reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

OCZ RevoDrive Hybrid: SSD i HDD na kartě

, , recenze
OCZ RevoDrive Hybrid: SSD i HDD na kartě
Po recenzi vysoce výkonného SSD na kartě RevoDrive 3 X2 od společnosti OCZ Technology si dnes představíme také úložné zařízení v podobě PC karty, které však bude kombinovat SSD a klasický pevný disk. O naši přízeň se tak bude ucházet RevoDrive Hybrid.
OCZ RevoDrive Hybrid: SSD i HDD na kartě
Nové karty RevoDrive Hybrid kombinující Solid State Drive (SSD) a Hard Disk Drive (HDD) byly firmou OCZ Technology představeny na začátku letošního září, tedy nedlouho po již testovaných RevoDrive 3 X2. Jejich výhoda je naprosto zřejmá - dosahují své vysoké kapacity především díky 1TB pevnému disku, takže cena za úložnou kapacitu je o mnoho příznivější než u RevoDrive 3 X2 využívajícího pouze elektronické paměti. Na druhou stranu tu paměti NAND Flash o celkové kapacitě 128 GB fungují pouze coby vyrovnávací paměť, kam se ukládají často využívaná data. Je tedy jasné, že výkon zde bude velmi záviset na způsobu využití, což nám velmi ztíží testování.
S řadou RevoDrive máme také spojenou VCA (Virtualized Controller Architecture) verze 2.0. což je architektura, která nahradila v předchozích verzích používaná pole RAID a ta nebude chybět ani u RevoDrive Hybrid. VCA 2.0 pochází přímo od společnosti OCZ a postarat se má o dosažení vysokého výkonu a také by měla zajistit spolehlivost i při výpadku napájení. Jejímu popisu jsme se věnovali v minulé recenzi modelu RevoDrive 3 X2, jenž mimochodem stejně jako dnes testovaný RevoDrive Hybrid využívá kontroler OCZ SuperScale, o němž se tam dočtete také, k čemuž patří také kontrolery SandForce 2281. Ty má ale model Hybrid pouze dva namísto čtyř u RevoDrive 3 X2.

Hybridní disk k nám přišel v modro-bílé krabici, kde byl dobře chráněn pevným papírovým obalem i pěnovým materiálem. Specifikace jsou:


Model
OCZ RevoDrive Hybrid - 1 TB (RVDHY-FH-1T)
Paměti
25nm MLC NAND Flash - 128 GB
Kontroler
OCZ SuperScale
2x SandForce 2281
Rozhraní
PCI Express 2.0 x4
Datová propustnost
910 MB/s - čtení (290 MB/s*)
810 MB/s - zápis (130 MB/s*)
Náhodné čtení/zápis 4 kB dat
30 500 IOPS při čtení *
32 000 IOPS při zápisu *
Spotřeba
8,1 W v klidu
10 W při aktivitě
Pevný disk
kapacita 1 TB
otáčky 5 400 RPM
původní výrobce Toshiba
Ostatní
monitorování S.M.A.R.T.
128-bit & 256-bit AES
MTBF 600 000 hodin
ECC recovery - až 55 opravitelných bitů 512B sector (BCH)
TRIM/SCSI Unmap
Rozměry a hmotnost
167,6 x 98,4 x 22,2 mm
289 g
*/ přenos nekomprimovatelných dat měřený pomocí AS-SSD (64 threadů)


Samotná karta je plné velikosti, respektive výšky a zabere jeden slot, i když disk už téměř zasahuje do prostoru další karty. Určena je pro rozhraní PCI Express 2.0 x4, ovšem vzhledem k povaze tohoto rozhraní bude možné stejně tak dobře použít i sloty x8 a x16. Použít rozhraní PCI Express bylo nutné, neboť na takovou datovou propustnost by dnešní verze rozhraní SATA ani SAS vůbec nestačily, neboť ty zvládnou maximálně "pouze" 600 MB/s.

Celková kapacita se nesčítá z kapacit pevného disku a SSD, ale určuje se právě podle kapacity pevného disku, což napovídá, že data uložená na SSD zůstávají také na něm. Ovšem o tuto součinnost se postará "cachovací" software Dataplex od společnosti Nvelo, k němuž dostaneme příslušný licenční klíč.

OCZ nám také na RevoDrive Hybrid poskytne tříletou záruku a bezplatnou technickou podporu.


Zpracování SSD


OCZ RevoDrive Hybrid je v podobě karty pro rozhraní PCI Express 2.0 x4, kterou pouze zastrčíme do slotu a instalaci máme z hardwarového hlediska hotovou. Dále je nutné si stáhnout obslužný software Dataplex, který je k dispozici pouze pro Windows 7 (32 a 64bitové verze). Tento software pak má sám určovat způsob využití dostupné elektronické paměti. Ve zkratce se dá říci, že často využívaná data jsou uložena také na SSD, zatímco ostatní zůstávají pouze na HDD. Dle materiálů OCZ toto chování určují algoritmy analyzující způsob využití celého úložného zařízení, což už dále není rozvedeno.
- klikněte pro zvětšení -


Samotná karta tvořící toto SSD má dvě patra, respektive dvě PCB spojené můstkem. Základní část s děrovanou záslepkou na sobě nese kontroler OCZ Superscale schovaný pod černým pasivem a pak jsou pod druhým PCB schované dva kontrolery SandForce 2281 a také samotné paměti NAND Flash umístěné z obou stran. Stejné plošné spoje jsou ale také základem pro 480GB RevoDrive 3 X2, takže je jasné, že RevoDrive Hybrid s pouze 128 GB paměti nebude mít osazena všechna místa. Na jedné straně jsou zde tedy pouze 4 čipy a na opačné straně 12.
- klikněte pro zvětšení -


Vrchní PCB pak kromě drobnějších součástek nese už pouze 1TB disk o velikosti 2,5", u nějž výrobce pak prozradil jen otáčky 5400 RPM. Ze samotného štítku se jen dozvíme, že původním výrobcem je společnost Toshiba a že pochází z Filipín.


Příslušenství


V balení najdeme kromě samotné karty už jen malý manuál popisující instalaci a již klasickou vychloubačnou samolepku.

A nyní se již pojďme zabývat výkonem a možnostmi SSD RevoDrive Hybrid.
reklama
reklama
reklama