www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

QNAP TS-209 Pro - odolný NAS

QNAP TS-209 Pro - odolný NAS
, , recenze
Dnešním článkem navážeme na řadu recenzí zařízení typu NAS, tedy Network-Attached Storage. Jedná se o hardware, který pracuje s IP protokolem a je zde pro snadné poskytování dat, jejich zálohování a nejedno zařízení umí také samo data stahovat z Internetu. K TS-209 Pro navíc můžeme připojit dva disky, a tak máme možnost využití RAID pole.
K oblíbeným
reklama
Společnost QNAP se zaměřuje na poskytování zařízení pro spolupráci s Internetem, kam patří produkty pro střežení objektů (DVR karty atp.) a také síťová úložná zařízení, mezi které patří zase dnešní QNAP TS-209 Pro Turbo Station. Ten nám nabídne funkce pro sdílení dat, tisk přes síť, FTP server, zálohování dat a další služby. Zařízení je určeno pro malé podniky a SOHO uživatele, takže se od něj očekává rozumná pořizovací cena a nenáročnost na obsluhu.QNAP TS-209 Pro dále nabízí dle specifikací 500MHz procesor, dále 128 MB DDR2 paměť a Gigabitový Ethernet. Vše pak běží na zabudovaném operačním systému Linux. Do dvou připravených rámečků budeme moci umístit dva 3,5" pevné disky s rozhraním SATA (150 či 300), které se mohou nakonfigurovat jako každý zvlášť, JBOD spojující jejich kapacitu nebo do polí RAID 0 (stripping) či RAID 1 (mirroring). Je jasné, že mód stripping zde je spíše jen do počtu a hlavní výhoda je možnost nastavení disků do zrcadlícího módu, což zvyšuje bezpečnost vašich dat (pokud se zařízení nerozhodne třeba spálit oba naráz) a díky podpoře Hot Swap je snadná i jejich výměna. Automatická oprava pole RAID 1 po instalaci nového disku je již samozřejmostí. O bezvýznamnosti RAID 0 zde svědčí i to, že se o něm společnost v představení svého produktu ani nezmiňuje (v tabulkových specifikacích ale již pochopitelně je RAID 0 zmíněn).

ModelTS-209 Pro
Rozměry214 x 175 x 115 mm
Hmotnost2,4 kg (bez disků)
Chlazení70mm řízený ventilátor
Hardware500 MHz SoC, 128 MB DDR2, 8 MB Flash
Kompatibilita2x SATA 3,5" HDD, kapacita až 2 TB
RAID 0/1, JBOD
Rozhraní1x RJ-45 Gbps LAN (10/100 Mbps)
3x USB (pro tiskárnu či USB storage)
Souborové systémyEXT3, FAT, NTFS (pouze pro čtení)
SlužbyFile server
FTP server
Zálohování
Tiskový server
Webový server + MySQL server
UPnP mediální server
iTunes server
Stahování datBitTorrent, FTP, HTTP
ProtokolyTCP/IP, DHCP Client, DHCP Server, CIFS/SMB, AFP, NFS, HTTP, HTTPS, FTP, DDNS, NTP, Gigabit Jumbo Frame
Podpora OSMicrosoft Windows 98/ME/NT/2000/XP/2003/Vista
Macintosh OS X
Plné SW specifikace najdete zde

Co se týče kapacity, pak ta evidentně není nijak omezena - zařízení podporuje celkovou kapacitu až 2 TB, tedy dva 1TB disky (až přijdou na trh větší, tak s nimi snad také nebude problém). Ty si můžeme naformátovat v systémech EXT3, FAT či NTFS (pouze pro čtení). Jediný opravdu využitelný systém je tedy EXT3, takže uživatele OS Windows nemusí ani mrzet, že box nelze připojit k počítači přes USB rozhraní.


- klikněte pro zvětšení -

Podívejme se už ale na samotné zařízení. Přichází zabalené v černé krabici, která je hustě popsána jeho specifikacemi. Ihned po vyjmutí zařízení z krabice nás zaujme jeho hmotnost, která činí bez disků 2,4 kg a s nainstalovanými disky se ještě o cca 1 kg zvýší. Rozměry jsou pak 214 x 175 x 115 mm a použitý materiál kov, díky němuž se toto zařízení těší velké odolnosti a pevnosti.Při pohledu zepředu vidíme odhalené čelo, na které po umístění pevných disků připevníme ještě černý lesklý panel. V horním otvoru vidíme dva kovové šuplíky pro ony disky, které drží z obou stran velké přítlačné šroubky. A dole pak máme černou lištu s dvěma tlačítky, jedním USB konektorem pro tiskárnu či USB úložné zařízení a šest piktogramů podsvícených stavovými LED. Tlačítka jsou umístěna na koncích lišty, kde levé je zde pro funkci jednoduchého zálohování a pravé box zapíná a po delším stisku také vypíná. LED indikátory pak značí (postupně zleva) aktivitu USB, celkový status boxu, status prvního a druhého pevného disku, aktivitu Ethernetu a nakonec stav napájení. Podsvíceny jsou buď modrou nebo oranžovou barvou.


