www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 1. část
, , recenze
Obstarali jsem pro test 19 malých DVB-T přijímačů (tzv. klíčenek) vhodných především na cesty k notebooku. Podíváme se na zástupce od výrobců ASUS, AVerMedia, Compro, Freecom, Genius, Hauppauge a Leadtek.
K oblíbeným
reklama
Druhý zástupce od firmy AVerMedia se jmenuje AverTV Hybrid+FM Volar a jak již název napovídá, zvládá kromě příjmu DVB-T i analogovou TV a dokonce i analogové FM rádio. To vše stále ve velmi malém provedení.

Celý výrobek je dodáván v přibližně stejně velké krabici jako jeho kolega, pouze zde není použit průhledný otvor, což jistě nikomu vadit nebude.Uvnitř se pak nachází přibližně to samé, přesto i něco navíc. Kromě přijímače je to i dálkový ovladač, dále kabel pro připojení externího kompozitního videa a S-videa i se stereo zvukem. Přiložen je i dlouhý (asi 80cm, ne jen 15cm jako u DVB-T Volar) USB prodlužovací kabel, velká dipólová anténa pro příjem rádia, malá anténa pro příjem televize, redukce pro připojení antény (tu je nutné použít vždy i u dodávaných antén), návod na instalaci, CD s ovladači a malá samolepka s logem AVerMedia.Přijímač má rozměry 84x34x14mm a je pro změnu celý černý resp. téměř černý s nádechem metalízy, protože nejde o čistě tmavou černou barvu. Krytka USB konektoru lze zasunout jen jedním způsobem díky tvarování a aretaci přímo pro USB konektor, orientaci pak určuje malá šipka. Krytka drží velmi dobře díky uzpůsobené pružince, která ji přidržuje na USB konektoru.Z druhé strany se pak nacházejí vstupní konektory. Jako jediný zástupce ze všech testovaných přijímačů má dva konektory. Jeden je anténní, stejný jako u DVB-T Volar, tedy trošku se viklá, plusem je ale vysokofrekvenční charakteristika. Druhý konektor je sdružený a přes přiloženou kabelovou redukci umožňuje připojit externí zdroj videa i se zvukem. Lze tedy říci, že tato malá "klíčenka" plnohodnotně nahradí i klasickou TV kartu a hodí se i pro zachytávání a převod videa např. ze starých VHS kazet. Z notebooku tak snadno uděláte video střižnu.


Ještě se podívejme, jak vypadá přijímač se zapojenou redukcí a anténou.A ještě detail i s ukázkou modré LED diody, která svítí za chodu, při pouhém připojení přes USB k počítači je zhasnutá. Svit diody je decentní a ani za tmy není nijak nepříjemný.Dálkový ovladač rozměrů 87x40x7mm má jen 12 tlačítek pro ovládání základních funkcí, tedy přepínání programů a ovládání hlasitosti. Například spustit záznam pomocí něho nejde, což je trochu škoda. Čidlo snímače máme na přijímači umístěno ze strany, což je výhodné pokud máte na notebooku USB port zprava (nejčastější případ).Pohled do útrob přijímače je nejen zajímavý, ale v tomto případě i úchvatný. Vývojáři odvedli velmi dobrý kus práce, posuďte sami. Celý kryt drží pohromadě postranními bočnicemi, které se po kolejnicích odsunou a pak lze teprve odklopit horní kryt. Díky tomu působí celé zařízení velmi kompaktně a pevně. Po odklopení horního dílu se naskytne pohled pouze na kovovou krytku, které zajišťuje odolnost proti rušení zvenku.Tato krytka je přišroubována čtyřmi šroubky, které drží zároveň celou desku (resp. desky) plošných spojů ke spodní části krytu. Na ní se opět, tentokrát po celé délce, nachází další kovová stínící krytka.Desky plošných spojů jsou dvě. Obě jsou propojené přes dva řadové "mikrokonektory" a navzájem spolu drží pomocí čtyř distančních sloupků, kterými vedou upevňovací šrouby a drží obě desky bezpečně pohromadě.Příjem anténního signálu obstarává čip XC3018 (hned u anténního vstupu na snímku dole) od firmy Xceive, která se na tento druh obvodů specializuje. Jeho ovládání se klasicky dělá přes I2C sběrnici a poradí si se všemi druhy analogových standardů NTSC, PAL i SECAM i digitálních ATSC, DVB-T, DVB-C, ISDB-T a DMB-T. Čip dělá jen ladění, tedy převod "vzduchových" frekvencí 42-862MHz na mezifrekvenci a dále je posílán do demodulátoru CE6355 (na snímku nahoře na vrchní desce) od Intelu (dříve Zartec). Ten provede demodulaci, korekci chyb podle DVB-T (Viterbi a Reed-Solomon) a výsledný MPEG transport stream posílá obvodu CX25843 (ten největší čip) od Conexantu. Jde o video převodník, který buď přímo sampluje analogový video signál z tuneru (nebo externího vstupu) pomocí desetibitových převodníků, nebo jen pošle data z digitálního demodulátoru dále. Stará se také o demodulaci a digitalizaci audio signálu. Zvládá zpracovat všechny světové video normy i zvukové normy (u nás používaný A2 stereo i digitální NICAM).

