Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest inkoustových tiskáren: Úvod, HP DJ 3745 a DJ 5652

13.9.2004, Petr Svoboda, recenze
Megatest inkoustových tiskáren: Úvod, HP DJ 3745 a DJ 5652
Otestovali jsme řadu inkoustových tiskáren, určených pro domácnosti a malé kanceláře. Limitem byla především cena - testu se mohly zúčastnit jen tiskárny v ceně do 6.000 Kč včetně DPH. Hodnotili jsme kvalitu tisku, vybavení, složitost obsluhy, ale také náklady na vytištění černobílé a barevné stránky. Jak to všechno dopadlo si přečtete v následujícím článku…
HP DeskJet 3745
Tato tiskárna v ceně nižší než 2.000 Kč najde uplatnění doma i na kancelářských stolech, především tam, kde se netisknou velká kvanta. Designově je velice jednoduchá a nejvíce na ní upoutá valchovitý kryt prostoru s tiskovými hlavami. K počítači se připojuje přes rychlé rozhraní USB 2.0 a napájení obstarává externí adaptér. Nečekejte žádné finesy – DJ 3745 je prostá levná tiskárna, která však umí splnit to, co se od ní očekává. Výhodou mohou být kompaktní rozměry, nepotřebujete tedy mnoho místa na svém pracovním stole. Jistou daní za úsporu prostoru je ale miniaturní zásobník papíru, jenž pojme pouze 50-80 listů A4.

hodnoceno:
test:
body:
možnost přerušit tiskovou úlohu
softwarově
5
kontrolka docházejícího inkoustu
není
0
příslušenství
0
USB
2.0
10
LPT
není
0

Instalace a ovládání
Instalační program hovoří česky a spolehlivě vás provede. Je však třeba nejprve nainstalovat software, a teprve potom připojit tiskárnu, jinak můžete mít problémy. Na samotném přístroji mnoho ovládacích prvků není – tedy přesněji, je tu právě jeden, tlačítko, které složí pro zapnutí tiskárny. Kontrolka nad ním má funkci indikace stavu a při načítání dat tiskárnou bliká.Ovladač je velmi přehledný, zároveň nabízí spoustu užitečných funkcí. Pod tlačítkem „Digitální fotografie HP“ se ukrývá pomocník, který dokáže zlepšit snímky, které nejsou v úplně optimální kvalitě. Každá funkce je demonstrována na ilustrační fotografii – můžete nechat odstranit efekt červených očí, zvýšit kontrast, osvětlit tmavou scénu funkcí digitálního blesku nebo třeba vyhladit zašuměnou fotografii.hodnoceno:
test:
body:
český instalátor
ano
10
náročnost instalace
před zapojením
bez restartu
7
český ovladač
ano
10
možnost uložení parametrů
ano
10
náhled před tiskem
ano
10
bezokrajový tisk
ano
10
ukazatel množství inkoustu
přesný
10

Rychlost tisku
hodnoceno:
test:
body:
tisk normostrany (koncept)
00:09,86
10
text + grafy (normal)
00:40,60
0
fotografie 10 × 15 cm (best)
01:10,47
3
fotografie A4 (picture)
03:22,53
0

Kvalita tisku
V tomto testu jsme hodnotili kvalitu tisku ve standardním nastavení (normal) na běžný kancelářský papír. Pokud vás zajímá výsledek tisku v nejvyšší kvalitě na fotopapíry, podívejte se na stejný test na Digimanii.

Škály barev na testovacím obrazci byly odstupňovány rovnoměrně a nedocházelo ke slévání ani těch nejtmavších odstínů. U barevných přechodů bylo patrné proužkování jen při nízkých sytostech (cca od 10 %).


Barevné podání je věrné, nedělá problémy ani červená barva. U světlých odstínů můžete pozorovat poměrně řídký stochastický rastr, což je projev relativně velkých či rozpíjivých kapiček inkoustu a nízkého výstupního rozlišení.


Jako problematické jsme vyhodnotili podání pleťových tónů, které vypadají příliš bledě. Mezi stejnými fotografiemi v rozlišení 300 a 150 dpi není na běžném papíře poznat žádný rozdíl.

Černobílá fotografie měla o něco chladnější odstíny než u jiných tiskáren, barevná hloubka není nikterak oslnivá. Detaily obrazu ale zůstaly velmi ostré.


Test písma ukázal, že je možné číst i písmena s velikostí 2 body, v inverzní variantě pak o jeden bod větší.

hodnoceno:
test:
body:
barevné fotografie
dobrá
5
černobílé fotografie
uspokojivá
3
test písma (normální/inverzní)
2/3
10
pruhování v barevných přechodech
nízké
5

Test výdrže
hodnoceno:
test:
body:
cena tiskové hlavy
tisková hlava je součástí zásobníků s inkoustem
10
cena náplně (barevná+čb)
1338,00 Kč/str.
5
reálná cena za černou stránku
3,99 Kč/str.
0
reálná cena za barevnou stránku
3,75 Kč/str.
3


Technické parametry
technologie tiskuhp Photoret III
tiskové kazety2; černá + barevná
počet přímých barev4 (C, M, Y, K)
nejvyšší výstupní rozlišení (dpi)4 800 × 1 200
čtečka paměťových karetnení
přímý tisk z paměťových karetnení
přímé připojení fotoaparátunení
rozměry médiíA4, Letter, Legal, vlastní
hmotnost médií60–263,6 g/m2
paměť tiskárny384 kB
ostatní média
zásobník papíru80 listů A4
propojní s počítačemUSB 2.0
podporovné OSWindows 98/ME/2000/XP, Mac OS
maximální měsíční zátěž500 stran / měsíc
rozměry (mm)422 × 182 × 142
hmotnost (kg)2,04

Závěr
Malá tiskárna od HP těžko na první pohled ničím nepřekvapí. Nemá žádné speciální vybavení ani funkce, umí zkrátka jen tisknout – ovšem, co víc byste od takové tiskárny vlastně chtěli? Malé rozměry se hodí při hledání místa, kam tiskárnu položit, musíte ale počítat, že do malého zásobníku budete muset častěji doplňovat papír. Za kvalitu tisku se DJ 3745 vůbec nemusí stydět, navíc je tu snadná instalace a ovládání, ovladač navíc nabídne pomoc při úpravách fotografií. Škoda jen, že je poměrně hlučná. Inkoustové kazety jsou dvě: jedna pro černý a druhá pro tři barevné inkousty. Tato kombinace příliš nešetří vaší peněženku, v provozních nákladech navíc tento model není zrovna jedničkou. Z části to ale kompenzuje nízká pořizovací cena.

Klady
Zápory
- kompaktní rozměry
- nízká pořizovací cena
- USB 2.0
- nedělené zásobníky inkoustu
- hlučnost
- kvalita tisku fotografií

Doporučená koncová cena je 1.990 Kč včetně DPH.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Hewlett-Packard s.r.o.