www.svethardware.cz
>
>
>
>

Left 4 Dead: výkonnostní srovnání grafických karet

Left 4 Dead: výkonnostní srovnání grafických karet
, , recenze
Jednoduchá a přímočará střílečka, tak by se dala označit hra Left 4 Dead, která nás zavede mezi nemrtvé zombíky a ty je nutno dostat dolů v co možná největším počtu. Podívejme se, při kolika snímcích za sekundu se na celou řež budeme dívat.
K oblíbeným
reklama
Jdi a zabij, model fungující již celá léta ve virtuálních světech počítačových her. Primitivní věci dokáží být občas velmi zábavné. Kdo z nás neustále potřebuje složitý příběh se spletitými zápletkami? Vzpomeňme si na staré dobré Diablo, kde bylo vašim jediným posláním nakopat tisíce pekelníků v několika patrech tam, kam slunce nesvítí. V podobném duchu pokračoval i díl druhý, kde bylo rovnou k dispozici 5 aktů a v případě nejtěžší obtížnosti (hell) doslova vlny příchozích nepřátel, před kterými vypadalo vylodění v Normandii jako komorní sešlost. Samozřejmě, že promyšlené a inovativní hry mají své místo na slunci zajištěny také, ale jistě se většina z nás shodne na řečených faktech.Left 4 Dead staví na prověřeném modelu pandemie nebezpečného viru, který z normálních lidských bytostí udělá poflakující se zombíky se značnou chutí na čerstvé maso. Většina misí této hry spočívá v přesunu se z bodu A do bodu B, pokud možnost se všemi končetinami a spouští za sebou. Hra staví na dnes již letitém grafickém engine hry Half-Life 2, který se zdá být v době hi-tech enginů her jako je Crysis nebo FarCry 2 poněkud mimo mísu, ale opak je pravdou, účelům hry vyhovuje velmi dobře a navíc si hru užijete velmi dobře i na slabších strojích. Zvlášť vás může zaujmout propracovaný světelných model, což zahrnuje hlavně práci s baterkou, která je stejně důležitá jako například u hry Doom 3.

Do testu se nám sešla obvyklá skvadra grafických karet Nvidia a AMD plus trojice procesorů Intel, kde každý z nich zastupuje opačné spektrum segmentu. Prvním procesorem je levné Pentium Dual-Core E5200, které svou cenou pod 2 tisíce korun spadá do low-endu, ale přesto je mimořádně zajímavé. Druhým kouskem je oblíbený Core 2 Duo E8500, který má vysoký přetaktovávací potenciál a stojí ještě rozumné peníze (pod 5 tisíc).

Posledním pánem na holení je bývalá špička v oblasti desktopových procesorů Intelu, což není nic jiného než 45nm quad-core QX9650 v ceně přes dvacet tisíc korun (pro obyčejného hráče naprostá zbytečnost). V testu jsem použil celkem extrémní nastavení s 8xFSAA, aby bylo možné grafické karty co nejlépe škálovat.

reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková