reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-219P II: NAS do bytu

22.12.2011, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-219P II: NAS do bytu
Dnes přišla řada na novinku od společnosti QNAP, a sice dvoudiskový NAS server TS-219P II určený pro domácnosti a malé kanceláře. Očekávat můžeme moderní firmware i funkce, vysoký výkon díky 2GHz procesoru a snad i něco navíc.
Kapitoly článku:
Co si pro nás tedy QNAP tentokrát připravil? Po recenzi osmidiskového QNAP TS-879 Pro tu máme model představený na konci září, který je daleko zajímavější pro běžného uživatele. Není už sice založen na platformě s procesorem Intel Core i3-2120, nenabídne 2 ethernetové porty a obrovské množství možností pro využití, ale zase také nejde o NAS se spotřebou 100 W a pořizovací cenou téměř 50 000 Kč bez pevných disků.Namísto toho dostaneme 2 šachty pro pevné disky (i 2,5") s rozhraním Serial ATA 3 Gbps doplněné o 2 porty eSATA, jeden gigabitový ethernetový port, vše bude řídit 2GHz procesor Marvell (architektura ARM), který bude mít k dispozici 512 MB operační paměti. Tento NAS je založený na firmwaru QSM (QNAP Storage Manager) 3.5 a konkrétně byla v době testování k dispozici verze 3.5.2 Build1126.QNAP TS-219P II k nám přišel již vybaven 2 pevnými disky Samsung HD753LJ s kapacitou 750 GB a otáčkami 7200 RPM. Jejich výkon by tedy měl být dostatečný k tomu, aby se testovaný NAS předvedl v celé své kráse. Všechny možnosti využití pokrývají stránky výrobce, my se už zaměříme na specifikace:

Model
QNAP TS-219P II
Procesor
Marvell 2 GHz
Paměť
512 MB DDR3 RAM, 16 MB Flash (DOM)
Podpora HDD
2x 2,5"/3,5" Serial ATA 3 Gbps (Hot-Swap)
LAN
1x Gigabitový Ethernet (RJ-45)
USB, apod.
1x USB 2.0 vepředu
2x USB 2.0 vzadu
tiskový server, data, USB UPS
eSATA
2x eSATA vzadu
LED kontrolky
Status, LAN, USB, HDD 1, HDD 2
Rozměry
168,5 (V) x 102 (Š) x 225 (H) mm
Hmotnost bez disků
1,28 kg bez disků
Hluk
20,47 dB bez disků
20,77 dB s disky
Spotřeba
8 W ve spánkovém režimu
16 W v aktivním režimu (se dvěma disky)
Ostatní
otvor pro zámky Kensington
tlačítko pro zálohování (One Touch Copy)
chlazení disků pomocí 70mm ventilátoru
Operační systém
QSM (QNAP Storage Manager) 3.5 (Linux)
Souborový systém
interní: EXT3, EXT4
externí: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+

Nyní se budeme věnovat zpracování a vzhledu nového NAS serveru QNAP TS-219P II. Jeho povrch se skládá většinou z černého plastu s matným povrchem, v němž je zasazen pruh stejně zbarveného, ale lesklého plastu, který se táhne přes přední panel až dozadu. Tato nízká řada tedy nemá schránku z kovu jako modely vyšších řad, ovšem to nebude vadit, protože o chlazení se stejně stará ventilátor. Plast také vypadá odolně, takže celkově model TS-219P II vůbec nepůsobí levným dojmem.

Největší část předního panelu zabírají čela dvou šuplíků pro pevné disky, které jsou zpracovány klasickým způsobem. Mají v sobě dvě velké podlouhlé packy, za něž můžeme disky snadno chytit a během okamžiku je odpojit a vysunout. Oproti vyšším modelům tu sice chybí zámky pro zajištění před odpojením, ovšem to u zařízení určeného především pro domácnosti není nutné.

Lesklý černý pruh má pak v sobě všechny další prvky. Jednak je to jeden z celkových tří portů USB 2.0, nad nímž máme hned tlačítko One-touch Backup pro zálohování jedním stiskem a ještě výše je hlavní vypínač. Pak už tu jsou pouze LED kontrolky udávající status celého zařízení, aktivitu sítě LAN, aktivitu rozhraní USB a nakonec aktivitu obou pevných disků.

Hned vedle v levém boku ještě máme průduchy, kudy bude vstupovat čerstvý vzduch určený pro chlazení hardwarového vybavení, tedy především 2GHz procesoru Marvell. Ten asi nebude mít zrovna vysokou spotřebu, ovšem i tak není radno tento otvor zakrývat. Nicméně QNAP si to i tak pojistil dalšími dvěma malými průduchy, které umístil do spodní části, kde jsou i 4 gumové nožky.

V zadní části na nás už vykoukne plechový panel s ventilátorem pro chlazení disků i systému. Vedle toho tu nesmí chybět i rozhraní a podobně, a to jednak kulatý napájecí konektor pro adaptér, na opačné straně od něj otvor pro zámky Kensington, hned nahoře zase malý otvor pro obnovení továrního nastavení a pak tu jsou dva zbylé porty USB 2.0 společně s RJ-45 gigabitového Ethernetu a nakonec dva porty eSATA. Je škoda, že nám TS-219P II nenabídne ani jeden vysokorychlostní port USB 3.0, jejž bychom u tohoto nového modelu již očekávali.

Box si můžeme sami rozmontovat díky dvěma snadno přístupným šroubkům, ovšem je tu jedna překážka - záruční pečeť. A tu není zrovna radno poškozovat jen kvůli tomu, že jsme zvědaví na to, co je uvnitř.

Podívejme se ještě na 2 pevné disky Samsung HD753LJ, s nimiž v našem případě NAS server už přišel. Ty je třeba do jejich plastových rámečků přimontovat, a to zespoda pomocí 4 šroubků. Jde také o dva 7200RPM modely, přičemž osobně bych doporučoval zvolit spíše pomalejší a některé ze "zelených" edic, a to už jen z důvodu šíření vibrací a hlučnosti. Testovaný NAS sám o sobě hlasitý nebyl, ale ani jeho gumové nožky nezabránily, aby 2 použité disky rozezvučely desku pracovního stolu. Vzniklý hluk se tak skoro nedal snést a ani po položení na zem box nebyl žádný tichošlápek, ale to už celkem efektivně vyřešil kus papírové lepenky jako podklad.


Příslušenství


Nakonec si v této kapitole ukážeme ještě příslušenství, které bylo standardní. Jednak jsme dostali manuál, pak optický disk, kde je důležitá utilita QNAP Finder pro prvotní vyhledání boxu v lokální síti a pak už to je kratší ethernetový kabel, napájecí eurokabel a příslušný napájecí adaptér. Ten pochází od firmy Delta Electronics a osobně bych řekl, že jeho výkon 60 W (12 V / 5 A) je na testovaný NAS až zbytečně moc.reklama