reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč

14.1.2008, Jan Vítek, recenze
Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč
Společnost Noctua se uvedla excelentními chladiči procesorů Noctua NH-U12 a NH-U9 a pak kvalitními ventilátory NF-S12 zaměřenými na tichý provoz. Jenže zkrácené lopatky u NF-S12 si vybraly daň v podobě nižšího výkonu. A na to se má zaměřit NF-P12.
Nyní se podíváme na samotný ventilátor Noctua NF-P12 a také příslušenství, které k němu dostaneme. Balením se tento ventilátor od jiných modelů společnosti Noctua nijak neliší, samozřejmě kromě popisků. Zabalen je kvalitně v papírové krabičce a pak ještě ve dvou plastových výliscích, kde najdeme i příslušenství.


Noctua NF-P12
bez adaptérů
s L.N.A.
s U.L.N.A.
Otáčky (RPM) +/- 10 %
1300
1100
900
Průtok vzduchu (m3/h)
92,3
78,5
63,4
Statický Tlak (mm H2O)
1,68
1,43
1,21
Hlučnost (dBA)
19,8
16,9
12,6
Napětí / Proud
12 V / 0,09 A
MTBF
> 150.000 h

Ihned nás po uchopení ventilátoru do ruky zaujme jeho hmotnost, která činí 170 g. Je to dáno větším počtem lopatek, než mají 120mm ventilátory obvykle a také masivním plastem. Rámeček je zde lehce narůžovělý a rotor naopak hnědý, na což jsme u ventilátorů Noctua zvyklí.Na obrázcích si můžete dobře všimnout veškerých prvků. o nichž výrobce hovoří a především dvojic zářezů na každé z devíti lopatek, které mají snižovat turbulence, a tím i aerodynamický hluk. NF-P12 je na první pohled zpracován kvalitně, což můžeme vidět především na plastech, hladkém spojení listů se středovým krytem motorku, atp. Co se týče tvaru lopatek a jejich naklonění, pak zde bych je až tak inovativní neviděl. Kromě oněch zářezů jsou v podstatě identické s lopatkami ventilátorů jako Nexus Real Silent, apod.Pokud se podíváme na lopatky a jejich náběžné hrany blíže, shledáme, že mají miniaturní otřepy, což sice není žádná tragédie, ale raději bych je viděl zakulacené. Co však není, může s přispěním brusného papíru být, ale je třeba dávat pozor na porušení rovnováhy rotoru. Ventilátor je jinak napájen flexovaným, cca 40 cm dlouhým kabelem s třípinovou koncovkou. Na tu je možno aplikovat ještě dva osmicentimetrové kabely, z nichž každý obsahuje odpor pro snížení otáček z 1300 RPM na 1100, respektive 900 RPM. Noctua je nazývá L.N.A. a U.L.N.A. (Low Noise Adaptor a Ultra Low Noise Adaptor).


- klikněte pro zvětšení -

Mezi příslušenstvím tedy najdeme zmíněné dva adaptéry, ale vedle toho i další příslušenství v podobě redukce na napájení pomocí průchozího Peripheral Power konektoru a v samostatném sáčku také čtyři řezné šroubky pro upevnění na skříň.Kromě těchto šroubků však můžete využít také dodávané silikonové sloupky, jež jednoduše nasadíte na otvory ve ventilátoru a silou protáhnete tak, aby se usadily. Nemusíte se ani bát o něco více zatáhnout; sloupky vydrží více, než na co vypadají.

Zprávy Google - zde můžete nastavit sledování magazínu Svět hardware.
reklama
reklama