×4 800
Minimální / maximální rozlišení faxu (dpi)-
Barevná hloubka skenování (I/O)24 / 24 bitů
Procesor360 MHz
Rychlost modemu (kb/s)-
Tiskové jazykySPL-C (Samsung Printer Language Color)
Gramáž médií v g/m260-163
Kapacita vstupního / výstupního zásobníku tiskárny150 / 80
Datová rozhraníUSB 2.0, LAN (Ethernet 10/100 Base TX )
Instalovaná paměť / možnost rozšíření128 MB / -
Příkon ve W (maximální / průměrný / pohotovostní režim / úsporný režim)až 700 / < 350 / < 80 / < 15
Hlučnost v dBA (provoz / pohotovostní režim)< 50 / < 27
Rozměry v mm (š × v × h)415 × 311 × 360
Hmotnost v kg14,5
- Tabulka s vybranými parametry modelu Samsung CLX-3175N -
reklama
reklama
reklama