Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech K400: řešení pro HTPC

8.2.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech K400: řešení pro HTPC
Společnost Logitech ve snaze přinést na trh nové periferie, s jejichž pomocí by se odlišila od hlavního proudu, představila také model Wireless Touch Keyboard K400, jehož specialitou je, že obsahuje také touchpad. My se dnes podíváme právě na ni.
Kapitoly článku:
  1. Logitech K400: řešení pro HTPC
  2. Nastavení a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Klávesnice Logitech Wireless Touch Keyboard K400 v podstatě není určena jako náhrada za klasickou kombinaci stolní klávesnice a myši, neboť je jasné, že i když dokáže zastoupit obě tato zařízení, těžko je dokáže předčit v pohodlnosti použití. Její místo bude jinde, a to především tam, kde uživatel nemá k dispozici pevnou pracovní plochu, na niž by si mohl položit klávesnici a vedle ní ještě k tomu našel vhodné místo pro práci s myší. To bude například na gauči, což v dnešní době rozhodně není neobvyklé místo pro práci s počítačem, když řada lidí využívá HTPC (Home Theatre PC) umístěné v obývacích pokojích a není ani žádný problém si třeba pomocí rozhraní HDMI propojit stolní počítač s moderním televizorem.- klikněte pro zvětšení -


S pomocí klávesnice Wireless Touch Keyboard K400 připojené k PC s televizorem tak budeme moci surfovat po Internetu daleko pohodlněji, než kdybychom využili třeba jen chytrý televizor se základním dálkovým ovladačem. Z toho rovněž vyplývá, že od této klávesnice bychom mohli a měli vyžadovat přídavné funkce pro ovládání multimédií, nastavení zvuku a na druhou stranu bychom neměli tak přísně soudit podmínky pro pohodlné psaní delších textů a ovládání ukazatele, které nám vytvoří.

Nyní ke specifikacím.

Model
Logitech Wireless Touch Keyboard K400
Rozměry
354 x 140 x 19 mm
Hmotnost
400 gramů
Klávesy apod.
hlavní klávesy - CZ lokalizované
speciální tlačítka - levé tlačítko myši, ovládání zvuku, otevření browseru
3,5" touchpad se dvěma vlastními tlačítky
Rozhraní
Logitech Unifying (USB adaptér)
2,4GHz s dosahem cca 10 metrů
Kompatibilita software
Windows XP, Windows Vista či Windows 7 (32/64bit)

Specifikace Logitech jako obvykle téměř neudává, ale to nám nemůže zabránit tomu, abychom si klávesnici přeměřili a zvážili. V tomto případě se k nám dostala již lokalizovaná verze klávesnice s českými popisky. Dovybavena pak byla o čtyři speciální tlačítka, přičemž další funkce by mohl přidat klasický doprovodný software Logitech SetPoint.


Specialitkou je zde tedy touchpad s úhlopříčkou 3,5", tedy takovou průměrnou velikostí, a se dvěma tlačítky. Zajímavostí je, že levé tlačítko touchpadu má svůj klon ještě v samotném levém horním rohu, takže při práci jen s touchpadem budeme moci pravou rukou ovládat jen ukazatel a druhou jen hlavní tlačítko. Jinak ale bude samozřejmě také možné suplovat stisk tlačítka poklepáním na dotykovou plochu.

Bezdrátové rozhraní využívá zcela nepřekvapivě přijímač Logitech Unifying, jenž umožní na sebe napojit i další periferie této firmy a slibuje dosah až kolem 10 metrů. Spojení je zabezpečeno pomocí 128bitového AES šifrování a co se týče výdrže na baterie, pak výrobce slibuje plný rok při využití dvou alkalických tužkových baterií. Jinak ale využívá napětí 1,5 V, takže jí stačí i pouhá jedna baterie.


