Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft LifeCam HD-3000: levných 720p

11.3.2011, Jan Vítek, recenze
Microsoft LifeCam HD-3000: levných 720p
Microsoft si v letošním roce připravil nejen moderní webkamery k počítači za vysoké cen, ale i levnější modely. Model LifeCam HD-3000 se bude hodit i pro notebooky, které sice mají obvykle vlastní, ale těm má konkurovat nejen kvalitou obrazu.
Kapitoly článku:
Microsoft LifeCam HD-3000 tedy nebudeme počítat mezi hi-end modely, jako je například také nová Microsoft LifeCam Studio. Zaplatíme za ní totiž kolem 500 Kč i s daní, což tedy vzhledem k cenám webkamer jiných výrobců není nejnižší částka, ale vzhledem ke kategorii a ostatním podobným produktům firmy Microsoft je to cena u spodní hranice.


Kamera přichází v klasickém složitém papírovém obalu, kde se pěkně vyjímá za ochranným plastovým výliskem. Microsoft se nás snaží zaujmout pomocí hesla, že naše video je stejně cenné jako tisíce slov a také využilo loga služeb MS Messenger, YouTube, Facebook i Twitter.Podívejme se nyní na specifikace, jimiž se to na stránkách Microsoftu jako obvykle moc nehemží.

Model
Microsoft LifeCam HD-3000
Rozměry
cca 44,5 x 109 x 50 mm (Š x V x H)
Hmotnost
gramů
Senzor
? Mpix
Rozlišení videa
720p při 30 FPS
Rozlišení při záznamu fotografií
až 2560 x 1440 JPEG
Rozhraní
USB 2.0
Mikrofon
ano, s funkcí potlačení okolního hluku

Čtyři hlavní specifikace dle výrobce jsou následující: video v rozlišení až 720p, širokoúhlý obraz 16:9, technologie TrueColor a univerzální stojan. Ten by měl umožnit využít tuto webkameru v podstatě kdekoliv, tedy na stole a jiném rovném či mírně nakloněném povrchu a taky na LCD monitoru či displeji notebooku.

Fyzické rozlišení senzoru Microsoft jako obvykle neuvádí, takže můžeme pouze odhadovat z rozlišení. 720p u videa je zcela jistě nativní, ovšem 2560 x 1440 u fotografií je dle všeho prokládané, a to právě 1280 x 720. Senzor tedy bude asi 1Mpix, či spíše 1,3Mpix. Rozhraní je pochopitelně klasické, tedy USB 2.0 a co se týče délky příslušného kabelu, pak 1,8 metru by nám mělo stačit. Nakonec se specifikace zmiňují o Mikrofonu s funkcí pro potlačení okolního hluku, aby byl co nejlépe slyšet hlas uživatele.


Kamera a její zpracování


Webkamera za pětistovku od Microsoftu pochopitelně nenabídne krásné a praktické hliníkové tělo, takže se musíme spokojit s černým plastem, což snad zase tolik nevadí. V duchu moderní doby byl zde využit také lesklý plast, z nějž je čelo hlavního modulu a samotný objektiv je ohraničen zrcadlově lesklou lištou, jež má asi za úkol zdůraznit širokoúhlý obraz. Objektiv samotný není nijak chráněn, takže by se časem mohl zanést, ale snad půjde nějak vyčistit, i když je tedy v těle kamery poněkud utopen. Jinak je ale tělo kamery pevné, jednotlivé části k sobě přesně doléhají, takže nás absence hliníku ani nemusí mrzet.Přední část se snaží kromě výrobce zdůraznit také HD rozlišení, přičemž tedy jde o to nižší HD, které řada lidí ani neuznává. Pak je tu vlevo nahoře modrá LED kontrolka, která naštěstí neoslňuje jako u jiných zařízení, kde se výrobce rozhodl využít modrou diodu. Na opačné straně pak máme dva otvory, za nimiž našel své místo mikrofon.Na vrchu si našlo místo obvyklé tlačítko Windows Live Call, které slouží pro zahájení videohovoru, ale pracuje pouze s aplikací Windows Live Messenger verze 8.1 a novější. USB kabel vychází přímo z prostředka hlavní části webkamery, takže nás bude malinko omezovat v jejím natáčení, i když to nám moc volnosti nedává. Pohled kamery lze upravit pouze v horizontálním směru, a to v rozmezí asi 60 stupňů. Vertikálně už nastavit nelze vůbec, takže pak budeme muset laborovat s jejím usazením.A právě to má na starosti tlustá ohebná noha s gumovým povrchem. Tu můžeme klidně narovnat, nebo i ohnout na opačnou stranu. Jestliže ale kameru budete provozovat tak, jak byste měli, tedy zaklesnutou za hranu monitoru, necháte nohu ohnutou do pravého úhlu a jednoduše ji uložíte na monitor, kde bude stabilně sedět. Noha je totiž celkem těžká, což je nutný předpoklad k tomu, abyste kameru každou chvíli nesbírali ze stolu.
Příslušenství


Vedle webkamery nám Microsoft naservíroval jednak průvodce svými produkty, pak velmi jednoduchý vícejazyčný návod popisující základní prvky kamery a nakonec optický disk s příslušným softwarem LifeCam 3.5. Ten ale můžete klidně nechat někde zastrčený, protože u počítače připojeného k Internetu jej potřebovat nebudete.