www.svethardware.cz
>
>
>
>

Příslušenství pro USB 3.0 od BitFenixu a SilverStone

Příslušenství pro USB 3.0 od BitFenixu a SilverStone
, , recenze
Pokud byste rádi využili výkon sběrnice USB 3.0, ovšem nechce se vám kvůli tomu upgradovat počítač, popřípadě potřebujete redukci pro USB 3.0 pro svou moderní základní desku, ale starší skříň, možná se vám zalíbí některý z produktů v tomto článku.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Příslušenství pro USB 3.0 od BitFenixu a SilverStone
  2. Nabídka SilverStone
reklama
Rozhraní USB 3.0 je s námi již nějaký ten pátek, ovšem jeden by neřekl, že zažívá tak raketový nástup, jak by se očekávalo. Nemohou za to ani tak uživatelé, jako rovněž výrobci, kteří i v této době nenabízejí např. počítačové skříně, jež by všechny byly připravené pro USB 3.0. Není se ale čemu divit, když nový standard přeci jen není bezproblémově kompatibilní se starším USB 2.0/1.1. Vyžaduje totiž použití nových kabelů a konektorů nesoucích 5 dalších spojů (zem, USB 3.0 signal transmission line (+/−) a USB 3.0 signal receiving line (+/-)), což může činit problémy především u interních konektorů základních desek a zde vyobrazeného Micro-USB 3.0.
Micro-USB 3.0 s novými piny (číslo 6 - 10) - Zdroj: Wikipedia.org


Je tedy jasné, že nemůžeme pro USB 3.0 využít ani starší konektory, ani kabely, i když to na první pohled není tak patrné, pokud se tedy zrovna nekoukáme na výše zobrazený mikrokonektor. Ten často najdeme u malých HDD boxů pro 2,5" zařízení. Přizpůsobit se musely i headery složené z jednotlivých pinů na základních deskách, přičemž všechny změny se bohužel neudály najednou.

Kontrolery pro USB 3.0 byly nejdříve představeny jako samostatné a dvouportové a poté se začaly objevovat i čtyřportové, jakým je např. VIA VL800. První základní desky tak nesly pouze dva porty USB 3.0, které byly pochopitelně vyvedeny na zadní I/O panel. Tomu se přizpůsobili i výrobci počítačových skříní, jež pro přivedení USB 3.0 k přednímu panelu musely nabídnout prodlužovací kabely vedoucí právě k oněm zmíněným portům na zadním panelu. Posléze se objevily první základní desky vybavené již interními headery, ovšem uživatelé, kteří si koupili skříň staršího typu (i když byla stará třeba jen pár měsíců), měli jednoduše smůlu.

Následně přišly pochopitelně na trh i skříně vybavené konektory pro interní headery rozhraní USB 3.0 a ti uvědomělejší výrobci skříní dávali uživatelům také na výběr mezi interním a externím rozhraním. Nicméně tyto události daly vzniknout dalším produktům, které mají řešit problémy uživatelů ohledně vyvedení rozhraní USB 3.0 na přední čelo skříně. A tyto produkty se zařadily mezi očekávané přídavné karty pro rozhraní USB 3.0.
- klikněte pro zvětšení -


My si dnes v krátkosti ukážeme celkem 4 od firem BitFenix a SilverStone. Shodou okolností jde právě o firmy vyrábějící především počítačové skříně. Konkrétně se jedná o dvě prosté redukce z interního rozhraní USB 3.0 na externí, pak o přídavnou kartu pro PCI Express nesoucí dva porty USB 3.0 a nakonec o modul do externí 3,5" šachty, v němž jsou celkem čtyři porty USB 3.0. Na těchto produktech ale nebude co testovat, takže se spokojíme s jejich představením.


BitFenix - přední panel pro USB 3.0 a redukce


Společnost BitFenix je poměrně mladým výrobcem počítačových skříní a jako takový se velmi snaží nabídnout v této kategorii něco nového a neotřelého, což jde tedy velmi těžce. Jednak je tu již zavedená konkurence se svými zkušenostmi a také je to odvětví, kde od sebe všichni bez ostychu opisují.

Nicméně nyní se budeme věnovat jiným produktům, a to kovovému modulu s panelem posetým čtyřmi porty USB 3.0 a jednoduchým adaptérem pro zapojení konektorů USB typu A do základní desky s připraveným headerem s piny. Konkrétně jde o USB 3.0 Front Panel a Internal USB 3.0 Adapter.


USB 3.0 Front Panel


Pro uživatele vybavené moderní základní deskou, ale starší počítačovou skříní, může velmi dobře posloužit tento modul vyrobený z plechu SECC a broušeného hliníku. Vybaven je čtyřmi porty USB 3.0, které jsou napojeny na dva interní konektory. Počítačová skříň tak musí mít jednu externí pozici pro 3,5" zařízení a základní deska alespoň jeden header pro USB 3.0.
- klikněte pro zvětšení -


Panel s rozměry 116 x 98 x 22 mm je velmi jednoduchý. Je to v podstatě jen kovová krabička s hliníkovým čelem, v němž jsou zapuštěny 4 USB konektory s neklamným modrým jazýčkem. Právě ten v sobě nese pět dalších vodivých spojů pro účely USB 3.0. Z krabičky pak vystupuje svazek čtyř kabelů s délkou asi 50 cm od ústí, které vedou ke dvěma konektorům. Od BitFenixu dostaneme ještě čtyři šroubky pro montáž a to je vše. Více ani nepotřebujeme.
- klikněte pro zvětšení -


Zajímavá je vždy také cena, která v tomto případě bohužel není nijak malá. Panel se totiž u nás dá pořídit za 500 Kč s DPH, což za pár drátů a konektorů v plastové krabce není zrovna málo.


Internal USB 3.0 Adapter


To už bude lepší si za cca 200 Kč (i když ani to není nejlevnější) pořídit prostou redukci. Ta se uplatní v případě, že máte již desku s interním headerem pro USB 3.0 a skříň rovněž vybavenou předními porty stejného rozhraní, ovšem ty se připojují na zadní I/O panel základní desky.

Tímto způsobem si můžete snadno ony zadní porty zachovat a využít header na základní desce. A dá se říci, že to bude asi nejjednodušší řešení.
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala