www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Stuttering (koktání)


Na rozdíl od variability snímkové frekvence, kde se jedná většinou o změny pozvolné, u stutteringu se jedná vždy o změny náhlé a okamžité na úrovni jednoho či několika po sobě jdoucích snímků.

Náš hrdina si tedy opět vykračuje po rozkvetlé louce, FPS counter zobrazuje krásných 80 FPS, po padouších ani vidu ani slechu, přesto se hra sem tam, čas od času, nějak podivně trhne. Jakoby se na krátkou dobu zastavila a hned se zase rozeběhla.


Stuttering


Příčiny tohoto jevu jsou rozličné, nejčastěji to ale bývá zapříčiněno absencí potřebných zdrojů v paměti grafické karty, které jsou nezbytně nutné pro renderování snímku. Na vině nemusí být pouze grafická karta, ale také procesor, který nestihl GPU dodat včas příkazy na vykreslení. Samozřejmě příčiny stutteringu mohou ležet i někde jinde, ale společný rys, tedy nezvykle vysoká latence snímku, zůstává. Stuttering se pak ve hře projevuje trhavým pohybem obrazu, takže čím vyšší je výskyt stutteringu, tím se hra stává trhavější a samozřejmě opět hůře hratelnou.
reklama
Nejnovější články
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Včera, aktualita, Jan Vítek