reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část

18.12.2006, Radek Jahoda, recenze
Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část
Obstarali jsem pro test 19 malých DVB-T přijímačů (tzv. klíčenek) vhodných především na cesty k notebooku. Podíváme se na zástupce od výrobců ASUS, AVerMedia, Compro, Freecom, Genius, Hauppauge a Leadtek.
Leadtek začal před několika lety dělat TV karty, ale ty po pravdě řečeno nebyly nic moc. Postupem času se ale vypracoval a nyní patří určitě k tomu lepšímu. Podívejme se, jak si poradil a malým "hardwarovým klíčem", což je překlad názvu "Dongle".Balení je v podobě klasické lepenkové krabice velikosti A5, jejíž obsah je úhledně fixován papírovým patvarem, takže v ní obsah nelítá.Uvnitř najdeme docela slušnou řádku příslušenství. Kromě samozřejmého přijímače je to i dálkový ovladač, přenosná anténa, redukce k anténě, gumová přísavka pro uchycení antény na nekovové hladké povrchy, která se našroubuje na podstavec antény, dále dva návody na instalaci a použití a nakonec i čtyři CD. Na nich máme:
  • ovladače, Winfast DTV, Orb a CyberLink PowerDVD 6
  • Ulead Cool3D SE 3.0
  • Ulead VideoStudio 9 SE DVD
  • Ulead Cool3D SE 3.0 MovieFactory 4 SE

Velikost přijímače je 100x25x12mm, takže ho řadí mezi největší "klíčenky", barva je černá, přibližně uprostřed po straně bylo umístěno čidlo dálkového ovladače určující, že má být zasunován na pravé straně notebooku. Ve stejných místech po stranách jsou větrací otvory, shora je pak "zasklená" škvíra, kterou prosvítá za provozu modrá LED dioda.Konektor je opět malý, ale kvalitnější typ, jako používá např. Freecom nebo Compro a má i stejnou redukci.Ještě se podívejme na to, jak svítí modrá dioda za šera. Opět patří mezi typy s větším jasem.Deska plošných spojů je jen jedna a opět výrobce jaksi zapomněl na stínící plech. Shora jsou všechny důležité obvody.Zespodu je pak jen pár doplňků.Použité obvody již také známe, tuner je MT2060 od Microtune, demodulátor a USB bridge je opět DIB7700B od firmy DIBcom.


Při instalaci se spouští nejprve úvodní obrazovka ve flashi s výběrem různých zařízení, z kterých musíme vybrat DTV Dongle. Zároveň na pozadí hraje vánoční hudba, což mi připomíná - už máte nakoupené dárky?V Device manageru se zařízení hlásí pod svým jménem WinFast DTV Dongle.V DirectShow pak jako WinFast Digital Capture. Opět jde o BDA ovladače, takže funguje i s ProgDVB.Aplikaci si vyvinul Leadtek sám a hlavně díky tomu, že poslouchá nářky svých zákazníků, patří úplně na samotný vrchol ze všech programů v testu. Má jen jeden nedostatek, o kterém se zmíním za chvíli. Celý program je kompletně počeštěn, češtinu není nutné nastavovat, protože se vybere sama automaticky podle národního prostředí Windows. Opět je zvolen styl dvou oken, jedno pro video, druhé je ovládací panel. V hlavním okně může běžet nejen vysílané video, ale v malém okně jako Picture in Picture (PIP) další program ze stejného multiplexu nebo nahrané video. Stejně tak je možné ho spustit v samostatném okně jako Picture and Picture (PAP) nebo spustit dva v jednom okně vedle sebe - výrobce tuto funkci nazývá PAP Twinview.


Projděme si nastavení programu a s tím i možnosti programu. Dialogové okno je rozděleno do čtyř záložek, které pro identifikaci používají jen ikonku. Přesto je ale zřejmé, co která znamená. První záložka slouží pro vyhledávání stanic To je jednoduché: po nastavení země se vyhledává po přednastavených kanálech, což se provádí rychle a všechny stanice se najdou bez problémů. Zajímavostí je, že se do seznamu přidají i ikonky všech stanic, což žádný jiný program nepodporuje. Ikony pak mohou být velké jen s názvem stanice, menší s názvem stanice, názvem multiplexu a frekvencí nebo lze zobrazit seznam s malými ikonami, jménem stanice, multiplexu a počtem zvukových kanálů.Ve druhé záložce se nastavuje zařízení, formát nahrávky (program stream, transport stream nebo přímé nahrávání na DVD), typ ukládaných jednotlivých obrázků (JPG, PNG, TIFF, BMP) a jejich počet a interval a také adresář, kam budou soubory uloženy. Ve spodní části okna se pak zobrazuje právě sledovaný program, aby uživateli náhodou něco neukniklo.Na další záložce lze volit i kodek používaný pro dekompresi a zobrazovač videa. Pokud to grafická karta podporuje, lze povolit i hardwarovou podporu dekomprese a také hardwarový deinterlace. Tato metoda zobrazení je na nových kartách to nejlepší, protože deinterlace je synchronizován s vertikální obnovovací frekvencí displeje a interpoluje se do plných snímků. Většina softwarových metod používá pouze 25 snímků a obraz je tak trhanější. Tuto metodu lze samozřejmě také použít i v tomto případě, používá se rovněž interpolace, takže i tak je výsledek docela dobrý. Zde lze také nastavit jas a barvy a uložit je do profilů.Zbylé nastavení máme poslední záložce, vše je vidět na obrázku, vyzdvihněme ještě volbu úsporného režimu, který se použije mezi naplánovanými úlohami.Při přepínání programu se zobrazuje informace o právě vysílaném a následujícím programu. Čeština je plně podporována, vše je s diakritikou, stejně tak při zobrazení plného EPG. To používá časovou osu se zobrazením doby trvání všech programů. Současný čas je pak označen červenou svislou čarou. Klepnutím na pořad se v dolní části zobrazí podrobnější popis, červeným tlačítkem vpravo dole lze přidat pořad do plánovače.V plánovači lze nastavit i libovolný čas a nahrávat i pravidelně po dnech v týdnu. Podporováno je uspání počítače mezi úlohami a také tiché nahrávání na pozadí.Dostáváme se k jediné nectnosti - teletext vůbec není obsažen, takže kvůli němu bude nutné použít alternativní software. Přesto lze celkově tento přijímač hodnotit kladně, protože software funguje bez problémů a nenarazil jsem na žádné chyby.


bezproblémový software
software nemá teletext
umí uspat počítač
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 1420,- Kč včetně DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě BGS LEVI Czech


reklama