reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Nokia N95 – tisíc a jedna věc do kapsy

, , recenze
Nokia N95 – tisíc a jedna věc do kapsy
Smartphony založené na Symbianu chrlí finská Nokia jako na běžícím pásu, model N95 však trochu vybočuje. Pokud pomineme fakt, že jde o nejvybavenější chytrý telefon Nokie současnosti, zjistíme, že smartphone provází rozsáhlá reklamní kampaň snažící se přesvědčit veřejnost o tom, že jde o "velmi osobní počítač", který zvládne takřka cokoliv. Je tomu opravdu tak a Nokia N95 strčí konkurenci hravě do kapsy, či se jedná "jen" o další průměrný smartphone?
Kapitoly článku:
  1. Nokia N95 – tisíc a jedna věc do kapsy
  2. Telefonování, zprávy
  3. PC Suite
  4. Webový prohlížeč
  5. PIM
  6. Fotoaparát

Design


Vzhled smartphonu Nokia N95 se nijak zásadně neliší od předchozích modelů. Pokud srovnáme Nokii N95 např. se starší N70, tak zjistíme, že jsou si velmi podobné a laik může mít problémy oba přístroje od sebe odlišit.

Co se týče barevného ladění nového smartphonu, jde o věc čistě subjektivní, nám se však decentní kombinace stříbrné kolem displeje a tmavě fialové barvy na zadní straně a bocích velmi líbila.

Srovnání velikosti s Qtekem 8310

V zavřeném stavu zabírá většinu přední části 2,6" LCD displej o rozlišení 240 x 320 bodů. Rozlišení je stejné jako u vybavenějších smartphonů s Windows Mobile a velké části PDA a komunikátorů s týmž systémem. Pod displejem najdete 13 ovládacích tlačítek. Čočka fotoaparátu s podporou rozlišení max. 352 x 288, dioda a sluchátko se nachází nad displejem smartphonu.

Na pravém boku Nokie se nachází reproduktor, tlačítko s 2 šipkami a dvojice tlačítek pro spouštění programů – fotoaparátu a aplikace pro práci s multimediálním obsahem (prohlížení obrázků atp.)

Ani levá strana smartphonu není nezajímavá. Ukrývá se tu slot pro microSD kartu zajištěný záslepkou, dále audio výstup jack 3,5 mm (tj. konektor známý např. z MP3 přehrávačů) a infračervený port a reproduktor. Pokud právě chcete namítnout, že o reproduktoru jsme již mluvili v souvislosti s pravou boční stěnou, pak máte pravdu. Nokia N95 je totiž jedním z mála mobilních zařízení, které je vybaveno stereo reproduktory, takže na každém boku najdete jeden.

Smartphone je vybaven dvěma konektory, které se nachází na obvyklém místě, tj. ve spodní části přístroje. Nabíjecí konektor je typický "nokiácký", tj. kulatý. Vedle je také miniUSB konektor pro připojení kabelu pro synchronizaci se stolním počítačem. Uživatelé zvyklí na jiné přístroje, např. na chytré telefony telefony s Windows Mobile, budou možná zklamáni, protože miniUSB rozhraní slouží opravdu jen pro synchronizaci s PC a přenos dat, nikoliv pro nabíjení.
Velmi zajímavý je pohled na zadní část smartphonu. Kromě krytu akumulátoru, který sedí pevně na svém místě a nevrže, zde najdeme čočku pětimegapixelového fotoaparátu s optikou Carl Zeiss a přisvětlovací diodu. Fotografickým schopnostem přístroje se budeme věnovat v samostatné kapitole.
Ovládání


V zavřeném stavu padne přístroj docela přirozeně do dlaně. Pokud Nokii držíte v pravé ruce, pak budete mít pod palcem klávesu se šipkami. Nokia N95 je vysouvací konstrukce. Vzhledem k obvyklému způsobu držení přístroje se vysouvá část s displejem a ovládacími tlačítky. Vysunutím nahoru se odkryje numerická klávesnice, posunutím části s displejem dolů se objeví čtveřice tlačítek pro ovládání hudebního přehrávače. Ovládání vysouvacího mechanismu není náročné na sílu, takže je možno používat jen jednu ruku, ba dokonce postačí palec. Mnoho uživatelů má k podobným konstrukcím nedůvěru, vzpomeňme např. na Palm Tungsten T3, u kterého občas docházelo k samočinnému zasouvání. Odpověď na otázku, zda podobný osud čeká i smartphone od Nokie, přinese až čas. Vzhledem k tomu, že oproti zmíněnému Palmu Nokie nemá boční šroubky, jejichž případné uvolnění by umožnilo samočinné zasouvání telefonu, nebude nejspíše nechtěný pohyb slideru závadou, která by tuto Nokii masově postihla.


