www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Stuttering (koktání)


Na rozdíl od variability snímkové frekvence, kde se jedná většinou o změny pozvolné, u stutteringu se jedná vždy o změny náhlé a okamžité na úrovni jednoho či několika po sobě jdoucích snímků.

Náš hrdina si tedy opět vykračuje po rozkvetlé louce, FPS counter zobrazuje krásných 80 FPS, po padouších ani vidu ani slechu, přesto se hra sem tam, čas od času, nějak podivně trhne. Jakoby se na krátkou dobu zastavila a hned se zase rozeběhla.


Stuttering


Příčiny tohoto jevu jsou rozličné, nejčastěji to ale bývá zapříčiněno absencí potřebných zdrojů v paměti grafické karty, které jsou nezbytně nutné pro renderování snímku. Na vině nemusí být pouze grafická karta, ale také procesor, který nestihl GPU dodat včas příkazy na vykreslení. Samozřejmě příčiny stutteringu mohou ležet i někde jinde, ale společný rys, tedy nezvykle vysoká latence snímku, zůstává. Stuttering se pak ve hře projevuje trhavým pohybem obrazu, takže čím vyšší je výskyt stutteringu, tím se hra stává trhavější a samozřejmě opět hůře hratelnou.
reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala