reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 2. část

19.12.2006, Radek Jahoda, recenze
Megatest TV tunerů pro USB (DVB-T) - 2. část
Dnes si představíme druhou polovinu testovaných DVB-T tunerů a tentokrát budou figurovat výrobci Animation Technologies (LifeView), MSI, Pinnacle, Terratec, Yakumo a Yamada. Celkem se od těchto firem představí 9 produktů v podobě malých klíčenek. Zítra tento test zakončíme porovnáním jednotlivých tunerů podle naměřených hodnot. Pojďme tedy na to.
Dva zástupce v testu má rovněž firma MSI, pro níž jsou multimédia určitě okrajovým businessem, protože patří mezi největší výrobce základních desek a grafických karet. Oba její TV tunery jsou ale koncepčně odlišné, takže se perfektně hodí pro srovnání.

Digi VOX se liší od všech ostatních zařízení tím, že není ve formě klíčenky a minimálně objemově je daleko větší. Ale nepředbíhejme a podívejme se nejprve na balení. To je překvapivě malé, velikosti A5 a pouze pár centimetrů tlusté. Uprostřed je otvor, kterým na nás přijímač vykukuje.Uvnitř najdeme přijímač, malou anténu, krátký USB kablík, plnohodnotný dálkový ovladač včetně baterií, jedno CD, návod k použití a informaci o záruce.Přijímač má úplně jinou koncepci. Nezasouvá se přímo do USB konektoru u PC, ale přes prodlužovací kabel se umístí i s anténou na místo příjmu. Anténa se zasune přímo do jeho konektoru a pomocí kloubu ohne nahoru. Drží tam dobře díky použití plnohodnotného anténního konektoru. Velikost přijímače je 94x54x32mm.


Tělo přístroje sestává z třech plastových dílů. Prostřední tvoří jakousi nosnou konstrukci, na které je přišroubovaná deska a spodní krytka. Díky pevnému šroubovému spojení je celý přístroj tuhý, nic nevrže a vypadá bytelně, takže se člověk nemusí bát poškození. Jediný slabý článek možná představuje horní kryt, který je z tvrdého a zřejmě i křehkého průhledného plastu, takže bych s ním rozhodně nemlátil o zem. Na tlak je ale pevný.


Díky tomuto velkému průhlednému krytu vypadá v noci přijímač jako UFO, ale kvůli rozprostření světla není jas tak intenzivní, přesto na můj vkus stále rušivý. Modrá dioda svítí za provozu, zelená svítí stále při přítomnosti napájení z USB portu.


Dálkový ovladač má plnou velikost (155x49x20mm) se všemi klasickými tlačítky. Díky zaoblení tvaru se drží dobře v ruce, tlačítka jsou měkká a dobře se v nich orientuje.


Doménou plošného spoje je DVB-T tuner DNOS404ZH102A od Samsungu, který je postaven na nám již známém demodulátoru MT352 od Zarlinku/Intelu. Mixer pak není z jednoho obvodu, ale je postaven z diskrétních součástek. Celý tuner je zapouzdřen v plechové krabičce s odnímatelným víkem.Z druhé strany desky máme obvod CY7C68013A-56PVXC. Ten už také známe, protože ho použil i Freecom a AVerMedia. Jde o 8051 jednočipový procesor s USB 2.0 rozhraním, pouze je zvoleno jiné provedení v jiném pouzdře.Instalace je bez jakýchkoliv zbytečností, jako video nebo hudba, pouze se objeví jednoduchá nabídka.Po instalaci se nastaví ovladač s univerzálním názvem DTV-DVB USB2 DVB-T BDA adapter.V DirectShow se pak hlásí jako Twinhan USB2 DVB-T receiver, což značí, s kým MSI na tomto výrobku spolupracoval. Po krátkém nahlédnutí na stránky Twinhan sice žádné podobné zařízení nemá, dálkový ovladač ale dávají ke svým výrobkům úplně stejný.Aplikace má jednoduchý název DVB-TV (verze 2.6) a není u ní jediný náznak, kdo je jejím autorem (tipuji opět Twinhan). Je ale docela vyvedená, opět rozdělena do dvou oken, z nichž jedno je ovládacím panelem. Ten má vlevo vysouvací lištu, která nese několik tlačítek pro vyvolání teletextu, EPG atd. Mezi její přednosti patří i podpora duálního vysílání včetně přepínání levý/pravý kanál.

Seznam stanic lze zobrazit v samostatném okně, přičemž lze zobrazit pouze TV nebo rádia nebo obojí.


Pro snadnější výběr je možné zobrazit více stanic "najednou po sobě". K tomuto účelu se nám otevře samostatné okno. K vyhledávání stanic slouží samostatné dialogové okno, které má poněkud zvláštní rozložení. Má dvě záložky, z nichž první je pro jednoduché vyhledávání stanic a obsahuje pouze dvě velká tlačítka.Druhá záložka také příliš místem nešetří a lze v ní vyhledávat podle frekvencí.


Při vyhledávání se zobrazuje jeho průběh v dalším malém okně, všechny stanice se pak vloží do seznamu v nastavení programu. Zde je možné stanice třídit a přejmenovávat.


Druhá záložka slouží pro nastavení plánovače nahrávání. Nahrává se do nastaveného adresáře s automatickým generováním jmen jak u normálního, tak i časového nahrávání. Plánování je možné jak na určitý datum a čas, tak i pravidelně každý den nebo po dnech v týdnu.Třetí záložka obsahuje podrobné nastavení chování programu. Najdeme zde např. zapnutí hardwarové akcelerace dekódování s hardwarovým deinterlace, poměr stran obrazu, na notebooku se 16:9 obrazovkou je možné oříznout obraz a roztáhnout ho tak přes celý displej.Na čtvrté záložce již lze nastavit pouze adresář pro nahrávání a povolit přímé nahrávání na DVD.Teletext se spouští v samostatném okně a jeho předností je možnost klikat rovnou na čísla uvnitř textu jako na odkazy. Čeština již tradičně není podporována, očividně je používána německá znaková sada.A není podporována ani u EPG, která má opět samostatné okno. Pořady lze také rovněž rovnou přidat do plánovače k nahrání.


Klepněte pro větší obrázek

Abychom nezapomněli, program samozřejmě zvládá i ukládat jednotlivé snímky jako JPEG obrázky, zvládne i více snímků za sebou s nastavitelným počtem a prodlevou mezi snímky. Během nahrávání lze zobrazit statistické informace jako velikost zachycených dat, volné místo na pevném disku, předpokládaný zbývající čas, což platí i pro DVD.

Celkově lze říci, že jde o vydařený výrobek, který se vymyká svou koncepcí od ostatních přijímačů. Lze očekávat, že si díky tomu příliš zákazníků nenajde, protože je příliš velký a baculatý pro nošení v tašce na notebook. Na druhou stranu je výhodou možnost umístění antény přímo na přijímač a software také není špatný, i když opět nezvládá češtinu a také každá funkce si otevírá další okno.


dobré zpracování
čeština u teletextu a EPG
Orientační cena: 1190 Kč včetně DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě BGS LEVI Czech


reklama
reklama