reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

MS Office 365: kancelář v oblacích

, , recenze
MS Office 365: kancelář v oblacích
Cloudové aplikace hýbou dnešním světem a není divu, když poskytují značné výhody. My se dnes zaměříme na Office 365, který Microsoft vytvořil jako nástupce BPOS. Zatím je k vyzkoušení nabízena pouze betaverze, ale proč si ji nevyzkoušet...
MS Office 365: kancelář v oblacích
Business Productivity Online Standard Suite (BPOS) byl jednou z prvních online služeb, kterou firma Microsoft svým zákazníkům nabídla a které nyní shrnula pod jednu velkou rodinu Microsoft Online Services. BPOS se skládá ze čtyř součástí, a to Exchange Online, SharePoint Online, Office Communications Online, Microsoft Office Live Meeting.Office 365 jako jeho nástupce má také čtyři součásti, a to Microsoft Office, Sharepoint Office, Exchange Office a Lync Office.

Microsoft Office - známá sada kancelářských aplikací pro klientské počítače (Office Professional Plus) i web (Office Web Apps)

Sharepoint Office - služba pro řízení práce s kolegy, zákazníky a partnery; zahrnuje také podnikové sociální sítě a nabízí široké možnosti přizpůsobení

Exchange Office - řešení pro e-mail, kalendář, správu kontaktů, zahrnuje antispamovou a antivirovou kontrolu a nabízí hlasovou poštu, sjednocené zasílání zpráv a archivaci

Lync Office - další online služby pro zasílání rychlých zpráv, sledování stavu a online schůzky s možností sdílení obrazovky a pořádání hlasových i videokonferencí


Cloud Computing - co si pod tím představit?


Pojem Cloud Computing se začal v médiích řádně propírat teprve nedávno, což mělo logický následek, že softwarové i hardwarové firmy o něm ve spojení se svými produkty začaly mluvit také. Samotný koncept není ale nijak nový a my můžeme pro něj použít třeba termín webové aplikace. Pod ně spadají například online e-mailové služby nebo služby pro upload, úpravy a následnou prezentaci fotografií či videí a ty jsou tu s námi již pěknou řádku let.

Cloud tedy pracuje podobně jako terminály u starých počítačů. Váš notebook, desktop, tablet, mobil či jiné zařízení v takovém případě poslouží víceméně pouze jako vstupně/výstupní zařízení, s jehož pomocí budete přes síť komunikovat se vzdáleným cloudovým serverem, který obstará vše ostatní, tedy aplikační výbavu, výpočetní výkon a úložný prostor, či jinými slovy - zdroje.

Výhody pak jsou zřejmé. Uživatel může ke svým datům přistupovat odkudkoliv, využít k tomu jakékoliv vhodné zařízení a nemusí se starat, zda má svůj dokument uložený v hlavním počítači, v pomocném netbooku či jej stále nosí v kapse na flash disku. Centralizaci dat samozřejmě dokážeme zajistit i jinými způsoby, například jejich synchronizací mezi používanými zařízeními, ovšem to není tak pohodlné a bezproblémové, jako když je budeme vždy ukládat rovnou na stejné místo. K tomu je však třeba na druhou stranu být vždy online, což něco stojí a otázkou je i rychlost přenosů dat. To zde ale zkoumat nebudeme.

Nesmazatelnou výhodou Cloudu je však nabízený výkon vzdáleného systému, jemuž možná může konkurovat váš desktop, ale tablet už ne. Zde se jako vhodný příklad nabízí například hry, které jsou a vždy byly velmi náročné na hardware a my si můžeme na slabém hardwaru zahrát i velmi náročné tituly. Zde je největším problémem propustnost datového připojení vzhledem ke streamování obrazu a také jeho zpoždění (lag) pro pohotové ovládání.

Třetí výhodu Cloudového řešení ocení především IT administrátoři ve firmách, kterým odpadne část práce s aktualizováním systému a podporou. Jelikož software fyzicky neběží na lokálních počítačích, nemusí se o něj tedy starat. Za nadstandardní služby Cloud Computingu se samozřejmě musí platit, ovšem musíme si také uvědomit, že jeho využitím odpadají také náklady, které mohou být ještě vyšší, takže v konečném důsledku ušetříme. V případě Office 365 se dá dle prezentace firmy Microsoft ušetřit na hardwaru, technické podpoře, administrativě, zálohování a dalších službách až polovina nákladů během šesti let. Samozřejmě ale velmi záleží na tom, o jakou firmu či organizaci jde a jednotlivci už musí popřemýšlet sami.


Vrstvy Cloud Computingu


Celý koncept Cloud Computingu se dělí do několika vrstev a samotné síťové spojení je realizováno pomocí protokolu TCP/IP. Jedná o různé služby působící mezi klientem a serverem, což nám už napovídá, že v podstatě jde o tradiční scénář klient-server.

Client - jedná se o váš počítač či jiné zařízení a jeho softwarovou výbavu nutnou pro komunikaci se serverem a interpretaci dat, která od něj získáváte, nebo mu zasíláte, což tedy typicky zajistí webový prohlížeč.

Application - reprezentovaná modelem SaaS (Software as a Service), čili Software jako služba (nabízená přes Internet) představuje samotné cloudové aplikace a jejich provoz. Provozovatel je koncovému uživateli zpřístupní přes Internet. Není tak třeba aplikace stahovat na klientský počítač a ani instalovat.

Platform - zde zase hovoříme o PaaS (Platform as a Service), tedy modelu Platforma jako služba. Zde slouží platformy navržené pro tvorbu i provoz aplikací v prostředí Cloud Computingu, umožní jejich testování i následné nasazení včetně hostingu. Příkladem budiž open source projekt Cloud Foundry od VMware.

Infrastructure - čtvrtou vrstvou je IaaS (Infrastructure as a Service) - Infrastruktura jako služba. Ta zajišťuje třeba formou outsourcingu pronájem zdrojů nutných pro provoz cloudového řešení, přičemž zákazníci jejich poskytovatelům platí právě na základě toho, jak moc využívali dostupné zdroje, tedy především výkon a úložný prostor.

Server - samotný hardware určený pro provoz cloudových aplikací, což jsou typicky víceprocesorové servery s datovými úložišti a příslušným operačním systémem, u nichž je možné díky vysoké flexibilitě škálovat výkon dle potřeby.

Microsoft má vzhledem k těmto vrstvám výsadní postavení díky tomu, že svou strategií zasahuje SaaS, PaaS i IaaS, takže nemusí využívat produkty třetích stran. My se nyní v krátkosti zaměříme na průběžný výsledek jeho snažení, tedy na Office 365 a ukážeme si, jak vypadá jejich prostředí a co asi tak můžeme od nich očekávat, až budou hotové.
reklama
reklama
reklama