Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč

Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč
, , recenze
Společnost Noctua se uvedla excelentními chladiči procesorů Noctua NH-U12 a NH-U9 a pak kvalitními ventilátory NF-S12 zaměřenými na tichý provoz. Jenže zkrácené lopatky u NF-S12 si vybraly daň v podobě nižšího výkonu. A na to se má zaměřit NF-P12.
K oblíbeným
reklama
Nyní se podíváme na samotný ventilátor Noctua NF-P12 a také příslušenství, které k němu dostaneme. Balením se tento ventilátor od jiných modelů společnosti Noctua nijak neliší, samozřejmě kromě popisků. Zabalen je kvalitně v papírové krabičce a pak ještě ve dvou plastových výliscích, kde najdeme i příslušenství.


Noctua NF-P12
bez adaptérů
s L.N.A.
s U.L.N.A.
Otáčky (RPM) +/- 10 %
1300
1100
900
Průtok vzduchu (m3/h)
92,3
78,5
63,4
Statický Tlak (mm H2O)
1,68
1,43
1,21
Hlučnost (dBA)
19,8
16,9
12,6
Napětí / Proud
12 V / 0,09 A
MTBF
> 150.000 h

Ihned nás po uchopení ventilátoru do ruky zaujme jeho hmotnost, která činí 170 g. Je to dáno větším počtem lopatek, než mají 120mm ventilátory obvykle a také masivním plastem. Rámeček je zde lehce narůžovělý a rotor naopak hnědý, na což jsme u ventilátorů Noctua zvyklí.Na obrázcích si můžete dobře všimnout veškerých prvků. o nichž výrobce hovoří a především dvojic zářezů na každé z devíti lopatek, které mají snižovat turbulence, a tím i aerodynamický hluk. NF-P12 je na první pohled zpracován kvalitně, což můžeme vidět především na plastech, hladkém spojení listů se středovým krytem motorku, atp. Co se týče tvaru lopatek a jejich naklonění, pak zde bych je až tak inovativní neviděl. Kromě oněch zářezů jsou v podstatě identické s lopatkami ventilátorů jako Nexus Real Silent, apod.Pokud se podíváme na lopatky a jejich náběžné hrany blíže, shledáme, že mají miniaturní otřepy, což sice není žádná tragédie, ale raději bych je viděl zakulacené. Co však není, může s přispěním brusného papíru být, ale je třeba dávat pozor na porušení rovnováhy rotoru. Ventilátor je jinak napájen flexovaným, cca 40 cm dlouhým kabelem s třípinovou koncovkou. Na tu je možno aplikovat ještě dva osmicentimetrové kabely, z nichž každý obsahuje odpor pro snížení otáček z 1300 RPM na 1100, respektive 900 RPM. Noctua je nazývá L.N.A. a U.L.N.A. (Low Noise Adaptor a Ultra Low Noise Adaptor).


- klikněte pro zvětšení -

Mezi příslušenstvím tedy najdeme zmíněné dva adaptéry, ale vedle toho i další příslušenství v podobě redukce na napájení pomocí průchozího Peripheral Power konektoru a v samostatném sáčku také čtyři řezné šroubky pro upevnění na skříň.Kromě těchto šroubků však můžete využít také dodávané silikonové sloupky, jež jednoduše nasadíte na otvory ve ventilátoru a silou protáhnete tak, aby se usadily. Nemusíte se ani bát o něco více zatáhnout; sloupky vydrží více, než na co vypadají.reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře