reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Microsoft Remote Keyboard for Windows XP MCE 1.0

, , recenze
Microsoft Remote Keyboard for Windows XP MCE 1.0
V dnešním článku se podíváme na bezdrátovou multimediální klávesnici od hardwarové divize společnosti Microsoft, Remote Keyboard for Windows XP Media Center Edition 1.0, jež byla přímo stvořena na míru nástavbě Windows XP, kterou má v názvu. Lze tedy od ní čekat stoprocentní kompatibilitu a vůbec snadné a intuitivní používání.
Kapitoly článku:
Klávesnice sice sama o sobě je schopna poskytnout plnohodnotné ovládání Windows XP MCE, avšak rozhodně není vždy třeba sahat po tomto rozměrném zařízení, abychom si například pozastavili přehrávání filmu. Pro tento účel se v sadě dodává ještě klasické dálkové ovládání, které poskytuje všechny základní funkce, na jaké jsme zvyklí.


- klikněte pro zvětšení -

Klávesnice k nám sice dorazila v obalu, avšak to byla pouze šedá lepenková krabice bez potisku, kterou si snad není třeba ukazovat. Klávesnice samotná je ještě zabalena do igelitového sáčku. Kromě ní v balení najdeme ještě velmi jednoduše zpracovaný český manuál - v podstatě jen černobíle okopírovaný papír formátu A4 - a také čtyři tužkové AA baterie.


- klikněte pro zvětšení -

Bezdrátová Remote Keyboard komunikuje s počítačem přes IR přijímač eHome Infrared Receiver for Windows XP Media Center Edition. Ten je ale součástí balení dálkového ovladače, tudíž o tom se zmíním až později. Teď již ke klávesnici. Ta je viditelně přímo uzpůsobená k tomu, aby se dala používat jak na stolku, tak na klíně. Při celkovém pohledu seshora si tak můžeme všimnout volných míst v dolních rozích, aby se klávesnice dala bezpečně uchopit, aniž by při tom uživatel nechtěně stiskl nějaké nepatřičné tlačítko. Při bočním pohledu vyjde najevo profilování klávesnice. Ta je po obou stranách zesílena ze třech důvodů. Jednak aby nesklouzávala z nohou, potom aby se dala pohodlně uchopit a pak nesmíme zapomenout ani na nutný prostor pro čtyři AA baterie.


- klikněte pro zvětšení -

Když už mluvíme o bateriích, pak se můžeme podívat na spodní stranu klávesnice, kde kromě návodu na osvojení si některých funkcí například z televizního ovladače a nezbytného varování před nesprávným používáním klávesnice nebo baterií najdeme pod krytem v levé části pro ně místo. A aby bylo možné klávesnici i bez vyjmutí baterií zcela deaktivovat, máme zde k dipozici také posuvný přepínač s funkcí zámek.


Teď již ale ke klávesnici samotné a jejímu rozvržení. To si můžeme rozdělit na čtyři oblasti - základní obdélníková oblast s černými klávesami, nad níž jsou ve stříbrném rámečku umístěny základní funkční klávesy. A potom zde máme dvě postranní sady funkčních kláves, jejichž obdobu v podstatě najdeme i na dálkovém ovládači.


- klikněte pro zvětšení -

Hlavní pole kláves je uzpůsobeno spíše pro klasickou QWERTY klávesnici, avšak alternativní popisky pro českou QWERTZ zde také najdeme natištěnou méně výrazným odstínem šedé. Na první pohled je vidět, že místem se šetřilo, a tak rozložení kláves odpovídá spíše notebookové klávesnici než klasické ke stolnímu počítači. To ale vůbec nevadí, protože nikdo nepředpokládá, že budete na HTPC psát romány. Maximálně tak přepsat název souboru, zadat WWW adresu, apod. Zcela tak chybí i numerický blok a není poskytnuta ani náhrada přes speciální přepínací klávesu, jako tomu bývá u notebooků.Klávesy samotné jsou již z obrázků evidentně nízkozdvihové, tedy také notebookového typu a naneštěstí poměrně hlučné, což není pro určené prostředí používání nejlepší. Co se týče funkčních kláves, pak začneme s těmi nad hlavním polem. Couvající ikonka měsíce nad Escape je zde pro uspání počítače (připadně dle nastavení). Vedle ní je tlačítko s popiskem TV, které však ve výchozím nastavení nemá přiřazenu žádnou funkci.

