reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NZXT Phantom: rudý borec

18.10.2011, Jan Vítek, recenze
NZXT Phantom: rudý borec
Společnost NZXT je již zavedený výrobce skříní a jiného počítačového příslušenství a právě z její série Crafted pochází zajímavě a neobvykle tvarovaná skříň Phantom, kterou nyní prozkoumáme. Dorazila k nám červená verze, jež ale není jediná na trhu.
Skříň NZXT Phanom můžeme zařadit mezi velké věže (Bit Tower), čemuž napovídají už její rozměry 222 x 541 x 624 mm a hmotnost 11 kg. Především jde ale o vnitřní prostor pro komponenty, jako například základní desku, jež může být formátu až Extended ATX. Phantom je také zvláštní v tom, že se dodává v několika barevných verzích, a to bílé, černé, červené, červeno-bílé a nedávno byla uvedena také růžová.- klikněte pro zvětšení -


Sám výrobce u této skříně vyzdvihuje chladicí systém složený ze sedmi minimálně 120mm ventilátorů, z nichž můžeme až pět ovládat pomocí dodávaného regulátoru. Dále máme být potěšeni snadnou instalací komponent, kam budou bezpochyby patřit různé mechanismy pro rychlé upevnění mechanik, apod. A pak tu máme také možnost vypnout LED podsvícení ventilátorů, k dispozici bude port eSATA a různé gumové prvky pro tlumení vibrací.Tato skříň přišla zabalena ve velké černé krabici, kde byla chráněna pomocí měkkých pěnových bloků a následně měla na sobě navlečený igelitový vak, pod ním další měkký vak a ještě navíc byly plastové části opatřeny přilnavými fóliemi. Díky tomu všemu přišel Phantom bez škrábnutí.


Model
NZXT Phantom
Rozměry
222 x 541 x 624 mm (Š, V, H)
Hmotnost
11 kg
Materiál
0,8mm SECC, plast, perforovaný plech
Kompatibilita
ATX, E-ATX, mATX, ITX
Šachty
5x 5,25"
7x 3,5/2,5" interní
Přední I/O panel
2x USB 2.0, 1x eSATA, 1x Audio IN/OUT
Sloty
7x
Chlazení
2x 120 mm (v bočnici)
1x 120 mm (vzadu)
1x 200 mm (nahoře, Blue LED)
1x 120/140 mm (vpředu, volitelně)
1x 200 mm (nahoře, volitelně)
1x 230 / 200 mm (v bočnici, volitelně)
5x regulátor ventilátorů, max. 20W na kanál
Verze
černá
bílá
červená
červeno-bílá
růžová


Dle specifikací tedy jde o masivní skříň, která bude vhodná pro obsáhlou počítačovou sestavu se základní deskou formátu ATX či rovnou Extended ATX. Sice podporuje i menší formáty, ale je jasné, že člověk, který by chtěl Phantom provozovat se základní deskou Mini ITX, by měl být zbaven svéprávnosti.

K dispozici budeme mít také mnoho pozic pro mechaniky a pevné disky, přičemž těch mechanikových je na dnešní dobu možná až příliš. Na druhou stranu se dají využít také pro pevné disky, jež uzavřeme v některém z dnes nabízených boxů pro tlumení hluku. Příkladem za všechny budiž starý dobrý Silentmaxx HD Silencer.

Co se týče systému chlazení, pak v ceně skříně je také čtveřice ventilátorů - dva boční 120mm, jeden zadní stejné velikosti a vrchní 200mm s modrými LED.


Zpracování skříně


Nyní se již podíváme na Phantoma z vnějšího pohledu. Jedná se o skříň, jejíž design se v žádném případě nedá označit za minimalistický, to spíše naopak. K nám dorazil model vyvedení v sytě červené barvě, která dobře kontrastuje s černými mřížkami a jinými prvky. Jisté je, že takovéto provedení se v žádném případě nebude hodit do barevně nevýrazné místnosti, neboť tam by působila jako pěst na oko. K dispozici ale máme i jiné verze, třeba tradiční černou nebo elegantní bílou.

NZXT u svého Phantomu evidentně vsadilo také na tvarovou nesouměrnost a především ostré hrany, které sem tam doplní oblá část. Ta nejvýraznější je přímo na vrcholu čela skříně a právě ta bude nejvíce na očích. A hned pod ní máme dvířka připomínající štít, pod nimiž máme pět externích pozic pro 5,25" mechaniky vybavených snadno odpojitelnými záslepkami z perforovaného plechu. Ty bohužel nejsou vyloženy molitanem pro zachytávání jemnějšího prachu, ovšem pravda je, že přiklopená dvířka je stejně přiškrtí, takže moc vzduchu přes ně proudit nebude.

To už se ho bude dovnitř dostávat daleko více skrz spodní trojúhelníkový průduch krytý tím samým plechem, který také nemá jemnější filtr. Pak by ale nebyl vidět přední ventilátor, který však v základním balení není přítomen. Můžete si jej tedy dokoupit sami. Toto ale není jediné místo v předním panelu, kudy se bude dovnitř snadno dostávat vzduch. Stejně jako u jiných skříních je totiž přední panel vespodu vykrojen, aby mohl hezky vysávat vzduch od podlahy, což sice není vzhledem k prachu zrovna nejlepší, ale na druhou stranu je Phantom jen malinký kousek nad zemí, takže i na tenčím koberci se spodní průduch snadno ucpe.
- co nejvíce otevřená dvířka; jejich pant nelze přesunout na levou stranu -


Dvířka jsou stejně jako ostatní tvarované části vyrobena z pevného a tvrdého plastu, přičemž výrobce nezapomněl ani na tlumení vibrací. Vybavil proto nejen tato dvířka, ale také celé plastové panely vepředu a nahoře měkkými podložkami, jež by měly zamezit nepříjemným pazvukům vzniklým jejich rezonancí.