O připojení k počítači se stará USB 2.0 řadič CY7C68130-24Z (hned vedle USB konektoru) od Cypress Semiconductor, který lze někdy najít i na "flashkách". Ten obsahuje i jednočipový mikroprocesor 8051 pro ovládání celého zařízení. Ten běží na frekvenci 24MHz a obsahuje také 16kB RAM paměti, do níž se firmware zavádí přes USB.Konečně se dostáváme k instalaci. Po vložení přiloženého CD se objeví nabídka na instalaci ovladačů a software. Stejně jako o svého kolegy ze stejné stáje je možná odinstalovat i ovladače a ne jen aplikaci.Ve správci ovladačů se po hlásí přijímač jako AVerMedia A828.Ovladače jsou jak typu BDA pro digitální TV, tak klasické WDM ovladače pro analogovou TV, které na svém výstupu podporují RGB i YUV formáty.TV aplikace je stejná jako u předcházejícího modelu, takže stejné části nebudeme opakovat, Jsou zde ale jisté rozdíly díky jiným vlastnostem přijímače. Nectnosti zůstávají stejné - špatná čeština u EPG i teletextu. Na následujícím obrázku je dobře vidět vysunutý panel (porovnejte s obrázkem na předcházející stránce).Rozdíly jsou hlavně v nastavení programu, protože ovládání je v podstatě stejné pro digitální i analogovou TV. Ladění programů se provádí zvlášť pro digitální a analogovou TV i rádio. Digitální je stejné, ...... ale pro analogovou přibyla další záložka. Způsob skenování je stejný, do seznamu se ale vloží všechny kanály přednastavené země a při skenování se nalezené stanice zaškrtnou.Stanicím lze přiřadit jméno rovnou v seznamu nebo editovat i další informace, jako přímo frekvenci nebo přiřadit video standard.U analogu je pokročilejší nastavení formátů zachytávání. Podporovány jsou MPEG, Windows Media nebo AVI s libovolným kodekem nainstalovaným v systému. Profily lze přidávat, u MPEGu lze využít datového toku 2000-8000kb/s pro video nebo 192-384kb/s pro zvuk ve formátu MP2. U analogového vysílání se automaticky využívá DNR filtr jak při záznamu, tak i sledování TV (nelze vypnout). Obraz je vzhledem se blíží digitálnímu vysílání plochý a to je občas až na škodu. Při použití jiného programu se tomu ale lze vyhnout.U rádia je situace podobná. Do seznamu se přidávají jen nalezené stanice, detekce je ale až příliš citlivá a do seznamu se tak dostanou i velmi slabé stanice, které šumí. Lze je ale samozřejmě odebrat nebo vypnout. Nahrávat pak lze do formátů WAV, Windows Media Audio nebo MP3.Stanice lze vybírat i ze seznamu, který se vyvolá stlačením jednoho tlačítka.Pro EPG platí úplně to samé co pro DVB-T Volar - má tedy špatnou diakritiku.

Dodatečná poznámka: Díky intervenci firmy BGS LEVI Czech se podařilo vyřešit češtinu u EPG, nová verze je už ke stažení na webu firmy AVerMedia.Pro teletext platí to samé - opět jsou některá písmena bez diakritiky, správně jsou ale interpretovány základní znaky z národního prostředí, na což je zde možnost volby v menu. Rozšíření teletextu o samostatné přehlásky ale není implementováno, takže velká písmena a některá malá zůstávají bez diakritiky.V přijmutých stanicích lze i vyhledávat, což je docela praktické.Plánovač má tento produkt také stejný, ale ovládá se ze samostatně běžící aplikace QuickTV, která "sedí" v systray a stará se zřejmě i o provoz dálkového ovladače. Lze z ní také spustit hlavní aplikaci.

AVerMedia nabízí v tomto zařízení opravdu mnoho. Nevím o jiném hybridním tuneru "klíčence" na našem trhu, který by nabízel i externí video vstupy, takže jde opravdu o kompletní řešení videa pro notebooky a vytvoření malé video střižny. Doplnění o dálkový přijímač je již jen další krůček k dokonalosti, což kazí snad jen špatná diakritika u EPG a teletextu.


externí video vstupy
diakritika u teletextu
hybridní příjem
Ikona Odkaz na databázi
stereo zvuk u analogu
Ikona Odkaz na databázi
kvalitní zpracování přijímače i software
Ikona Odkaz na databázi
Orientační cena: 2300 Kč včetně DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě BGS LEVI Czech


reklama
Nejnovější články
Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády Apple macOS Catalina 10.15.4 má zase problémy, s přenosem dat i pády
Operační systém macOS 10.15 Catalina si Apple asi za rámeček nedá. Poslední aktualizace 10.15.4 přináší další výrazné problémy. Systém má potíže s kopírováním dat, stabilitou i režimem spánku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu Na MIT "přeložili" proteiny koronaviru SARS-CoV-2 pomocí AI na klasickou hudbu
Umělá inteligence se dá použít k obrovskému počtu úkolů. Na Massachusetts Institute of Technology vyzkoušeli přeložit proteiny na výběžku koronaviru SARS-CoV-2 do podoby not a výsledné hudební skladby.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi Samsung zvyšuje zisky, koronavir ale mění rozložení zisků napříč divizemi
Korejská společnost Samsung vydala zprávu, kde očekává mírné zvýšení zisků. Počítá se však současně s výraznou změnou rozdělení příjmů a zisků mezi divizemi. Smartphony letí dolů, paměti naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19 AI pomáhá na Floridě s autonomním převozem testů na COVID-19
V zájmu zvýšené bezpečnosti se na Floridě rozhodli přepravovat testy na COVID-19 pomocí autonomních vozů řízených pomocí umělé inteligence. Ty dokonce nemají ani záložního řidiče uvnitř vozu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou Chyba v Apple Safari dovolovala převzetí kontroly nad webkamerou
Internetový prohlížeč Safari není úplně bez bezpečnostních chyb. Přišel na to výzkumník Ryan Pickren, který zjistil, jak snadno se dá neoprávněně přistupovat k webkamerám obětí díky chybě prohlížeče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala