reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech Speaker System Z906: prostorově za 8000

9.6.2011, Petr Štefek, recenze
Logitech Speaker System Z906: prostorově za 8000
Do testu se nám dostala vlajková loď společnosti Logitech v oblasti reproduktorů k PC. Zbrusu nový set 5.1 se chlubí výkonem a také integrovanými převodníky pro dekódování prostorového zvuku.
Logitech Z906 je vlajkovou lodí v oblasti reproduktorů k PC v portfoliu značky a tomu odpovídá i cena, která činí skoro 8 000 Kč. To na jednu stranu není málo, ale jak se ukázalo, tak kvalitou své primární funkce, tedy prostorové reprodukce, tyto reproduktory příliš nezaujaly. Hlavní problém byl pravděpodobně v poddimenzovaném multikanálovém zesilovači, který nedokázal ze satelitů vylousknout dynamickou reprodukci se slušným navozením prostoru.

Nemám větších výhrad k provedení samotných reproduktorů v dané cenové relaci. Satelity jsou poměrně těžké, což je s největší pravděpodobností zásluhou nějakého závaží pro stabilitu satelitu a nikoli váhy samotného magnetu měniče. Každopádně vám ostudu na stole neudělají a jejich rozměry vyvolávají důvěru v jejich schopnosti.

Udávaný výkon zesilovače hlavní jednotky je v tomto případě značně nadnesený a deklarovaných 5 x 67 W + 165 W subwoofer se zde zřejmě dočkáme jen v nějakých opravdu speciálních podmínkách. Doufal jsem, že tyto společnosti již z podobných marketingových triků vyrostly, ale evidentně jsou tu stále mezery. Leccos naznačovala již hmotnost hlavní jednotky, která je podstatně lehčí než u starých reproduktorů Z-2300 a Z-5500 a postrádá také pasivní žebrování pro chlazení výkonové části zesilovače.

Výsledky při přehrávání kvalitního materiálu ve formátech FLAC a MP3 (320 Kbit) byly nevalné a na rozdíl od referenčního Aega M jste neměli ani příliš chuť se do hudby zaposlouchávat. Pro velmi jednoduché žánry s velkým podílem solidní basové složky by vyhovět mohly. Pokud je vaší doménou cokoli neelektronického jako pop, rock (metal) či klasika, tak raději zvažte, zda opravdu potřebujete 5kanálový prostorový zvuk.

Pokud ano, tak se připravte, že pro ucházející kvalitu budete muset sáhnout do kapsy značně hlouběji a vybavit svůj počítač kvalitní zvukovou kartou jako zdrojem signálu a alespoň základním AV receiverem. Jako část systému musíte uvažovat i pasivní 5.1 reproduktorový set. Podobné řešení vás přijde na minimálně dvojnásobek ceny požadované za Logitech Z906.

Mým osobním názorem na problematiku prostorového zvuku na PC je, že pod určitou cenovou hranici o něm nemá smysl vůbec uvažovat a je lepší si vše užít na relativně kvalitním stereo setu. Další diskutabilní věcí je, zda vůbec má smysl počítačové hry hrát s prostorovým zvukem, když uvážíme, jak málo kvalitně namixovaných her na trhu je. Jediné opodstatnění, které vidím pro pořízení prostorového ozvučení k PC, je v současné době rozmáhající se dostupnost HD videa se zakódovaným prostorovým zvukem.

Poslední odstavec věnuji opět Logitechům Z906, které mě nenadchly a vím, že Logitech to umí lépe. Vzpomeňme na poměrně slušné reproduktory Z-2300, které byly dlouhou dobu cílem každého, kdo chtěl mít zvuk na PC alespoň v základní kvalitativní úrovni. Pokud by Logitech Z906 stály okolo 5 000 Kč, pak by má kritika asi nebyla tak zdrcující, ale za současnou cenu si dovedu představit lepší alternativy, jakou je např. Teufel Concept E400 za zhruba 9 000 Kč.


provedení reproduktorů
podprůměrný zvuk stereo
integrované převodníky Dolby Digital
dynamika
Ikona Odkaz na databázi
vyšší cena
Cena v době testování: cca 8000 Kč s DPH
Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama