reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech t650: touchpad pro Windows 8

4.12.2012, Jan Vítek, recenze
Logitech t650: touchpad pro Windows 8
Společnost Logitech si zase jednou připravila nové periferie, mezi něž patří také touchpad t650. Ten je bezdrátový, má dobíjecí akumulátor a samozřejmě nabízí možnost ovládání více prsty. Připraven je již také pro operační systém Windows 8...
Kapitoly článku:
Logitech je velmi známý výrobce počítačových periferií, které mají obvykle vysokou kvalitu, za níž si ale výrobce také nechá řádně zaplatit. Této firmě také rozhodně nechybí odvaha přinášet inovace, a tak bychom neměli ani my zapomenout sledovat její nové produkty. Příchod nového operačního systému, čili v tomto případě Windows 8, je přitom pro výrobce obvykle nevynechatelnou příležitostí pro představení nových modelů periferií, ať už nám tím mohou nabídnout něco nového, nebo se tak alespoň tvářit.My se dnes zaměříme na jednu takovou periférii, a to konkrétně velký touchpad s celým názvem Logitech t650 Wireless Rechargeable Touchpad. Už dle tohoto označení víme, že půjde o bezdrátový model s vlastním akumulátorem, který budeme moci dobíjet. Jde o zařízení určené pro stoly v domácnostech a kancelářích, takže z toho celkem jasně vyplývají i ostatní vlastnosti, a sice rádiové rozhraní s dobře známým transmitterem Logitech Unifying a co jiného by mohlo posloužit k dobíjení když ne rozhraní USB.

Na obalu touchpadu se také dozvíme o možnosti využití až 13 gest, která si budeme moci upravit, velké skleněné dotykové ploše a nechybí ani dvě upozornění o kompatibilitě s Windows 8.

Model
Logitech t650 Wireless Rechargeable Touchpad
Rozměry
134 x 129 x 11 mm
Hmotnost
210 gramů
Rozhraní
rádiové (Logitech Unifying)
Napájení
interní baterie
Kompatibilita
Windows 7, Windows 8, Windows RT

Logitech na tento touchpad poskytuje tříletou omezenou záruku a ve specifikacích uvádí, že se hodí nejen pro Windows 8 a samozřejmě i Windows 7, ale také pro Windows RT určený pro zařízení nezaložená na platformě x86. Stačí mít k dispozici USB konektor pro zapojení transmitteru Logitech Unifying. Pro dobíjení pak jistě půjde použít kdejaký adaptér, z nějž "leze" kabel s konektorem micro USB. Ty jsou dnes už velmi rozšířené.


Už nyní se můžeme ptát na to, k čemu nám takové zařízení vůbec bude, když myš má oproti touchpadům v pohodlnosti použití a ergonomii jednoznačně navrch. Náš náhled na Logitech t650 však mohou změnit různá zařízení s Windows 8, která se dnes dostávají na trh. Je dobře známo, že se tento systém orientuje více než kdy jindy na dotykové ovládání. Microsoft to sice již tvrdil u Windows 7, ale u nich zůstalo v porovnání s Windows 8 jen u nesmělých pokusů, které nešly brát vážně. Nyní už je ale na řadě rozhraní Metro a především mnoho různě pojatých nových počítačů, jak se můžete sami přesvědčit díky našim aktualitám.

Microsoft se tedy rozhodl změnit přístup k ovládání osobních počítačů a upřednostnit, respektive propagovat dotykové ovládání. Ve výsledku tak budeme moci pracovat s testovaným touchpadem podobně jako s dotykovou obrazovkou našeho tablet PC a to již dává daleko větší smysl, než kdybychom se rozhodli jím prostě nahradit myš. Na druhou stranu je jasné, že Microsoft se zde snaží prostřelit železnou košili uživatelů navyklých na kombinaci klávesnice a myši a u nich to vůbec nebude mít jednoduché.


Zpracování touchpadu


Jak již bylo řečeno, tento touchpad má skleněný povrch, a to o ploše, kterou nebudete mít k dispozici ani u těch největších notebooků. Při prvním pohledu je také trošku divné, že půdorys touchpadu je čtvercový, takže nekoresponduje s dnešními širokoúhlými obrazovkami a ani s obvyklým tvarem dotykových ovladačů, ovšem my musíme pamatovat také na to, že na úzké ploše by se těžko prováděla všemožná vícedotyková gesta.

Celkový design touchpadu je čistý a tělo velmi kompaktní a pevné. Seshora je vidět hladký povrch s barvou šedé metalízy, jejž narušuje pouze malé logo Logitech, dle nějž aspoň na první pohled poznáme orientaci touchpadu. Co hned není vidět, je malá LED umístěná v pravém horním rohu, která po zapnutí touchpadu chvíli svítí zeleně na znamení nabité baterie (popřípadě červeně v případě, že baterie potřebuje dobít).

Na druhé straně pak nenajdeme v podstatě nic, jen čtyři malé gumové podložky proti klouzání po stole. Sem také Logitech umístil nalepovací štítek, na němž je upřesněn postup instalace (nejdřív zapnout touchpad, pak zasunout transmitter do USB portu) a také je zde uvedený odkaz na webové stránky výrobce, kde je ke stažení software SetPoint pro nastavení. Ten je připraven pro Windows 7 i 8.

Nakonec na touchpadu t650 najdeme už jen dvě věci. Na pravé hraně je to zmíněný vypínač a nahoře pak nezbytný konektor micro USB určený pro dobíjení vestavěné baterie.
 


Příslušenství


Kromě samotného touchpadu dostaneme v balení několikajazyčný manuál, kde nechybí ani česká sekce a popis instalace a nabízených gest. Ty si ostatně můžete prohlédnout i ve webové prezentaci firmy Logitech. Dále tu je pochopitelně samotný transmitter Logitech Unifying a nakonec USB kabel pro dobíjení baterie. Ten je úhledně namotán na plastový držák.reklama