Jak jsem se již zmiňoval klávesnice se dokáže naučit některé IR kódy z jiných dálkových ovladačů. K tomu je třeba ovladač infradiodou nastavit proti klávesnici, která má diody umístěné na pravém předním okraji za černým krytem. Dále se na klávesnici stiskne kombinace kláves i a OK (pravá strana), čímž se přepne do speciálního módu, ve kterém již jen stačí stisknout klávesu, již chceme programovat (na výběr máme tři) a následně se stiskne kýžené tlačítko na dálkovém ovladači. Po celou dobu nám světelná dioda napravo od TV tlačítka dává najevo, zda postupujeme správně, či nikoliv. Tato dioda nás ale doprovází i při ostatním používáním klávesnice, a tak si již jen pouhým pohledem můžeme ověřit, že klávesnice funguje a vysílá.Vedle stavové světelné diody máme ještě jedno podlouhlé tlačítko s piktogramem žárovky. To zapíná a vypíná funkci podsvícení kláves. Podsvíceny ale nejsou všechny, pouze postranní multimediální klávesy. A konečně, ostatní funkční tlačítka nad hlavním polem kláves vyvolávají nejpoužívanější stránky v MCE - My Music, My Radio, My Pictures, My Videos a My TV (překládat myslím netřeba).Hlavní funkce multimediálních tlačítek na levé straně pochopí snad každý na první pohled. Máme tu hlavní osmero kláves, kde horní dvě slouží pro přeskakování skladeb, kapitol u DVD a nebo u nahraného televizního pořadu přeskočení 29 vteřin (nevím proč zrovna 29, ale ostatně proč ne). Tlačítko Play je jasné. Červené tlačítko Record dokáže jedním stiskem započít s nahráváním momentálního TV pořadu a dvěma stisky sérii pořadů. Dá se také využít v kooperaci s elektronickým televizní programem. Ostatní čtyři jsou pro pozastavení přehrávání nebo rovnou zastavení a převíjení dopředu či dozadu ve třech rychlostních režimech.

Tlačítka s plusem a mínusem dokáží přepínat televizní kanály, či se pohybovat po stránkách nahoru a dolů v textu. Zbývají jen tři tlačítka pro ovládání zvuku, z nichž první dvě můžete programovat podobně jako tlačítko TV.Zde si můžete všimnou vystouplého knoflíku s názvem Pointer. Nejde o nic jiného, než o variaci na trackpoint, k němuž máme k potřebné zástupce pravého a levého tlačítka na druhé straně klávesnice. K aktivování Pointeru je však nutné jej nejdříve stlačit a až pak s ním pohybovat, a to je způsob nanejvýš nepohodlný a zároveň to je i jediná věc, která mi na klávesnici opravdu vadila.

Zbytek funkčních kláves zahrnuje další zkratkové pro vyvolání televize (Live TV), stránky s televizními záznamy (Recorded TV), programového průvodce (Electronic Programming Guide), zobrazeni DVD menu a spuštění Media Center Messenger. Klávesy se šipkami fungují překvapivě jako normální šipky a sloužít tedy k pohybu v různých menu. K tomu nám dopomáhají tlačítka OK pro potvrzení volby, Back pro krok vzad a i k vyvolání více informací o aktuální volbě. A zcela nakonec je zde tlačítko Start. To buď spustí MCE nadstavbu a v případě, že je již spuštěná, funguje klasicky a ukáže Start menu.
reklama
reklama
reklama
reklama