reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Linksys E1500 a E1200: bratři k nerozeznání

11.3.2012, Jakub Doležal, recenze
Linksys E1500 a E1200: bratři k nerozeznání
Výrobci síťových prvků zrovna moc kreativní nebývají. Ukázkou jsou routery Linksys E1500 a E1200, jelikož na první pohled jsou téměř k nerozeznání, stejné šasi, stejné porty a žádné viditelné antény. V čem se tedy liší? Doplněno o test nového kusu E1500.
Kapitoly článku:
Ačkoliv se nezdá, bezdrátové routery procházejí poslední dobou poměrně zásadní změnou. Bohužel pro nás to není nasazování převratných nových technologií, ale spíše estetická záležitost. Externí antény se totiž natrvalo začínají zabydlovat uvnitř těchto „směrovacích“ krabiček.

Uživatelé hledící na vzhled jistě zajásají při pohledu na takto sestavený router, avšak dříve než se pustíme do oslav, pojďme se podívat, zda se tato konstrukční změna neprojeví nějak negativně na pokrytí signálem. Přeci jen v oblasti bezdrátových technologií platí nepsané pravidlo: „Na pořádný signál pořádnou anténu“.

Pro tento test jsme si zapůjčili dvojici modelů od společnosti Linksys, která spadá pod giganta Cisco. Kdo by neznal Cisco, tak vězte, že tato společnost patří mezi prakticky největšího dodavatele profesionálních síťových prvků a její produkty jsou vyhlášené svou funkčností a spolehlivostí. Doufejme, že podobný duch se přenesl i do portfolia Linksysu.- klikněte pro zvětšení -

Kromě integrovaných antén se zaměříme i na další zajímavost a vlastně také jediný parametr, v kterém se oba modely liší. Jde o tzv. „SpeedBoost“, který by měl zachovat rychlé datové přenosy mezi vámi a routerem i na delší vzdálenosti. Je však otázkou, zda se příplatek několika stokorun dokáže v reálném provozu projevit.- klikněte pro zvětšení -


Kromě společných specifikací se routery podobají ještě po stránce vzhledu, kde si výrobce moc hlavu nelámal. Jediným odlišitelným prvkem je lesklá povrchová úprava, která u modelu E1200 zabírá prakticky celou horní plochu přístroje. Dražší model E1500 je naproti tomu matný, tedy až na „pásek“ v horní části, který je lesklý. Stejný díl je však u modelu E1200 v matném provedení.
- klikněte pro zvětšení -


Pohled na přední hranu a boky obou modelů naskytne ten samý pohled v podobě viditelné perforace plastových dílů. Ačkoliv již výrobní procesy všech čipů zásadně pokročily, stále se dokáží řádně zahřát, a tak je dobré jim poskytnout přísun chladnějšího vzduchu. Jak u E1500, tak u E1200 je tedy tato úprava pozitivní.
- klikněte pro zvětšení -


Zadní strana je ve znamení konektorů, a to především pětice ethernetových portů, samozřejmě zde nalezneme klasické řešení 1+4 (1x WAN + 4x LAN). Dalším prvkem výbavy je tlačítko pro vypnutí, zdířka pro napájení či dioda pro signalizaci zapnutí přístroje. Uživatelům začátečníkům může pomoci modré tlačítko na zadní straně, které vyvolá funkci Wi-Fi protected setup, aneb o něco jednodušší spárování počítače (notebooku) a routeru.
- klikněte pro zvětšení -


Na závěr oba přístroje ještě jednou otočme dnem vzhůru a pojďme se podívat, zda sem Linksys neschoval také nějakou tu funkci. Naprosté většině této plochy dominuje perforovaný plast, avšak v blízkosti zadní strany se přeci jen něco najde. Kromě popisu přístroje, MAC adresy či hesla pro Wi-Fi protected setup je zde tlačítko pro reset přístroje. Škoda, že jej Linksys vyrobil tak, že ho bez špendlíku či jiného tenkého nástroje nemáte šanci stisknout.


Specifikace modelu E1500
Standard
802.11b/g/n
WAN port
Ano (100 Mbps)
LAN porty
4 × RJ-45 (10/100 Mbps)
USB
Ne
WPS
Ano
Provozní režimy
Access Point, Bridge
Rychlosti
802.11b 11 Mbps, g 54 Mbps, n 300 Mbps
Anténa
3x interní
Kódování
WEP, WPA2
Výkon
neudán, neregulovatelný
Spotřeba
2,7 W
Napájení
12 V, max 0.5 A
Speciální vlastnost
SpeedBoost+, IPv6


Specifikace modelu E1200
Standard
802.11b/g/n
WAN port
Ano (100 Mbps)
LAN porty
4 × RJ-45 (10/100 Mbps)
USB
Ne
WPS
Ano
Provozní režimy
Access Point, Bridge
Rychlosti
802.11b 11 Mbps, g 54 Mbps, n 300 Mbps
Anténa
2x interní
Kódování
WEP, WPA2
Výkon
neudán, neregulovatelný
Spotřeba
2,7 W
Napájení
12 V, max 0.5 A
Speciální vlastnost
-
K Wi-Fi routerům toho obecně nelze přibalit příliš mnoho a ani v případě dnes testovaných modelů nečekejte nic speciálního. Kromě napájecího adaptéru a propojovacího kabelu s počítačem zde nalezneme stručný manuál pro zprovoznění zařízení a přibalený CD disk. Ten obsahuje český manuál ve formě PDF a software na snadnější nastavení všech parametrů, více si povíme v další kapitole.
reklama