reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

MS Touch Mouse: Windows 7 multidotykově

, , recenze
MS Touch Mouse: Windows 7 multidotykově
Microsoft si na toto léto připravil novou počítačovou myš Touch Mouse, která disponuje multidotykovou ovládací plochou, díky čemuž můžeme mluvit o podobnosti s Magic Mouse od Apple. Jejich srovnání však není namístě, zato podrobné prozkoumání Touch Mouse ano.
Kapitoly článku:
  1. MS Touch Mouse: Windows 7 multidotykově
  2. Zkušenosti z provozu a závěr
Microsoft Touch Mouse byla přímo navržena pro operační systém Windows 7, s nímž by tedy měla pracovat nejlépe, a to vzhledem k použití jejího multidotykového povrchu. Firma Microsoft na microsite popisující tuto myš uvádí, že její finální verzi předcházely 2 roky vývoje a dokonce stovky prototypů, což se až nechce věřit. Pracovaly na ní dva týmy - jeden z Redmondu pod vedením Hrvoje Benka a druhý z Cambridge (Shahram Izadi, Nicolas Villar a John Helmes), které v jeden čas zjistily, že zkouší vyvinout stejnou věc, a tak v roce 2008 spojily své síly. Firma Apple je se svou Magic Mouse předběhla již na podzim 2009, ale v tom se nebudeme patlat.Pracovníci se rozhodli pro myš s multidotykovým kapacitním povrchem a pak prý následovalo ve spolupráci s týmem Microsoft Hardware testování stovek různých tvarů, z čehož vzešel finální návrh i s enginem pro rozpoznávání gest. Mezi ta můžeme zařadit otevírání a zavírání oken s aplikacemi nebo přepínání mezi nimi. Dle toho všeho by jeden mohl usuzovat, že výsledkem musí být dokonalý produkt, což je také bezesporu cílem celého prezentovaného příběhu. My se podíváme na to, jak je to s Touch Mouse doopravdy a zda se ona léta vývoje ukáží.Že nejde o obyčejnou myš, ukazuje už její obal v podobě pěkně zpracované tvrdé papírové krabice, kterou lze otevřít a podívat se přímo na myš sedící za plastovou "výlohou" a také na to, co umí. Specifikace jsou následující:

Model
Microsoft Touch Mouse
Rozměry
120 x 62 x 37 mm
Hmotnost
80 g (bez baterií)
Senzor
Microsoft BlueTrack
Odezva
?
Rozlišení, apod.
1000 ppi
8000 FPS
Tlačítka
2x + multidotyková plocha
Rozhraní
rádiové 2,4 GHz, nanotransmitter do USB
Ergonomie
univerzální
Barva
lesklá a matná černá, bílý spodek
Kompatibilita
Obslužný software pracuje pouze s Windows 7 (32 a 64bit)


Zpracování myši


Touch Mouse není první myší od Microsoftu, která má v názvu slovo touch, tedy dotyk. Vzpomenout můžeme na mobilní model Arc Touch, který však neměl velkou dotykovou plochu na svém povrchu, ale pouze malý obdélník suplující kolečko, což už tu bylo dlouho před ní. Zajímavá byla spíš díky tomu, že jsme ji mohli narovnat, aby na cestách zabírala jen minimum místa.

Testovaná Touch Mouse však není vyloženě mobilní myší, jako spíše bezdrátovým modelem pro desktopové počítače. Moderní mobilní myš by také spíše než rádiové rozhraní využívala Bluetooth, které nepotřebuje žádný USB transmitter, který by zabíral port. Podívejme se ale už na její provedení.Microsoft pro její výrobu použil jednak lesklý bílý plast, z nějž je vyrobena základna, pak něco málo černého lesklého plastu tvořícího nepohyblivé boky a nakonec černý plast s matným povrchem tvořící celý horní kabátek i s tlačítky. Ta nejsou kvůli nutnosti vytvořit jednolitou dotykovou plochu rozdělena, což je stejné u Apple Magic Mouse. Osobně bych raději místo lesklého plastu na bocích myši viděl nějaký změkčený povrch, který by poskytl jistější úchop, ale třeba to měl jeden z oněch "stovek prototypů", který se nakonec ukázal jako nevhodný.Zpracování této myši vypadá velmi dobře, takže vysoký standard periferií Microsoft byl dodržen, což se dalo očekávat. Plasty jsou dobře a čistě opracované a tělo pevné, takže s tím můžeme být spokojeni. Vzhled už je záležitost osobního vkusu a pokud jde o ten můj, vidím před sebou elegantní myš s čistými liniemi, na níž zaujme zkosená základna v zadní části, kombinace lesklé bílé a matné černé barvy a také detaily jako drážka mezi dvěma hlavními skrytými tlačítky nebo malinká kontrolka na hřbetu, která se po zapnutí myši na chvíli rozsvítí zeleně, že baterie jsou ještě v pořádku.

Tvar Touch Mouse je univerzální, tedy vhodný stejně dobře pro leváky jako pro praváky. Její nejvyšší místo budete mít nejspíše na samotné hraně mezi prsty a dlaní a odtud dopředu se už tělo jen plynule svažuje a jeho zaoblení je velmi mírné. To kvůli tomu, abychom po něm mohli rejdit jedním či třemi prsty a snadno jimi provádět různá gesta. Dotykovou plochu pak vyznačují malé křížky, takže můžeme dobře vidět, že ta zabírá o málo více než polovinu celého vrchního povrchu.Co se týče hlavních tlačítek, pak ta jsou skryta pod celistvý plášť, z čehož osobně nejsem moc nadšený, protože z toho koukají spíše problémy, ale uvidíme později. Stisk tlačítek doprovází tlumené cvakání mikrospínačů a co se týče kladeného odporu, ten je o něco vyšší, než jsme asi u myší zvyklí, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že budeme po plášti myši kreslit prsty gesta.

Když si myšku obrátíme na záda, abychom viděli její bříško, ukáží se dva dlouhé a tenké teflony, jejichž tloušťka dává tušit, že se jen tak brzy neošoupou. Uprostřed pak máme umístěn hlavní vypínač, poblíž nějž je senzor s nezaměnitelným znakem pro Bluetrack, což jinak poznáme hned, jak zapojíme baterie a rozsvítí se modrá LED.Baterie patří pod velký panel, který obepíná tlačítko se senzorem, kam se vejdou dvě tužkové (AA) baterie. Myš ale může pracovat i s jednou, díky čemuž bude mít nižší hmotnost, ale i kratší výdrž. A nakonec je tu u spodního teflonu místo, kam můžeme bezpečně založit USB transmitter, což se hodí především na cesty.


Příslušenství


Vedle myši v našem již použitém balení seděly pouze dvě alkalické baterie AA a pak zcela vespod tištěné materiály včetně jednoduchého vícejazyčného manuálu. Ten nám vysvětlí všechna nabízená gesta a také upozorní, že pokud nám operační systém nenabídne stažení příslušného software, máme si jej sami opatřit ze stránek Microsoftu.


reklama
reklama
reklama
reklama