Pro odkrytí numerické klávesnice postačí jemně palcem zatlačit na spodní hranu přístroje a naskytne se vám pohled na modře podsvícená tlačítka, zapnutí podsvícení je řízeno senzorem. Tlačítka svou velikostí přibližně odpovídají tlačítkům např. na Qteku 8310. Ve srovnání s ním nejsou však tlačítka Nokie obdélníkovitého tvaru, ale sledují moderní trend a jednotlivé řady kláves jsou prohnuté, jak si můžete všimnout na přiložených fotografiích. Tlačítka nejsou plochá, jejich střed je trochu vystouplý. Zdvih tlačítek není velký. Přes prvotní obavy, vyvolané zejména nízkým zdvihem a vystoupnutím se na klávesnici píše dobře i bez použití systému T9.
Pokud jste zvyklí psát na klávesnici telefonu bříškem palce, pak vám může konstrukce Nokie N95 přinést určité problémy. Díky vysouvacímu mechanismu je nad horní řadou kláves jen několik milimetrů místa, takže prsty mohou narážet do vysunuté části, což sice psaní v zásadě neztěžuje, ale příjemné to také není. Vzhledem k vystouplé střední části každé klávesy není příliš pohodlné psát na klávesnici Nokie nehtem, neboť vaše prsty budou ze středu tlačítek sklouzávat.
Z výše uvedených odstavců se může zdát, že Nokia N95 není přístroj vhodný pro vášnivé SMSkáře. Díky poněkud specifičtější konstrukci klávesnice je třeba si na způsob psaní zvyknout, což v počátcích může činit určité problémy, ale pokud budete Nokii den dva usilovně používat, zjistíte, že po malé úpravě způsobu zadávání znaků je možno i na Nokii N95 dosahovat uspokojivých výsledků při psaní.

Rozbor numerické klávesnice máme úspěšně za sebou, pojďme se podívat na sadu funkčních kláves. Ovládací tlačítka najdete cca 1 cm pod spodní hranou displeje. Jde o celkem 13 tlačítek, přičemž ve středu se nachází čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. Tento D-Pad je orámován stříbrným oválem, který však neslouží jen pro parádu, neb se skládá ze šesti důležitých tlačítek. Po obou stranách D-Padu najdete tlačítka pro vstup do menu. To levé umožňuje vstup do menu, stisk pravého tlačítka zobrazí uživatelskou nabídku, která se od klasického menu liší počtem položek i grafickým provedením.

Základem ovládání Nokie N95 je dvojice tlačítek přímo pod displejem. Význam těchto kláves je proměnlivý. Co stisk dané klávesy způsobí poznáte podle toho, že se v liště ve spodní části displeje zobrazuje význam. V pohotovostním stavu se stiskem levé klávesy dostanete do zpráv, pravé tlačítko je vyhrazeno přístupu k portálu Vodafone live!, kde najdete zpravodajství, hry atp (Pozn.: Přístroje prodávané mimo distribuční kanály Vodafonu by měly mít levé tlačítko volné pro přiřazení některé aplikace). D-Pad dobře poslouží při pohybu jak v menu, tak i na domovské obrazovce a také při potvrzování voleb. V oblasti pod displejem nechybí ani červené a zelené sluchátko, i když v podání Nokie se symboly na tlačítkách sluchátkům nepodobají ani za mák, přesto díky barevnému odlišení je funkce tlačítek zřejmá. Stiskem zeleného sluchátko vstoupíte do seznamu volaných čísel, přijatých a nepřijatých hovorů. Zelené sluchátko rovněž vytočí zadané telefonní číslo a během telefonátu hovor přidrží. Tlačítko se symbolem červeného sluchátka odmítne hovor, během telefonátu slouží k ukončení hovoru. Pro přidržení hovoru stačí dlouze stisknout zelené sluchátko.

Některá tlačítka mají více funkcí, např. při delším podržení klávesy pro vstup do menu se objeví správce běžících programů. Bohužel umožňuje pouze aplikace přepínat, nikoli je ukončovat a ani ukončit všechny spuštěné programy naráz.

Ještě jsme se nezmínili o klávese C. Ta během psaní textu maže již napsané znaky, není ale možné delším podržením smazat kompletní text. V menu tlačítko C slouží k odstranění nainstalovaných aplikací. Pak tu máme ještě tlačítko s obrázkem tužky. To na domovské obrazovce nemá žádnou funkci, ale při psaní SMS, e-mailu atp. se používá k zobrazení menu umožňující vkládat symboly, vybrat jazyk či nastavit systém T9.

Naprostá většina ovládacích tlačítek vystupuje o několik milimetrů nad okolí, jen obě tlačítka pro vstup do menu (tj. ta po pravé a levé straně D-Padu) jsou na stejné úrovni. Někteří uživatelé nemají D-Pad příliš v lásce. Tvrdí, že se špatně ovládá a že často tisknete jiné klávesy, než máte v úmyslu. D-Padu u Nokie N95 je navržen dobře, tlačítka jsou dostatečně rozměrná a je možno s nimi pracovat pouze po hmatu. Během několikadenního používání přístroje jsme nenalezly zásadní výhrady ke klávesnici, jen tlačítko C a klávesa se symbolem tužky se kvůli malým rozměrům tisknou hůře a dochází tak k překlepům.

Ještě jedno tlačítko jsme nechali bez povšimnutí. Jde o klávesu na vrchu přístroje. Krátkým stiskem vyvoláte menu nabízející změnu profilu a vypnutí smartphonu. Dlouhý stisk tohoto tlačítka telefon bez ptaní vypne. Tato klávesa nijak nevyčnívá, je dokonce dokonce několik milimetrů zapuštěna do těla Nokie, aby se zamezilo nechtěnému vypnutí.Displej


Úhlopříčka displeje činí 2,6", rozlišení je 240 x 320 bodů. Výrobce zaslouží pochvalu za opravdu rovnoměrné podsvícení, z Nokie N95 by si v tomto směru měly vzít příklad konkurenční firmy. Podsvícení displeje lze nastavit v celkem pěti krocích, nejnižší hodnota je použitelná pro práci v úplné tmě. Za slunných letních dnů stačí podsvícení displeje zvýšit alespoň na 50 % a displej bude čitelný i na slunci.


reklama
reklama
reklama
reklama