Zpracování klávesnice


Logitech Wireless Touch Keyboard K400 vypadá moderně díky kombinaci černého a bílého plastu, přičemž uživatel zde nenajde ani kousek lesklého a hladkého materiálu, tzv. lapače prachu a otisků. Pomaloučku polehoučku tak tato nesmyslná móda mizí a dnes se již standardem naštěstí opět stávají materiály, jež nemusíme pětkrát denně leštit, aby vypadaly aspoň trochu k světu.
- klikněte pro zvětšení -


Tělo této klávesnice je lehké a štíhlé (téměř celé má kolem 1 cm), takže není divu, že klávesnice nedrží pevně svůj tvar a dá se snadno zkroutit. Ovšem její plasty vypadají na to, že jim takové namáhání nijak nevadí a také přitom nic nepraská a nevrže.

Hlavní klávesy jsou soustředěny do jednoho kompaktního bloku, takže spíše než desktopová klávesnice působí K400 jako notebooková, přičemž tento dojem posiluje také nízký zdvih a tvar kláves. Ty mají k sobě velmi blízko, a jsou tak mezi nimi jen asi 1,5mm mezery, přičemž to samo o sobě by učinilo orientaci pouze po hmatu velmi obtížnou. Je tedy dobře, že se Logitech rozhodl mezery zvýšit tím, že čepičky kláves zmenšil, a udělal na nich tak jeden schod. Z notebookových klávesnic také známe přepínač Fn, jenž i zde poslouží k dosažení některých méně využívaných funkcí. Konkrétně to jsou především Home, End a Page Up/Down na místě šipek a pak také speciální funkce pro kombinace kláves Fn + F1 až F11. Ty nastavíme později pomocí SetPointu.

Nesmíme ale zapomenout na samostatná speciální tlačítka umístěná v horním okraji, kam by se jich mimochodem vešlo daleko více než pět, kdyby tedy Logitech chtěl. Jedná se o zmíněného suplenta pro levé tlačítko touchpadu, pak ovládání zvuku včetně funkce mute a nakonec otevření internetového prohlížeče s domovskou stránkou. Již zde můžu prozradit, že SetPoint nám nedá žádnou možnost, jak upravit funkce těchto tlačítek, což je škoda.

Touchpad se v podstatě nijak neliší od těch, které najdeme u notebooků. Má mírně zapuštěnou dotykovou plochu s šedými čárami, je multidotykový, takže budete moci třeba rolovat pomocí dvou prstů a má dvě tlačítka. Ta by mohla mít lepší hmatovou odezvu, ale jinak jsou použitelná. Jejich problém bude ale i ten, že touchpad bude vzhledem k umístění klávesnice spíše vpravo od uživatele a kvůli tomu to bude mít se svou levou rukou k tlačítkům daleko. Nicméně jsou tu ještě dvě alternativy pro to více používané (levé) - poklepání a další tlačítko v levém rohu, takže je jasné, že na to Logitech myslel.
- klikněte pro zvětšení -


Pokud váš obývák neoplývá dostatkem místa, lze tuto klávesnici ukládat ke spánku tak, že ji postavíte na horní hranu, v níž je rovněž v místě nad touchpadem hlavní vypínač. Na rovném stole sedí dobře, ale pochopitelně je přitom vratká. My si ji rovnou obrátíme a podíváme se na její bříško, kde se ukazují čtyři měkké protiskluzové podložky a především pak dvířka. V nich je dvojice tužkových baterií (klávesnice funguje i s jednou) a prostor pro umístění transmitteru Unifying.

Nakonec se podíváme na Logitech K400 z boku, odkud vynikne její štíhlý profil a také mírný sklon. Ten si nebudeme moci nastavit pomocí výklopných nožek, protože tu žádné nejsou a ani bychom je u takového produktu neočekávali.

Příslušenství


Kromě samotné klávesnice se v balení nachází už tištěné materiály, z nichž se dozvíme základní informace o jejím použití, což po přečtení této recenze nebudete potřebovat. K tomu pak vzhledem k použitému rozhraní dostaneme také transmitter Logitech Unifying, adaptér do USB pro jeho snadnější zapojení v případě ne dobře přístupných portů a také nesmí chybět sada tužkových baterií (2x AA). Ty již byly umístěny v klávesnici, neboť ta přišla již jako použitý kus.