Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Panasonic Toughbook: mobilní drsňák

13.12.2011, Jan Vítek, recenze
Panasonic Toughbook: mobilní drsňák
Společnost Panasonic nám poskytla exemplář své známé řady Toughbook, který zaujme především uživatele vyžadující vysokou odolnost a dlouhou výdrž na baterie. Pojďme se tedy podívat, jak si stojí model CF-53 představující střední třídu mezi Toughbooky.
Řada notebooků Panasonic Toughbook je již velmi dlouho známá po celém světě a dnes nejde pouze o modely určené vyloženě do terénu, ale také o speciální zdravotnické tablety, odolné notebooky pro businessmany, nebo Toughbooky nabízející kompromis (řada Semi Ruggedized), kam patří i náš model CF-53. Ten má dle slov svého výrobce poskytnout kvalitní a výkonnou základnu pro mobilní práci, která vyžaduje mít k dispozici řadu různých možností pro komunikaci.- klikněte pro zvětšení -

Modely Toughbook CF-53 se dělí na základní verzi a verzi vybavenou dotykovým displejem (CF-53 Touchscreen), jenž slibuje i dobrou čitelnost na přímém slunci. K nám dorazila základní verze chlubící se vysokou odolností díky víku z hořčíkové slitiny a jiným pevným materiálům, jež mají odolat i při pádu z výšky 76 cm a chrání i důležitá rozhraní, snadno vyjímatelným pevným diskem v pouzdře chránícím jej proti otřesům s využitím speciálních polymerů a pak také mimo jiné i dlouhou výdrží baterie Road Warrior, která na jedno nabití má poskytnout až 10 hodin práce dle Mobile Mark 2007.Notebook přišel v prosté hnědé krabici, kde kromě něj a nezbytného příslušenství nebylo vůbec nic. On sám ale nabídne dost k prozkoumání, což dobře osvětlí již tabulka se specifikacemi:

Model
Panasonic Toughbook CF-53AACZGF4
Procesor
Intel Core i5-2520M vPro
Frekvence apod.
2,5 GHz (3,2 GHz Turbo), 4 MB Smart Cache, 35W TDP
Čipová sada
Intel QM67 Express
RAM
4 GB DDR3-1333 MHz (max. 8 GB)
HDD
320 GB - Hitachi HTS543232A7A384
Úhlopříčka displeje
14" s LED podsvícením, matný povrch
Rozlišení displeje
1366 x 768 (WXGA)
Grafická karta
Intel HD Graphics 3000
Zvuková karta
Realtek High Definition Audio
Intel Display Audio
Mechanika
DVDRAM DS-8A5SH
Reproduktory
stereo
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm pro sluchátka a mikrofon
Polohovací zařízení
touchpad + dvě tlačítka
USB/eSATA
2x USB 2.0, 1x USB 3.0
Výstup na externí monitor
D-Sub, HDMI
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
Express Card /54 a /34
PCMCIA Type I + Type 2
FireWire (IEEE 1394)
ano (volitelný)
Čtečka karet
SD/SDHX/SDXC
Bluetooth
Bluetooth 2.1 + EDR
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Advanced-N 6205
Modem
F5521gw Mobile Broadband Modem
LAN
Intel 82579LM Gigabit (10/100/1000 NIC) + druhý volitelný
Webkamera
1,3Mpix (volitelná)
Speciální výbava
dokovací konektor (100pinový)
TPM 1.2
Mobilní Broadband HSPA+ (až 21 Mbps)
čtečka otisků prstů (volitelná)
čtečka Smart Card (volitelná)
sériový port
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
Li-Ion, CF-VZSU71U ("road warrior" 9článková, 10,8 V, 6750 mAh)
Deklarovaná výdrž baterie
až 10 hodin
Rozměry
341 x 281 x 48-55 mm (včetně madla)
Hmotnost
2,65 kg
Operační systém
Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Vybavení tohoto notebooku je velmi široké, ovšem zase od něj nemůžeme očekávat nad poměry vysoký výkon, neboť je založen na dnes již průměrném procesoru Intel Core i5 se dvěma jádry, jeho integrovaném grafickém čipu, 4 GB RAM a příliš se nemůže chlubit použitým pevným diskem Hitachi s podprůměrnou kapacitou 320 GB. V tomto případě mě ale nejvíce zklamal použitý displej. Panasonic Toughbook je bezpochyby pracovní notebook, ale přesto u něj výrobce použil 14" displej s rozlišením 1366 x 768, i když by se do jeho těla naprosto bez problémů vešel displej s poměrem stran 16:10 (když už ne 4:3), který by se pro vážnou práci hodil lépe.

Za chloubu tohoto stroje ale můžeme považovat jeho vybavenost různými typy rozhraní a možnostmi pro zabezpečení, kde nechybí moderní USB 3.0 a naopak starý sériový port, dále tu máme sloty pro karty Express Card i starší PCMCIA, modem pro širokopásmové připojení HSPA+ (až 21 Mbps), samozřejmě i Wi-Fi 802.11n, Gigabit Ethernet i Bluetooth a navíc také 100pinový dokovací konektor, Trusted Platform Module verze 1.2, čtečka otisků prstů a čtečka Smart Card (ty jsou volitelné).

Na 14" stroj je to až až, takže není divu, že jde o menšího cvalíka s tloušťkou až 55 mm a hmotností 2,65 kg. Však také něco zabere i 9článková baterie, která se má odměnit výdrží až 10 hodin na jedno nabití, ovšem s displejem o jasu 60 nit, což není zrovna hodnota vhodná pro kvalitní práci.


Příslušenství


Jak už bylo řečeno, dodávané příslušenství zahrnuje pouze to nejnutnější, tedy alespoň v našem případě. Jednalo se tedy o napájecí adaptér a k tomu tu je také anglický manuál a informace o záruce.
Napájení


Napájecí soustava se skládá z devítičlánkové baterie se vzletným názvem Road Warrior, která poskytne celkovou kapacitu 72,9 Wh (10,8 V a 6750 mAh), což je rozhodně nadprůměrné a mělo by to stačit až na 10 hodin provozu. To však za předpokladu, že průměrná spotřeba bude pouze mírně nad 7 W, na což bych tedy osobně nesázel.Adaptér si vyrábí přímo Panasonic a v tomto případě dodal typ CF-AA5713A M1 s výkonem 110 W (15,6 V a 7,05 A), jenž by na takovouto sestavu měl s přehledem a velkou rezervou stačit.


Operační systém, software a bezpečnost


OS Microsoft Windows 7 Professional v 64bitové verzi je dobrou volbou pro počítač se 4 GB RAM, ale co tu máme dále? Počítač bohužel přišel v ne původním stavu, takže v něm byla nainstalována již řada aplikací nepocházejících od výrobce a přímo ve specifikacích není uvedeno, jaký software dostaneme. Nicméně pokud lze soudit pouze ze složky aplikací sdružených pod názvem Panasonic, pak dostaneme pouze ovladače a pár drobných utilit pro zobrazení informací o systému i baterii, ovládání obrazových výstupů, vytvoření záchranného disku se zálohou systému a obdobou aplikace lupa pro zvětšení částí obrazu.