Veškerá tlačítka, konektory a ostatní prvky se nachází na vrchním panelu. V jeho levé části máme jednak až nebezpečně dobře přístupná tlačítka Power a Reset, jejichž stisk je navíc velmi mělký. Za nimi jsou pak dvě šikmé a podlouhlé kontrolky (stav počítače, práce pevných disků) a v mírně zapuštěném černém panýlku pak jsou veškerá dostupná rozhraní. Jedná se o audio (2x 3,5mm jack) pro sluchátka a mikrofon, eSATA a dva porty USB, bohužel stále verze 2.0.

Na opačné straně pak je již zmiňovaný pětikanálový regulátor otáček ventilátorů, přičemž jeden kanál zvládne dle výrobce zkrotit i 20 W, což je více než dost. Samotná regulace se provádí posouváním jezdců po krátké dráze, přičemž každý kanál má také svou LED kontrolku (veškeré LED zde jsou modré barvy).
- klikněte pro zvětšení -


Přesuneme se již k levé bočnici, která nám nabídne zajímavý pohled na dva 120mm ventilátory v netradiční poloze. Ty jsou totiž nastraženy tak, aby mohly přímo ofukovat pevné disky v 3,5" šachtách, takže je již jasné, proč NZXT nezařadil do výbavy jinak běžné přední ventilátory. Tento systém představila jako první tuším společnost Chieftec a je třeba poukázat na to, že výhodou v tomto případě je snadnější průchod vzduchu skrz diskové šachty, které jsou jako obvykle otočeny o 90°. Přední ventilátorovou pozici tak budeme moci klidně nechat prázdnou a využít tyto dva (či snad jen jeden) ventilátory, jimž budou nejspíše stačit nízké otáčky regulované pomocí vrchního panelu. Toto se tedy firmě NZXT povedlo.

Vedle dvojice 120mm ventilátorů nese levá bočnice ještě jednu, kterou můžeme využít jen tak pro nabírání čerstvého vzduchu. Ovšem tomu můžeme také pomoci instalací 200/230mm ventilátoru. Zde je třeba upozornit, že firma NZXT garantuje kompatibilitu pouze s vlastní řadou FN 200RB, takže jiné by se nemusely vejít či lícovat s montážními otvory.
- klikněte pro zvětšení -


Pravá bočnice má v sobě pochopitelně také otvor krytý perforovaným plechem, neboť vzduch nasávaný bočními 120mm ventilátory do diskových šachet musí také někudy proudit ven. Všimněte si také, že bočnice jsou zajištěny třemi šroubky, což není výsledek přehnané starostlivosti výrobce o jejich bezpečné uchycení, ale důsledek použití zámků pro jejich pohodlné a rychlé připevnění.

Na zadní straně narazíme na velmi dobře známé rozložení a také můžeme vidět, že Phantom je velmi široký, což je ostatně nutné k tomu, aby mohl dobře využít boční ventilátory a ty se vzájemně neomezovaly s pevnými disky. Napájecí zdroj bude evidentně možné nainstalovat ventilátorem vzhůru i dolů, nechybí ani dnes tolik oblíbené otvory pro hadičky vodního chlazení (případně kabely) v počtu čtyř a jediné, co je neobvyklé, je malé černé tlačítko nahoře vlevo. Tím budeme vypínat modré LED podsvícení horního ventilátoru (ostatní dodávané jsou bez diod).

Co mě však zklamalo, byl pohled na rošt zadního ventilátoru, který je však na rozdíl od toho, co najdeme pod zdrojem, ještě velmi dobře zpracován. Nevím, proč výrobce nemohl vymyslet prodyšnější mřížku, ale na druhou stranu nebude situace tak špatná, protože pokud máte jen trochu kvalitní zdroj (nejlépe s certifikací 80 Plus - alespoň tou základní), pak nebude zapotřebí jej chladit tak silným proudem vzduchu. Zdroj bude navíc postaven na vysokých gumových podložkách, jež můžete vidět skrz otvor, takže nebude mřížkou vyloženě ucpán.

V případě zadního roštu je problém pouze ten, že mřížka je příliš silná, ale také aspoň není nalepena přímo na ventilátoru. Naopak v případě vrchního ventilátoru i volné pozice vedle něj se v NZXT pochlapili. Ventilátory totiž nebudou nijak omezovány nadbytečnými mřížkami, pouze seshora budou samozřejmě přikryty, a to vrchním zkoseným panelem, jehož perforovaný plech je však pět i více centimetrů vzdálen, takže je tu dostatek prostoru pro proudění vzduchu.
- klikněte pro zvětšení -


Když se pak podíváme na dno této skříně, odhalíme příhodně umístěný prachový filtr, jenž drží za své čtyři rohy. Abyste ho tedy vyjmuli, budete muset skříň povalit, což trošku ztěžuje údržbu, ale zase to nebudete dělat každý den. Jasně jsou také vidět místa, skrz něž bude dovnitř proudit vzduch a také se tu ukazují další průduchy přímo pod diskovými šachtami. Podlouhlé podstavce skříně jsou mimochodem opatřeny gumovými podložkami.
- klikněte pro zvětšení -
reklama