reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest chladičů na grafiky, část II. - kompatibilita

13.9.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Megatest chladičů na grafiky, část II. - kompatibilita
Ožehavým tématem u chladičů na grafiky je jejich kompatibilita s různými modely od ATi a nVidie, proto se dnes budu zabývat právě tím. Kromě fotek můžete v článku najít i naměřené vzdálenosti potřebné pro instalaci na jiné grafické karty, než jsou v testu.
Ve včerejším článku jsem Vám představil testované chladiče pro grafické karty s tím, že podrobnosti o instalaci a kompatibilitě přinesu dnes. Jak jsem totiž zjistil, specifikace jsou jedna věc a realita druhá. Není vůbec výjimkou, že výrobce chladiče uvádí kompatibilitu pro "všechny" grafické karty, což je samozřejmě nesmysl. Každý model jsem pro jistotu vyzkoušel na co nejvíce grafických kartách.

Pozn.: Toto je druhá část megatestu chladičů pro grafické karty. Ve včerejším díle jsme si chladiče představili a seznámili se s jejich specifikacemi a konstrukcí. Zítra se detailně podíváme na výkon jednotlivých modelů. Zůstaňte naladěni!

Chladiče jsme testovali hlavně s novými kartami a i když je pro nás nemožné sehnat všechny prodávané modely, myslím, že je v článku uveden poměrně slušný průřez. Možná se zdá počet zde zastoupených modelů malý, ale některé z nich jsou velmi podobné. Zde bych ve stručnosti projel grafiky, na kterých jsem chladiče zkoušel.

Low-endLevné grafické karty jsem netestoval vůbec, a to hned z několika důvodu. Za prvé jsou většinou tyto karty chlazeny pasivně a není tedy důvod měnit. Za druhé, když někdo nedá za kartu více než dva, tři tisíce korun, těžko bude utrácet dalších minimálně 500Kč za nový chladič. A konečně, low-endové grafiky jsou často odvozeny od svých dražších bratříčků.

Grafické karty ATiRadeon 9800Pro (AGP). Jako reprezentanta starších grafik zde uvádím Radeon 9800Pro, který je stále poměrně oblíbený. Jedná se konkrétně o model od Sapphire. Grafický čip má kolem jádra rámeček, takže nehrozí ulomení růžku. Problémem mohou být vyšší kondenzátory na horní straně karty. Paměti není třeba chladit.
Radeon X700/Pro (AGP a PCI Express). Radeony X700 jsme testovali ve dvou provedeních, a to konkrétně AGP verze (non-Pro) od Sapphire a PCIe od MSI. Oba modely jsou prakticky stejné, jen mají jinak umístěné kondenzátory, jejich výška ale není nijak kritická. Paměti se obejdou bez chlazení.


Radeon X800XL (AGP a PCI Express). Zde se AGP a PCIe modely liší podstatněji než jen můstkem Rialto na zadní straně karty. Verze pro PCI Express (ASUS) je kratší a neobsahuje přídavné napájení. AGP verze (Sapphire) je o poznání delší, a proto je i grafický čip vzdálenější od bracketu. Místa kolem GPU je hodně kvůli použití masivního chlazení.


Radeon X850XT PE (PCI Express). Karta je naprosto stejná jako Radeon X800XL PCIe, jen má navíc 6-pinové napájení. Proto nebylo třeba kompatibilitu testovat.

Grafické karty nVidiaGeForce 6600GT (PCI Express). První testovaná karta je mainstreamová 6600GT PCIe od MSI, která je ovšem na svoji třídu nepřiměřeně dlouhá. Jedná se o lehce pozměněný design, který obsahuje více kondenzátorů na zadní straně karty. Znamená to, že chladič kompatibilní s touto kartou bude určitě sedět na referenční 6600GT. Pozor na čip, nemá kolem sebe rámeček.

GeForce 6600GT (AGP). Druhý model 6600GT je určen pro sběrnici AGP a tím zde nastává povinnost použít můstek HSI. Na snímku je zakrytý pasivem a kvůli němu byl pozměněn design velmi neobvykle - samotný grafický čip musí být o 45° pootočený. Rovnou říkám, že to byl špatný nápad a chladičům se to většinou nelíbí. Kondenzátory jsou na pravé straně a je jich poměrně dost.

GeForce 6800/GT (AGP a PCI Express). Na první pohled se od sebe hi-endové 6800 příliš neliší, jen je samozřejmě jasná změna v napájení - AGP verze potřebuje více kondenzátorů v okolí přídavného napájení. Ovšem pro instalaci chladičů je zde jeden důležitý rozdíl - díry kolem GPU. Zatímco všechny 6800 mají čtyři otvory pro referenční chladič, jen non-GT verze má dva další, o něco vzdálenější, ale o milimetr větší otvory na jedné diagonále. Jak uvidíte dále, je to rozdíl podstatný. Paměťové čipy jsou jen na horní straně uspořádané do půlměsíce.

GeForce 7800GTX (PCI Express. Tato grafická karta svým designem prakticky kopíruje 6800GT/Ultra, jen je o něco málo delší. Rozdíl je také v pamětech, které jsou po obou stranách karty. Znamená to nutnost nalepovacích pasivů na spodní stranu.

InstalaceKromě toho, že jsme každý chladič vyzkoušeli na každé grafické kartě (v případě stejných designů samozřejmě jen na jedné), jsem pro jistotu změřil kritická místa, abyste mohli případně přeměřit svou vlastní grafickou kartu. Výrobci ale ve většině případů dodávají hezké seznamy s kompatibilními grafickými kartami, takže tato část je jen pro forma. Přesto se bude většině určitě hodit.

Ještě jedno upozornění! Hlavně u grafických karet nVidia, které nemají rámeček na čipu, si dávejte pozor, abyste při instalaci chladiče neulomili růžek jádra. Toho se dříve obávali hlavně majitelé Athlonů a Athlonů XP, ovšem teď se problém přenesl i na grafické karty.
reklama