- klikněte pro zvětšení -

Podíváme se na zadní stranu, kde vidíme poměrně dobře zpracovanou pozici pro 70mm ventilátor. To je rozhodně jeden z těch nejvíce povedených způsobů chlazení, jaké jsem měl u podobných zařízení zatím možnost vidět. Vzduch bude do boxu vstupovat přes boční průduchy, procházet kolem disků a ventilátor se pak postará o jeho opuštění skříně. Co se týče zbylých konektorů, pak vzadu máme pěkně v řadě - otvor pro zámek Kensington, napájecí konektor z 60W zdroje, miniaturní tlačítko Reset pro obnovení výchozích nastavení hesla administrátora a sítě, RJ-45 port pro Gbit LAN a další dva USB 2.0 konektory, čímž se jejich počet ustálil na třech. A to je počet, který snad bude stačit každému.V krabici pak je ukryto samozřejmě ještě příslušenství, s nímž box snadno zprovozníme. Je to napájecí soustava v podobě samostatného kabelu do sítě a zdroje, dále Ethernetový kabel, sada šroubků pro instalaci pevných disků a nakonec CD se softwarem a obrázkový manuál v angličtině, němčině, francouzštině a italštině.


Instalace


Pevné disky se instalují velmi jednoduše a bez použití kabelů. Jednoduše vyjmeme kovové šuplíky, disky do nich přišroubujeme pomocí jejich spodních závitů tak, aby mířily konektory dozadu a pak je zasuneme zpět na místo, čímž se disky napojí na připravené konektory.


Nainstalovány byly pevné disky Western Digital WD3200 AAKS

Pak si již jen vyjmeme z ochranného obalu lesklý přední panel a ten přišroubujeme na čelo skříně. Tím je hardwarová instalace boxu dokončena a my jej můžeme zapojit do napájení a k počítači či routeru pomocí Ethernetového kabelu a poté začít softwarovou inicializaci.

reklama
Nejnovější články
Core i5-12400 vs. Ryzen 5 5600X: souboj středních vah Core i5-12400 vs. Ryzen 5 5600X: souboj středních vah
Pat Gelsinger se ve svém vánočně-novoročním projevu nezapomněl pochválit s tím že Intel už kouká na AMD přes zpětné zrcátko. Ačkoliv je to poněkud přehnané, něco málo pravdy na tom bude, jak ukazuje i tento test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové mohli poprvé živě sledovat explozi supernovy ze zhroucené hvězdy Astronomové mohli poprvé živě sledovat explozi supernovy ze zhroucené hvězdy
Supernovy mají různé podoby a může jít o velice rozdílné jevy, ale nyní nám půjde o klasiku, a to zhroucení a následnou explozi velké hvězdy, kterou mohli astronomové poprvé v historii sledovat v přímém přenosu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje, že jako první nasadí High-NA EUV skenery EXE:5200 od ASML Intel potvrzuje, že jako první nasadí High-NA EUV skenery EXE:5200 od ASML
Společnost Intel se už sama pochlubila tím, že se jako první dostane k příští generaci EUV skenerů firmy ASML, které budou použity pro dosud ještě stále vyvíjené výrobní procesy. Právě to má být jízdenka Intelu vedoucí zpět na vrchol.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonský prodejce začal nabízet GPU lootboxy, protože proč by ne? Japonský prodejce začal nabízet GPU lootboxy, protože proč by ne?
Američtí prodejci začali už v minulém roce nabízet zákazníkům různé neotřelé možnosti, jak se dostat k nedostatkovým grafickým kartám. Šlo třeba o loterii, jejíž výhra se rovnala možnosti si kartu pořídit za slušné peníze, ovšem nyní je tu nová úroveň. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Bonanza Mine: Intel vyvíjí vlastní ASIC pro těžbu Bitcoinu Bonanza Mine: Intel vyvíjí vlastní ASIC pro těžbu Bitcoinu
V předvečer nástupu prvních grafických karet Xe Alchemist, v jejichž případě se teprve ještě bude řešit jejich možné využití pro těžbu kryptoměn, bude Intel prezentovat další svůj chystaný produkt, a sice ASIC pro těžbu Bitcoinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář